Sztuka malarska starożytnych Greków została utrwalona na wyrobach ceramicznych. Do wyrobów takich zaliczamy wszelkie naczynia gliniane, które wypalano. Pierwsze naczynia ceramiczne pochodzą z IX wieku przed naszą erą. Od XVIII wieku zaczęto nazywać je wazami. Nie były to jednak wazy dekoracyjne, ale naczynia użytkowe ozdabiane z wielką starannością. Grecy robili naczynia ceramiczne zawsze z myślą o konkretnym przeznaczeniu, a więc powstawały pojemniki na maści, na perfumy, a nawet na prochy zmarłych. Specjalne wydłużone naczynia ceramiczne o dwóch uchwytach nazywano amforami. Służyły one do przechowywania płynów, takich jak wino czy oliwa.

Naczynia ceramiczne ozdabiano motywami mitologicznymi, a także epizodami z Iliady i Odysei Homera. Pojawiają się na nich również sceny z życia codziennego: uczty, ćwiczenia sportowe. Postaci ukazane na wazach są namalowane niezwykle starannie, z wieloma szczegółami: widoczne są fałdy szat, przepaski na głowach, ozdoby.

Wazy malowano w dwóch stylach: czerwono- i czarnofigurowym. W technice czerwonofigurowej – czerwone figury występowały na czarnym tle. W czarnofigurowej – czarne figury na czerwonym jasnym tle.