Umiejętność posługiwania się językiem obcym jest jak trening na siłowni: warto regularnie ćwiczyć, by utrzymać wysoki poziom swoich umiejętności. Sprawdź kilka prostych i efektywnych sposobów na utrwalanie języka obcego każdego dnia, a rezultaty z pewnością mile Cię zaskoczą!
.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że obecnie znajomość języka obcego jest ogromnym atutem. Pozwala zdobyć lepiej płatną, ciekawą pracę, awansować i odbywać dalekie podróże, czerpiąc z nich o wiele więcej. Niestety, jeśli nie używamy języka, stopniowo go zapominamy i tracimy biegłość. Dlatego przygotowaliśmy dla Was pięć prostych sposobów, które pozwalają utrwalać język i stopniowo podnosić swoje umiejętności. Który z nich okaże się najlepszy dla Ciebie?

1. Ustalenie celu i podzielenie nauki na etapy

Dlaczego uczysz się angielskiego lub zapisałeś się na kurs języka niemieckiego? Warto zapisać sobie cel na kartce i powiesić w widocznym miejscu. Chcesz dzięki niemu zdobyć pracę marzeń lub rozwinąć swoją firmę? A może zależy Ci na lepszym poznaniu innego kraju? Niech Twój cel będzie wyraźny i towarzyszy Ci każdego dnia. Obok umieść etapy, które pozwolą Ci zbliżyć się do celu — np. opanowanie poszczególnych rozdziałów książki, zakresu słownictwa lub gramatyki. Jeśli nie jesteś pewien, jakie etapy warto sobie wyznaczyć, być może to dobry moment, by skorzystać z usług szkoły języka angielskiego (lub innego)? W Gdańsku i innych dużych miastach znajdziesz wiele takich placówek.

2. Codzienne ćwiczenia

Obecnie jest mnóstwo sposobów, by ćwiczyć język obcy każdego dnia. Możesz wykorzystać w tym celu fiszki językowe, aplikacje na smartfony, książki z ćwiczeniami do uzupełnienia czy filmiki edukacyjne na Youtubie. Warto zapisać się na korepetycje i regularnie, np. raz w tygodniu, skonsultować swoje wątpliwości z nauczycielem, który odpowie na pytania i pokieruje naszą nauką. Korepetycje z pewnością przyspieszą postępy i sprawią, że zyskasz motywację do codziennych ćwiczeń.

3. Zapisanie się do szkoły językowej

Gdańsk i inne duże miasta mogą pochwalić się bardzo szeroką ofertą tego typu placówek. Szkoła języka angielskiego (i innych obcych) albo indywidualny kurs języka niemieckiego mogą być doskonałym wyborem, jeśli masz problemy z regularną nauką, brakuje Ci motywacji lub nie masz doświadczenia w przyswajaniu wiedzy w domowym zaciszu. To także najlepsze wyjście dla osób, które oczekują szybkich efektów lub chcą zdobyć certyfikaty językowe. Szkoły językowe w Gdańsku i innych dużych miastach są przeróżne, ale wiele osób poleca Moose, placówkę z wieloletnim doświadczeniem, która uczy zarówno klientów indywidualnych, jak i pracowników międzynarodowych firm.

4. Komunikacja w języku obcym

Ćwiczenia praktyczne zawsze są najbardziej skuteczne i sprawiają, że nauka jest dużo bardziej efektywna. Dobrym sposobem na rozwijanie swojej znajomości języka obcego jest nawiązanie znajomości z osobą z innego kraju poprzez social media lub nawet specjalne strony, które np. zrzeszają osoby chcące pisać tradycyjne listy lub uczyć się języka od siebie nawzajem. Jeśli preferujesz bardziej tradycyjne podejście, szkoły językowe w Gdańsku lub innych miastach z pewnością spełnią Twoje oczekiwania — dają możliwość rozmowy z grupą lub lektorem, nie tylko na żywo, ale także za pośrednictwem Skypa (w ten sposób można uczyć się np. w szkole językowej Moose).

5. Oglądanie filmów i seriali lub czytanie książek w obcym języku

Jeśli Twój poziom znajomości języka obcego jest co najmniej zadowalający, możesz zacząć oglądać filmy i seriale w tym języku lub podjąć wyzwanie przeczytania książki. Nawet jeśli początkowo nie rozumiesz zbyt wiele, z pewnością szybko zaczniesz pojmować sens z kontekstu i zapamiętywać nowe słówka. Wiele osób podkreśla, że takie połączenie odpoczynku z nauką pozwoliło im osiągnąć duży poziom biegłości w posługiwaniu się wybranym językiem obcym.