Artykuł sponsorowany
Od kilku lat można zaobserwować boom na bycie fit – coraz więcej osób, zwłaszcza tych, które na co dzień prowadzą siedzący tryb życia, wybiera aktywne formy wypoczynku. I dobrze, bo jogging, pływanie, zajęcia fitness lub ćwiczenia na siłowni to idealne sposoby, by się zrelaksować, obniżyć poziom stresu, a także utrzymać piękną, wysportowaną sylwetkę. W parze ze sportem powinna iść zbilansowana dieta, którą należy uzależnić od wieku, płci oraz rodzaju aktywności fizycznej. Nic więc dziwnego, że na rynku obserwuje się rosnące zapotrzebowanie na trenerów personalnych, instruktorów fitness oraz konsultantów ds. żywienia. Jeżeli lubisz sport, a praca z ludźmi sprawia Ci przyjemność, to powyższe zawody są właśnie dla Ciebie. W tym artykule można znaleźć przydatne informacje dotyczące tego, w jaki sposób można nabyć kwalifikacje oraz czego można się spodziewać wykonując tego typu prace.

Instruktor fitness

  • Po pierwsze – kondycja. Wszyscy, którzy myślą o tego typu zawodzie muszą posiadać przede wszystkim wysoką wytrzymałość fizyczną, a także zamiłowanie do sportu. Praca instruktorów fitness polega na tym, że prowadzą oni kilka zajęć z rzędu , co w praktyce oznacza, że przez około 3 lub 4 godziny (czasami nawet dłużej) ich organizm wykonuje ogromny wysiłek i spala setki kalorii.
  • Dodatkowo, kandydat na wspomniane stanowisko powinien mieć dobre poczucie rytmu. Większość zajęć fitness odbywa się przy muzyce, dlatego umiejętność precyzyjnego łączenia układu choreograficznego z muzyką jest w tym zawodzie kwestią kluczową.
  • Równie ważną rolę odgrywa komunikatywność. Ci, którzy lubią przebywać z ludźmi, są otwarci na nowe znajomości, a uśmiech i pozytywna energia to ich drugie imię, z pewnością stwierdzą, że praca tego typu jest dla nich strzałem w dziesiątkę.

Chodzi przecież o to, by swoim pozytywnym podejściem, wytrzymałością i umiejętnością precyzyjnego wykonywania ćwiczeń, motywować innych do podjęcia wysiłku, który zaowocuje piękną sylwetką i lepszym samopoczuciem. Instruktorzy fitness są odpowiedzialni nie tylko za prowadzenie zajęć, ale także za układanie odpowiednich zestawów ćwiczeń. Jeżeli spełniasz powyższe wymagania, a opis specyfiki pracy brzmi zachęcająco, nie pozostaje nic innego jak zapisać się na kurs i zdobyć uprawnienia umożliwiające pracę w klubach fitness, SPA czy też w ośrodkach sportowych. Podczas kursu kandydaci nabywają wiedzę z zakresu sposobu prowadzenia zajęć, anatomii, psychologii oraz wielu innych, przydatnych w codziennej pracy dziedzin.

Trener personalny

W odróżnieniu od instruktora fitness, trener personalny zajmuje się przygotowaniem, wykonywaniem i nadzorowaniem treningów osobistych, odpowiednio dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Poza wiedzą oraz zamiłowaniem do sportu, trenerzy muszą zdecydowanie posiadać umiejętność rozmawiania z ludźmi, a także potrafić zdefiniować skuteczny sposób, w jaki należy motywować daną osobę do zmiany stylu życia. Jak zdobyć pracę w tym właśnie zawodzie? Bez kursu ani rusz! Odpowiedni certyfikat potwierdzający wiedzę i kwalifikacje jest podstawą, by móc ubiegać się o pracę na siłowaniach i w klubach fitness.

Konsultant ds. żywienia

Aby treningi mogły przynieść pożądane skutki, muszą być uzupełnione odpowiednią dietą. Tym, którzy potrzebują wskazówek w tym zakresie, z pomocą przychodzą konsultanci d.s. żywienia. O tym, jak wielki wpływ na zdrowie człowieka ma rodzaj i częstotliwość spożywanych pokarmów, chyba nie trzeba mówić zbyt wiele. Najważniejsze, by wiedzieć, w jaki sposób łączyć odpowiednie składniki spożywcze, aby pokryły one zapotrzebowanie organizmu na poszczególne witaminy i minerały. Wiedza teoretyczna odgrywa w tym zawodzie kluczową rolę, gdyż należy umiejętnie dobierać dietę do indywidualnych potrzeb klientów. Pracy można szukać w poradniach dietetycznych czy też ośrodkach SPA, choć można także udzielać prywatnych konsultacji. Dodatkowo, konsultanci ds. żywienia mogą się również zajmować badaniem i oceną jakości produktów żywnościowych.

Jeżeli jesteś miłośnikiem zdrowego stylu życia i chciałbyś wykonywać któryś z powyższych zawodów, ale niestety nie masz uprawnień, zajrzyj na:

https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/instruktor-fitness  lub

https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/konsultant-ds–zywienia  i zapoznaj się z programem nauczania.