Zacznij:
Powieść została wydana w 1979 r. i jest swego rodzaju podsumowaniem przeżyć autora – jako literata i jako człowieka – w państwie totalitarnym. Czas akcji jest niejasny; pojawiają się różne daty – 1979, 1980, 1999. Mieszkańcy Warszawy nie mają dostępu do kalendarza – dostęp do niego ma tylko władza i Urząd Bezpieczeństwa.
Rozwiń:
Warszawa to brudne, zaniedbane, szare i nijakie miasto. Tylko podczas oficjalnych uroczystości nadawany jest mu kolor – to biało-czerwone flagi. Nad miastem góruje Pałac Kultury – „pomnik pychy, statua niewolności”. Codzienność to kolejki, milicja na ulicach i wszechobecni tajniacy i szpicle.
- Mała apokalipsa to groteskowa powieść polityczna ukazująca Polskę lat 70. – czasy Edwarda Gierka. Zawiera refleksje nad funkcjonowaniem państwa, warunków życia społecznego, ekonomicznego i politycznego.
- Groteskowy charakter ma nawet misja bohatera – dokonanie samospalenia pod Pałacem Kultury, gdzie w Sali Kngresowej odbywają się obrady partii.
- Groteskowe jest marzenie każdego członka elity rządzącej – dostanie się do szpitala psychiatrycznego, miejsca doskonałego wypoczynku.
- Realia życia w komunistycznym państwie zostały celowo przejaskrawione. W sklepach nie brakuje tylko wódki, z domów odpada tynk i często następują przerwy w dostawie gazu, prądu i wody.
Zakończ:
W powieści zostały ukazane trzy podstawowe grupy: dygnitarze, partia, służby bezpieczeństwa (żyją w luksusie), opozycja (byle jaka, jak wszystko wokół, egoistyczna i grająca nieczysto) i zniechęcone, rozgoryczone społeczeństwo (którym można manipulować).
- Mała apokalipsa to także powieść społeczna, moralna i egzystencjalna.
Zobacz:
Dokonaj interpretacji powieści Konwickiego pt. Mała apokalipsa