Czym zajmuje się psychologia? Odpowiedź jest prosta – wszystkim. Cokolwiek ludzie robią, jest to dla psychologii interesujące. Dziś wśród nowinek psychologicznych wielkie triumfy święci psychologia sukcesu, a to z bardzo prostego powodu – bo jest skuteczna i wszyscy się sukcesem (własnym lub cudzym) interesują.
Zacznijmy od pytań – tylko odpowiadaj szczerze, długo i wyczerpująco:
• Czy jesteś zadowolony ze swojego życia?
• Jeśli nie, to dlaczego?
• Co Ci doskwiera?
• O czym marzysz najczęściej? Co byś chciał od życia dostać?
• Kto dla Ciebie jest człowiekiem sukcesu?
Co to jest sukces?
Nikt nie wie dokładnie, bo to rodzaj skrajnie subiektywnego poczucia zadowolenia z życia i własnych osiągnięć. Dlatego sukcesu nie da się w żaden sposób zmierzyć, bo to, co dla jednych jest udręką (np. zdobycie złotego medalu w pływaniu), dla kogoś będzie życiowym celem. To, co ciebie mierzi (branie udziału w olimpiadach przedmiotowych i walka o stypendia), dla kogoś będzie życiową drogą. Stąd tak wielki indywidualizm tej dziedziny psychologii – sukces jest czymś skrajnie subiektywnym i osobistym, nie ma w sobie niczego z odczuć masowych.
Co powszechnie uważa się za sukces?
Każdy z nas umie wymienić kilka elementów (praca, rodzina, dom, pieniądze, miłość, zdrowie). Chodzi o to, że jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz wymienić ich trzydzieści.
Sukces to:
• Przepłynąć pod wodą dwadzieścia metrów.
• Zdać do następnej klasy.
• Rzucić palenie (czyli ile lat już nie zapalić ani jednego papierosa?)
• Nie pokłócić się z siostrą przez tydzień.
• Przeczytać dziesięć książek w dwa miesiące.
Ludzie sukcesu popełniają najwięcej błędów! Nie bój się błędów. Bój się nicnierobienia.
Zaplanuj sukces
• Zatrudnić się w pizzerii (jako kto, za jaką pensję, na jakich warunkach, w której konkretnie?)
• Wydać tomik wierszy (ile sztuk wierszy co najmniej, do kiedy?)
• Nauczyć psa sześciu różnych sztuczek
• Znać biegle angielski (określ poziom certyfikatu, bo tu obowiązują konkrety)
• Dostać się na studia (kiedy i na jakie, dzienne czy wieczorowe, państwowa uczenia czy prywatna?)
• Być milionerem (podaj konkretną datę zarobienia pierwszego miliona i oczywiście walutę)
Napisz swój cel życiowy – coś, co będzie dla ciebie wielkim sukcesem, coś, o czym marzysz. Nie zastanawiaj się, czy to cel głupi, czy mądry, co powie mama, a co koledzy. To ma być tylko twój cel. Zadaj sobie takie pytanie: gdybym teraz przypadkowo złapał złotą rybkę, o co bym ją poprosił. Pierwsze, co pomyślisz, to twój cel.
Zagadnienia synergiczne
Synergiczne to znaczy wzajemnie połączone. Sukces to coś całościowego – składa się na niego wiele elementów życia. Nie można być człowiekiem sukcesu, jeśli nawet masz fortunę, ale jesteś chory lub ktoś z twoich bliskich jest nieszczęśliwy albo czujesz się nieukiem, nieudacznikiem, albo nie robisz tego, co chcesz robić. Dlatego pamiętaj, że myśląc o sukcesie, mówimy o wszystkich aspektach swojego życia jednocześnie.
Koło sukcesu
Niestety, tym razem nie wystarczy, że tylko przeczytasz sobie te ćwiczenia. Jeśli chcesz nastawić swój mózg na sukces, musisz je wszystkie rzetelnie wykonać.
1. Wypisz dziesięć osób, które uważasz za ludzi sukcesu.
2. Teraz podkreśl tylko jedno nazwisko – tego, komu zazdrościsz najbardziej.
W psychologii sukcesu zazdrość nie jest negatywnym motywem. Wręcz przeciwnie – im bardziej będziesz świadom, komu i czego zazdrościsz, tym większe masz szanse, że osiągniesz swój sukces.
Kilka łatwych ćwiczeń
Psychologia to nie tylko podbudowa teoretyczna, ale także idące za danym zagadnieniem ćwiczenia, które mają na celu zmianę postaw, poglądów, zachowań. Muszą one uruchomić twoją wewnętrzną energię i determinację, dlatego ich nie lekceważ. Zrób rzetelnie to, co ci za chwilę podpowiemy, a przekonasz się, jak wielką siłę oddziaływania na twoją psychikę będą miały te ćwiczenia.
Rozgrzewka
Pochwal sam siebie, czyli napisz czterdzieści rzeczy, w których jesteś dobry. Czterdzieści i ani jednej mniej.
Dlaczego?
To ćwiczenie rozbudzi twoje motywy, jeśli rzetelnie i do końca je wykonasz.
Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że zamierzony cel osiągniesz.
Podaj czterdzieści (bardzo dużo, ale tylko przy takiej liczbie to zadziała na twoją psychikę) powodów, dlaczego chcesz ten cel osiągnąć. Pierwszych sześć – osiem podasz bez trudu. Potem będziesz musiał się postarać, ale dasz radę, jeśli rzeczywiście na czymś ci zależy. Nie przejmuj się, czy twoje powody są racjonalne? To TWOJE powody i mają być dobre tylko dla Ciebie.
Na przykład: Chcę mieć własną wystawę obrazów…
- Bo za malarzami szaleją kobiety.
- Bo siostra skręci się z zazdrości.
- Bo zarobię masę kasy.
- Bo chcę przejść do historii.
- Chcę mieć pomniki w całym kraju…
- Bo chcę dopiec Józkowi.
- Bo przeczytam o sobie w gazecie.
- Bo lubię, jak mnie fotografują.
- Bo będę mógł się głupio ubierać i to będzie usprawiedliwione Itp.
Czterdzieści tylko twoich powodów. Ani jednego mniej, ale możesz więcej. Im więcej, tym większe szanse, że rzeczywiście to osiągniesz. Start!
Najdroższy strój płetwonurka
Załóżmy, że twoim celem i desygnatem sukcesu jest nurkowanie. Jeszcze dziś kup strój do nurkowania. Powieś go na honorowym miejscu w domu, codziennie go przymierzaj, oglądaj, dotykaj, mów do niego, zaprzyjaźnij się z nim. Oswój go do tego stopnia, aż uwierzysz, że tak się stanie.
Ty musisz zrobić to samo. Zrób taki krok, po którym już nie będziesz mógł się cofnąć. Bądź zdesperowany i niech cały świat to widzi.
Zabawa w „cofanego”
Bardzo fajna, mądra i twórcza zabawa stosowana na wszystkich warsztatach z psychologii sukcesu.
Wróćmy do Twojego życiowego celu. Zapisz go na górze kartki i postaw przy nim datę, kiedy on zostanie osiągnięty.
- Pomyśl, co robiłeś w celu realizacji marzeń tydzień przed osiągnięciem celu – wyobraź to sobie nadzwyczaj dokładnie ze wszelkimi szczegółami, pomyśl nawet, jak jesteś ubrany, jaką masz sylwetkę, co czujesz i co widzisz w chwili, gdy realizuje się twój cel.
- Co robiłeś miesiąc przed osiągnięciem – znów dokładnie ze wszelkimi detalami to sobie wyobraź.
- Rok wcześniej.
- Dwa lata wcześniej.
- Aż dojdziesz do dnia dzisiejszego – dokładnie wyobraź sobie, co dziś musisz zrobić, żeby za kilka lub kilkanaście lat osiągnąć swój sukces.
Zrób to teraz. Właśnie zrobiłeś pierwszy krok na drodze do bycia człowiekiem sukcesu. Jak się czujesz?