Życie w XXI wieku – ciekawsze i lepsze niż w wiekach poprzednich? Na pewno? Uzasadnij swoją opinię.
Pochopnie odpowiadając na to pytanie, napisałabym, że życie w naszych czasach jest o wiele lepsze. Ale po głębszym zastanowieniu dochodzę do innego wniosku.
Wydaje nam się, że życie w XXI w. jest o wiele bardziej interesujące. Mamy bowiem komputery, MP4, internet i wiele innych udogodnień, o których naszym przodkom nawet się nie śniło. Ale czy to oznacza, że ludzie przed wiekami byli skazani na nudny i monotonny los? Owszem, ich życie wyglądało inaczej, ale realia i czasy także były inne. Ludzie mieli też swoje pasje, zainteresowania, różne rozrywki tak jak teraz. W starożytności spotykali się na różnych rozgrywkach sportowych, w średniowieczu na potyczkach rycerskich. Na pewno nie mogli narzekać na brak zajęć, tak jak zdarza się często nam. Oprócz tego, tak jak i dzisiaj, ludzie byli ciekawi świata i starali się go poznać. Nie możemy powiedzieć, że ich dokonania znaczyły mniej. To przecież na ich odkryciach i dokonaniach opierają się nasze współczesne osiągnięcia. Przez wieki budowali oni kulturę, którą do dziś podziwiamy.
Ze smutkiem muszę przyznać, iż nasze życie, niestety, nie jest lepsze. Dawniej, nieważne czy 50 czy 500 lat temu, rodzina miała o wiele większe znaczenie niż teraz. Współczesny model rodziny to jedno, dwójka dzieci, a nie jak kiedyś trójka i więcej. Coraz bardziej popularne jest również bycie singlem, czyli niezakładanie rodziny. Niegdyś zależało ludziom na przedłużeniu rodu, dlatego też mieli więcej dzieci. Ale czasy się zmieniły. Teraz liczy się kariera, pogoń za pieniędzmi po trupach do celu, a nie to jest przecież najważniejsze. Niestety, przekonujemy się o tym zbyt późno.
Naszym wielkim problemem jest też obojętność na ludzkie potrzeby i ranienie innych dla własnych korzyści. Kiedyś, w średniowieczu, zachowaniem niegodnym honorowego rycerza było zaatakowanie leżącego bądź odwróconego przeciwnika. Teraz często wbijamy sobie nóż w plecy. Niestety, takie postępowanie nie doprowadzi naszego świata do niczego dobrego.
Pomimo ogromnego rozwoju technicznego i postępu w dziedzinie nauki nasz XXI w. wcale nie jest lepszy od poprzednich. Moją pracę podsumuję słowami amerykańskiego pisarza noblisty, Johna Steinbecka: „Jest tragedią ludzkości, że rozwiązuje ona problemy kosmosu, zanim jeszcze rozwiązała problemy ziemskie”. Ale tak naprawdę, co nam wiek XXI przyniesie, tego nikt nie wie…
Komentarz
Atutem jest konsekwentna budowa pracy, niezły wstęp, intrygujący cytat na zakończenie oraz osobisty ton wypowiedzi.
Plus za argumenty!
Wypunktujmy je:
Argumenty za tym, iż życie w minionych wiekach miało dobre strony:
- Ludzie mieli też swoje pasje, zainteresowania, różne rozrywki tak jak teraz. (W starożytności spotykali się na różnych rozgrywkach sportowych, w średniowieczu na potyczkach rycerskich).
- Nie mogli narzekać na brak zajęć, tak jak zdarza się często nam.
- Odkrywali świat, do dziś bazujemy na ich odkryciach.
- Żyli w rodzinach wielodzietnych.
Argumenty przeciw temu, że nasze życie jest dobre:
- Kryzys rodziny.
- Zjawisko singli.
- Pęd do kariery, pogoń za pieniędzmi, dążenie do celu.
- Nieuwzględnianie potrzeb innych i brak wrażliwości.
Zakończenie – efektowny cytat schowany za sztampowym zdaniem
- Najpierw brawa za cytat!
Efektowny, ciekawy, odkrywczy, ale… No właśnie „ale”…
- Mogło być mniej sztywno!
Sztuczne, sztampowe zamknięcie pracy słowami: Moją pracę podsumuję słowami… można było zastąpić bardziej naturalnym zwieńczeniem.
Na przykład: Może rację miał John Steinbeck, który pisał:…
Od razu praca nabiera lekkości!
O jakie argumenty można było wzbogacić naszą pracę, dowodząc, że nasze życie wcale nie jest lepsze?
- Żyjemy w zanieczyszczonym środowisku.
- Oddalamy się od natury.
- Jemy mniej smaczne produkty pełne konserwantów.
- To, że możemy komunikować się telefonicznie czy internetowo, wcale nie pogłębiło więzi międzyludzkich, przeciwnie – często przyczynia się do izolacji, osamotnienia, zrywania oraz osłabiania autentycznych więzi (np. rodzinnych, przyjacielskich).
- Nie udało się nam pokonać największych wrogów ludzkości: chorób i śmierci.
Gdybyś założył, że nasze życie jest znacznie lepsze i ciekawsze niż w wiekach poprzednich, jakie argumenty byś wymienił?
- Życie ludzkie jest dłuższe.
- Możemy wyleczyć wiele chorób, które były nieuleczalne w dawnych czasach.
- Szybciej się komunikujemy.
- Mamy większy dostęp do informacji.
- Częściej przemieszczamy się z miejsca na miejsce, a nawet jeśli nie, lepiej znamy świat niż nasi przodkowie.
- Korzystamy z wielu udogodnień technicznych, dzięki czemu nie pracujemy tak ciężko, a nasze życie jest łatwiejsze.
- Żyjemy w innych warunkach: korzystamy z osiągnięć higieny i kosmetologii.
Zapamiętaj! sformułowania oddające tok myślowy piszącego.
- Pochopnie odpowiadając na to pytanie, napisałabym, że…
- Po głębszym zastanowieniu dochodzę do innego wniosku…
- Wydaje nam się, że…, ale czy to oznacza…?
Zobacz: