Kolory mają swoją energię. Mogą sprawić, że poczujesz się podekscytowana, rozdrażniona lub wyciszona i zrelaksowana. Znajdź swój kolor i w pełni wykorzystaj jego możliwości.
Koloroterapia, czyli metoda polegająca na wykorzystywaniu kolorów w leczeniu różnych dolegliwości, sięga tysiącleci. Na przykład już starożytni Egipcjanie budowali świątynie barw, w których znajdowały się różnokolorowe pomieszczenia. W zależności od rodzaju schorzenia, wybierano dla chorego komnatę utrzymaną w odpowiedniej tonacji kolorystycznej, aby mógł tam zażywać leczniczych kąpieli.
Współczesna psychologia także przypisuje kolorom właściwości terapeutyczne. Mogą one wywierać radykalny wpływ na nasze życie - przede wszystkim dzięki silnemu wpływowi na emocje. A pamiętajmy, że istnieje silny związek między stanem naszej psychiki i zdrowiem fizycznym. Leczenie schorzeń wiąże się z emocjami, stanem umysłu i duchem człowieka, w równym stopniu jak z jego ciałem. Kolory mogą więc uzdrawiać: począwszy od poprawienia nastroju, poprzez zwiększenie aktywności, aż po faktyczne polepszenie stanu zdrowia!
Gdzie szukać kolorów?
Rozejrzyj się wokół siebie – kolory są wszędzie! Nie powinno być ci obojętne w jakiej tonacji utrzymane jest wnętrze, w którym najczęściej przebywasz, uczysz się, śpisz czy jesz. Obejrzyj szczegółowo wystrój tych pomieszczeń – zwróć uwagę na kolor ścian, tapet, sprzętów, dywanów, dodatków. Czasami warto zrezygnować z „bezpiecznych”, neutralnych barw i coś zmienić w swoim otoczeniu. Jeśli czujesz, że pomieszczenie jest bezbarwne, pozbawione charakteru, na początek możesz zawiesić nowe zasłony lub przemalować ściankę w pokoju. Warto także przejrzeć swoją garderobę. Czy jakaś gama kolorystyczna dominuje w twoich strojach? Czasami wystarczy jedynie zmienić kolor bluzki czy założyć apaszkę, aby poczuć się dużo lepiej. Wprowadzaj stopniowo w swoje otoczenie sprzyjające ci kolory, a z czasem osiągniesz pełną równowagę wewnętrzną.
- CZERWONY
Najcieplejszy ze wszystkich kolorów. Stymuluje witalność organizmu, dodaje wigoru i energii życiowej. Pobudza do działania, przeciwdziała stanom apatii. Wspomaga leczenie depresji. Pomaga zwalczyć przeziębienie (można nosić wtedy np. podkoszulki, szaliki, czapki w tym kolorze). Podnosi ciśnienie krwi i poziom adrenaliny.- Strój: lubią go w swoim stroju osoby energiczne, aktywne, dominujące.
- Dom: jest najbardziej krzykliwym kolorem, dlatego należy stosować go oszczędnie, bo może wywoływać uczucie niepokoju. Najlepiej sprawdzi się w charakterze dodatków.
- NIEBIESKI
Działa uspokajająco. Koi nerwy, sprzyja odprężeniu i relaksowi. Zapewnia pogodę ducha, łagodzi stany napięcia i zmniejsza skutki stresu. Obniża ciśnienie krwi, „walczy” z migreną, pomaga przy schorzeniach gardła, łagodzi gorączkę. Przynosi ulgę przy kobiecych dolegliwościach (można nosić np. niebieską bieliznę). Ułatwia zasypianie.- Strój: to ulubiona barwa osób, które cenią sobie spokój, ciszę, porządek. Wskazuje na uduchowienie, wewnętrzną harmonię, ale też skłonności do izolowania się od otoczenia.
- Dom: idealny kolor do urządzenia sypialni, a także innych miejsc, w których pragniemy się wyciszyć, skoncentrować np. na pracy czy nauce.
- POMARAŃCZOWY
Pobudzający i silnie „energetyczny” (ma podobne właściwości do koloru czerwonego, daje witalności, sił twórczych i optymizmu. Wspomaga pracę układu trawiennego i przemianę materii, korzystnie wpływa na układ oddechowy.- Strój: kolor osób pogodnych, otwartych, pewnych siebie. Sprzyja zawieraniu znajomości. Przy kłopotach z gardłem warto nosić apaszkę w tym kolorze.
- Dom: kolor ten patronuje zabawie, radości, spotkaniom towarzyskim. Jego obecność sprzyja stworzeniu ciepłego wnętrza, w którym zapanuje wspaniała atmosfera.
- FIOLETOWY
Kolor królewski. Kojarzony jest z ekstrawagancją i przepychem. Jego kojąca moc reprezentuje praktyczny idealizm. Ma dobroczynny wpływ na pracę gruczołów i funkcjonowanie hormonów. Oczyszcza ciało, zapewnia dobry, zdrowy sen.- Strój: zwiększa uczucie szacunku do samego siebie oraz poczucie własnej wartości. Ulubiony kolor artystów – ze względu wartości duchowe i własności kreatywne.
- Dom: sprzyja medytacjom, nauce, skupieniu. Jednak intensywny fiolet, zwłaszcza w połączeniu z innymi, jaskrawymi kolorami, może burzyć równowagę psychiczną.
- ZIELONY
Spokojny, kojący kolor, który kojarzy się z naturą. Zmniejsza napięcie psychiczne i fizyczne, sprzyja odpoczynkowi, odpręża. Zieleń jest bardzo przydatna w czasie leczenia i rekonwalescencji. Łagodzi dolegliwości związane z sercem i układem oddechowym.- Strój: kojarzy się z równowagą wewnętrzną. Osoba „w zieleni” tworzy wokół siebie aurę spokoju i harmonii.
- Dom: jasne odcienie można stosować w pomieszczeniach, w których wypoczywamy. Ciemna zieleń na większych powierzchniach, może działać przygnębiająco.
- ŻÓŁTY
Żółty to ciepły kolor, który kojarzy się ze słońcem. Jest świetlisty, promienny i optymistyczny. Stymuluje pozytywne nastawienie do świata i ludzi. Jego działanie wzmacnia układ nerwowy , usprawnia pracę serca, sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn.- Strój: ulubiony kolor osób oddających się pracy umysłowej, naukowej. Ubrania w kolorze słonecznym nastrajają pozytywnie i radośnie.
- Dom: intensywny odcień sprawdzi się w niewielkiej kuchni. W miejscu pracy czy nauki, najlepiej wykorzystać pastelowe odcienie (ostre mogą wywoływać „mętlik” w głowie).
- BIAŁY
To uniwersalny, ale dość monotonny kolor. Kojarzy się z czystością, sterylnością, a także z niewinnością.- Strój: doskonały na upalne dni. Odmładza, daje wrażenie schludności i zadbania.
- Dom: odbija światło i stwarza wrażenie powiększenia przestrzeni. Otoczenie samej bieli, może jednak tworzyć atmosferę zimna i przesadnej sterylności.
- CZARNY
Barwa ta jest zaprzeczeniem światła. Uznawany jest za kolor tajemniczy, mroczny i przygnębiający.- Strój: kolor żałoby, ale także ekscentryków, artystów, buntowników. Dodaje powagi, ale często uznawany jest również za bardzo seksowny.
- Dom: najlepszy w niewielkich ilościach (np. jako dodatki, elementy wykończenia wnętrza). Gdy dominuje w domu – stwarza wrażenie „martwego” pomieszczenia.
- BRĄZOWY
Kolor ziemi. Kojarzy się z powagą, stabilizacją, autorytetem. Brunatny odcień brązu przypomina kolor czarny (ma też podobną wymowę).- Strój: „bezpieczny” kolor – idealny dla osób ustatkowanych, oddanych swojej pracy.
- Dom: brązowy wskazuje na stabilizację. Jasne odcienie dobrze prezentują się w pomieszczeniach, które chcemy optycznie zmniejszyć. Ciemny brąz może jednak zbyt przygnębiający. n