Mini-CV Ernesta Nemeczka

Bohater książki: Chłopcy z Placu Broni Ferenca Molnára

Imię i nazwisko: Ernest Nemeczek

Wiek: Jedenaście lat.

Miejsce zamieszkania: Budapeszt (stolica Węgier).

Miejsce spotkań z kolegami: plac przy tartaku.

Funkcja, jaką pełnił Nemeczek:
Ponieważ był chorowity, wątły i słaby, a na dodatek najmłodszy z grupy, musiał pełnić funkcję szeregowca – zresztą jedynego w grupie chłopców z placu Broni.

Największe marzenie Nemeczka: Awans – Boka obiecał mu, że dostanie go, jeśli będzie się dobrze sprawował.
Inny tajny związek, do którego należał Nemeczek: Związek Zbieraczy Kitu. Jego członkowie zbierali i przeżuwali kit. Należeli do niego również: Weiss, Rychter, Czele, Kolnay, Barabasz, Lesik.

Wygląd: Mały, jasnowłosy chłopiec. Niepozorny, drobny i cichy.

Rodzina: Bardzo uboga. Ojciec był krawcem. Mieszkali w małej, żółtej kamienicy przy ulicy Rokoszańskiej.

Przyjaciele: To, oczywiście, Chłopcy z Placu Broni. Ale najlepszym przyjacielem, którego Nemeczek bardzo cenił i któremu był bezwzględnie oddany, był Boka.

Zalety: Nemeczek był dumny z tego, że należy do Związku Chłopców z Placu Broni i że Boka wtajemnicza go w różne sprawy. Denerwowało go to, że był jedynym szeregowcem, ale jednocześnie z pokorą wypełniał wszystkie swoje obowiązki. Sława i zaszczyty nie były dla niego najważniejsze.

Ten wrażliwy i delikatny malec w trudnej sytuacji potrafił zachować się jak bohater. To on wykradł Czerwonoskórym czerwono-zieloną chorągiewkę zabraną wsześniej Chłopcom z Placu Broni, to on stanął w obronie swoich kolegów, gdy zarzucono im brak bohaterstwa, to on powalił Feriego Acza. Mimo choroby przyszedł na plac, gdzie rozgrywała się walka. Obrona placu była dla niego ważniejsza niż zdrowie. Dlatego po bitwie nawet niedawni wrogowie martwili się o jego zdrowie. A szacunek nieprzyjaciela to coś naprawdę wielkiego.
Był lojalny – nie chciał przystąpić do Czerwonoskórych.

To chłopiec bardzo skromny i odpowiedzialny.
Nemeczek to dobry przyjaciel – nie wydał Gereba przed ojcem. Bokę kochał jak brata i był gotowy zrobić dla niego wszystko.
Był bardzo wesołym i serdecznym chłopcem.

Wady: Ernest był sprytny, przebiegły, ale bywał strachliwy, lekkomyślny (czasami nawet głupiutki). Często stawał się niecierpliwy i niezdarny w bardzo ważnych chwilach. Właśnie dlatego koledzy nie chcieli go awansować i wysługiwali się nim. Nikt nie liczył się z jego zdaniem, a jego nazwisko było wpisywane do czarnej księgi małymi literami. Bardzo rzadko zdarzało mu się być w centrum zainteresowania.
Mocne strony: Był uczciwy, wierny w przyjaźni, zdolny do poświęceń, a zdradę uważał za hańbę.

Najwspanialszy dzień: To dzień, w którym odbywała się walka o plac. Wtedy to Nemeczek powalił Feriego
na ziemię według wszelkich prawideł sztuki zapaśniczej. Chłopiec pojawił się na placu boju w bardzo trudnym momencie
– sytuacja już prawie wymykała się spod kontroli. Nemeczek był bardzo chory, ale zaatakował przywódcę Czerwonoskórych i dzięki temu jego koledzy wygrali. Wrogowie opuścili plac boju, a Nemeczek został mianowany kapitanem.

Przyczyny choroby: Kiedy chłopcy byli na zwiadach na wyspie Czerwonoskórych, Nemeczek wpadł do wody przy wsiadaniu do łodzi. Potem uciekając przed wrogami, schowali się w oranżerii, a tam Nemeczek ukrył się w basenie. Po raz trzeci przymusową kąpiel urządzili mu znowu Czerwonoskórzy. Musiał zanurzyć się w zimnej wodzie po tym, jak podsłuchał przeciwników podczas zebrania i odmówił przystąpienia do nich.
Co się z nim stało? Niestety, chłopiec był tak chory, że wkrótce zmarł. Opłakiwali go nawet niedawni wrogowie – Czerwonoskórzy.

 

Przykładowe prace domowe o bohaterze

1. Znajdź w tekście informacje na temat zachowania Gereba. Skomentuj je własnymi słowami. Na tej podstawie porównaj Gereba z Nemeczkiem. Którą z postaci określiłbyś mianem bohatera pozytywnego, a którą negatywnego?

CYTAT

Po raz pierwszy zdarzyło się, że [Gereb] współzawodniczył z Boką, i te trzy głosy sprawiły mu przyjemność. Przez chwilę odczuł przykrość i zastanowił się nad tym, kto był jego przeciwnikiem.
Tymczasem Boka zwrócił się do Gereba.
– Dostałeś trzy głosy – powiedział.
– Tak jest – odparł Gereb i spojrzał mu wyzywająco w oczy.
Zachowanie się Gereba nie podobało się Boce w ostatnich czasach. Było w wysokim stopniu podejrzane. Wczoraj przy pożegnaniu spojrzał mu tak dziwnie, tak wyzywająco w oczy. Zachowywał się tak, jakby czuł, że nie wysunie się na pierwszy plan, dopóki Boka będzie przewodniczył w Związku. Nurtowała go zazdrość. Był o wiele bardziej zapalczywy, awanturniczy; spokój, rozsądek i powaga Boki nie odpowiadały mu zupełnie. Siebie uważał za większego bohatera.
Gereb o Chłopcach z Placu Broni:
– Nie będą cię podejrzewali?
– Nie. A gdyby nawet, to żaden nie odważy się nic powiedzieć, gdyż wszyscy mnie się boją. Nie ma wśród nich ani jednego odważnego chłopca.

– Jestem zdania, że Plac dałoby się zdobyć bez walki. Pomyślałem sobie, że i ja należałem do nich… i dlatego to właśnie ja mam być przyczyną, że… dość, że udało mi się nakłonić Słowaka, który pilnuje Palcu, aby ich stamtąd wy… wy…

TWÓJ KOMENTARZ

Był to bardzo ambitny chłopak, który chciał zostać przywódcą. Zazdrościł Boce jego pozycji i rywalizował z nim. Podczas głosowania dostał nawet trzy głosy, co jeszcze bardziej rozbudziło jego ambicje.
Był dumny, że niektórzy koledzy go doceniali.
Gereb zdecydował się odejść do chłopców z Ogrodu Botanicznego, bo liczył, że tam zdobędzie lepszy stopień.

Cechy Gereba:
– zazdrosny,
– ambitny,
– zapalczywy,
– porywczy,
– pewny siebie,
– żądny władzy,
– zarozumiały,
– zadufany,
– pyszny,
– lubił rywalizację,
– niekoleżeński.

Gereb poszedł na naradę wrogów i opowiedział im, jak dostać się na plac. Proponował im pomoc w jego zdobyciu. Jego sposobem na dokonanie tego była zdrada i przekupstwo. Własny interes okazał się ważniejszy niż lojalność wobec kolegów
i honor.

Podsumowanie:
Nemeczek i Gereb to dwa przeciwieństwa. Oczywiście, pierwszego z nich nazwiemy bohaterem pozytywnym, a drugiego negatywnym. Nemeczek zasłynął z uczciwości, bohaterstwa i odwagi, drugi okazał się tchórzem i zdrajcą.

2. Napisz, dlaczego wódz Czerwonoskórych wydał rozkaz „Prezentuj broń”, gdy Nemeczek opuszczał wyspę. Przy jakich okazjach żołnierze prezentują broń?

Feri Acz docenił odwagę Nemeczka. Nie dość, że zakradł się na ich wyspę, to jeszcze stanął w obronie swoich kolegów, kiedy obraźliwie mówił o nich Gereb. Feri wiedział, że warto mieć takiego chłopca po swojej stronie, dlatego zaproponował mu wstąpienie do ich grupy. Nemeczek odmówił. To tylko potwierdziło, że jest nie tylko odważny, ale i lojalny wobec przyjaciół. Mimo że przeziębiony, poddał się
kąpieli, bo niehonorowo było się przyznawać do choroby ani przystępować do przeciwników. Przyjaźń okazała się dla niego najważniejsza. Feri docenił odwagę Nemeczka, jego poświęcenie i dlatego wydał rozkaz „Prezentuj broń”. A wiadomo, że żołnierze prezentują broń przed kimś naprawdę ważnym, kto zasługuje na najwyższe honory.

Zobacz:

Chłopcy z Placu Broni – Ferenc Molnár