Trudne, biedne, pracowite…

jest dzieciństwo bohaterów nowelek i opowiadań pozytywistów – Orzeszkowej, Prusa, Sienkiewicza. Antek, Janko Muzykant, dzieci z Naszej szkapy nieraz przymierają głodem, nie mogą liczyć na troskę i opiekę rodziców, nie mają warunków do rozwijania zainteresowań. Są skazane na ciężką pracę ponad siły.
Janko nie mógł rozwijać swych talentów muzycznych, Antek – plastycznych. Chłopcy z Naszej szkapy zaznali biedy i nieszczęścia.

Wstrząsająca baśń Hansa Christiana Andersena Dziewczynka z zapałkami i losy baśniowych półsierot poniżanych przez macochy (o dziwo nie przez ojczymów): Kopciuszka, Śnieżkę, Jasia i Małgosię.

Złych ojczymów pełno natomiast we współczesności. Może oglądaliście film „Chłopięcy świat”? Powstał na podstawie autobiograficznej książki pisarza i profesora literatury Tobiasa Wolffa, w której autor wspomina swe lata dorastania – koszmarny okres spędzony w domu ojczyma. Nastolatek (w tej roli Leonardo DiCaprio) musi znosić szykany sadystycznego tyrana.

Współczesne problemy? Rozbite małżeństwo, walka o prawa rodzicielskie to tematy, które współczesnym książkom i filmom dyktuje życie. Media donoszą o dzieciach bitych, maltretowanych, pozbawionych miłości i opieki. Mało sielskie to dzieciństwo.

  • Powieść Janiny Zającówny Mój wielki dzień (na podstawie tej powieści powstał film Kochankowie mojej mamy) o jedenastoletnim Rafale, który musi zmierzyć się z brakiem równowagi emocjonalnej swojej matki.
  • Chora psychicznie matka – agresywna i zaborcza wobec córki – w filmie Tato.
  • Smutne życie sierot (Pollyanna, Ania z Zielonego Wzgórza, Mary Lennox, David Copperfield) – pozbawione miłości, często wbrew własnej woli trafiają do obcych ludzi i dopiero w nowym miejscu, po wielu perypetiach, znajdują ciepły, kochający dom.

 

Sielanka – dzieciństwo beztroskie i spokojne

O dziwo, tak rzadko pojawiają się w literaturze opisy naprawdę szczęśliwego dzieciństwa. Jeśli już, to na zasadzie wspomnień związanych z „krajem lat dziecinnych”. Co nieco znajdziemy w listach do matki i w poezji Słowackiego. No i oczywiście w Panu Tadeuszu. Gdybyście pisali na ten temat wypracowanie, nie możecie pominąć słynnego cytatu:

Kraj lat dziecinnych!
On zawsze zostanie
Święty i czysty jak pierwsze kochanie […]
Kraje dzieciństwa, gdzie człowiek
po świecie
Biegł jak po łące, a znał tylko kwiecie
Miłe i piękne.

Jako sielanka przedstawione jest dzieciństwo dorastającej Zosi Horeszkówny, która – choć sierota – wychowywała się pod troskliwą opieką Telimeny, a jej czas wypełniało karmienie ptactwa, przebieranie się w dziewczęce sukienki, zabawy z dziećmi i elementarna edukacja.

Chętnie po motyw dzieciństwa, ale na zasadzie wspomnień związanych z dzieciństwem, sięgają współcześni polscy pisarze – Czesław Miłosz (Dolina Issy), Tadeusz Konwicki (Kronika wypadków miłosnych, Sennik współczesny).

Dzieciństwo przerwane przez śmierć

Treny poświęcone Urszulce Kochanowskiej. Szczególnie uzdolnione, niespełna trzyletnie dziecko, oczko w głowie rodziców, radosne, pełne życia i nagle… koniec wszystkiego: śmierć przerywa wszystkie nadzieje rodziców.

A Janko Muzykant? Czy to za miłość do muzyki zapłacił najwyższą karę?

I w końcu całe pokolenie dzieci walczących w powstaniu warszawskim, spalonych w krematoriach (wiersze Kamila Baczyńskiego, wiersz Warkoczyk Tadeusza Różewicza, film Korczak). Czym zawiniły, że odebrano im życie? W wierszu Z głową na karabinie dzieciństwo jest już tylko wspomnieniem, to bezpowrotnie utracony czas, w którym odczuwało się piękno (chmury, bez, zdrój) i obecność matki (bezpieczeństwo). A w Elegii o chłopcu polskim Baczyński mówi wprost o losach młodych chłopaków – dzieci skazanych na wyjście „z ciemną bronią w noc” i śmierć pod kulami (a może pęknięcie serca?):

Zanim padłeś, jeszcze ziemię
przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula synku, czy to serce
pękło?

Czas przyjaźni

Znajomości zawarte w dzieciństwie są najtrwalsze. Które dziecięce pary przyjaciół przywoływać w wypracowaniach?

Ania i Diana
– dwie nierozłączne i trochę postrzelone przyjaciółki z powieści L. M. Montgomery (ich drogi w dorosłym życiu zupełnie się rozminęły;

Mały Książę i pilot
– w książce Exupéry’ego znajdziecie wiele złotych myśli na temat prawdziwej przyjaźni i na temat różnic między światem dzieci i dorosłych (możecie wpisać je komuś do pamiętnika);

Staś i Nel
– mimo sporej różnicy wieku połączyła ich prawdziwa, sprawdzona w najtrudniejszych warunkach przyjaźń (bywa, że z przyjaźni rodzi się miłość);

Tomek Sawyer i Huck Finn
– chłopięca przyjaźń wypróbowana nie tylko w czasie podwórkowych zabaw, ale i w trudnych życiowych sytuacjach;

Mary Lennox i Colin Craven
– egoistka i histeryk, a jednak coś przyciągnęło ich do siebie.

Przyjaźń dziecka ze zwierzęciem

  • Mały Książę i Lis;
  • Nel i słoń King;
  • Anielka i wierny pies Karusek;

Można również wspomnieć o ptasiej fascynacji bohatera powieści Williama Whartona Ptasiek lub przywiązaniu dzieci do konia w Naszej szkapie.

Wieczne dzieciństwo

Kogo można nazwać wiecznym dzieckiem?
Piotrusia Pana, bohatera powieści Jamesa Matthew Barrie’ego. Nie chciał dorosnąć i przeniósł się do swojej wyimaginowanej krainy – Nibylandii, która istniała tylko w jego wyobraźni.

Dzieciństwo pełne przygód

Dzieciństwo Stasia i Nel (zwłaszcza Nel, bo to ona tak naprawdę jest tu dzieckiem). Mrożące krew w żyłach wydarzenia, m.in. porwanie przez Beduinów, zabicie zbrodniarzy, zetknięcie z dzikimi zwierzętami, śmiertelną chorobą (febra Nel), spotkanie z groźnym prorokiem Mahdim.

Ale nie trzeba wędrować przez egzotyczne lądy (tak jak bohaterowie powieści Sienkiewicza czy Tomek z serii książek Szklarskiego), by przeżywać niezwykłe przygody. Życie potrafili urozmaicić sobie chłopcy z serii książek Zbigniewa Nienackiego o Panu Samochodziku.

A przygody Tomka Sawyera? Tyle strachu, radości, emocji tylko z powodu… dziewczynki siedzącej obok w ławce, malowania płotu za karę, spotkania z włóczęgą, zabawy znalezionym żukiem, leczenia brodawek, chodzenia na cmentarz, zamieniania, szukania, zakopywania przedmiotów. Może tylu przygód ktoś inny nie przeżyłby na biegunie północnym albo na afrykańskiej pustyni?

Zobacz:

Dziecko, dzieciństwo

Dzieciństwo

Dzieciństwo – TEST