Na egzaminie gimnazjalnym polecenie, aby napisać zaproszenie, pojawia się bardzo często. Przygotuj się – może i w tym roku przyjdzie Ci zmierzyć się z tą formą?

Uwaga! Zaproszenie bardzo często pojawia się na egzaminach! Dokładnie przećwicz jego pisanie. Za poprawnie napisanie tej formy możesz zdobyć ok. 5 – 6 punktów! To naprawdę dużo i szkoda byłoby stracić je w głupi sposób – tym bardziej, że zaproszenie to naprawdę łatwa forma.

Pamiętaj o zasadzie pięciu palców!

  • kto?
  • kogo?
  • gdzie?
  • kiedy?
  • z jakiej okazji?

 

Zredaguj zaproszenie na wieczorek poetycki z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kółko poetyckie przy Gimnazjum nr 42 w Warszawie bardzo serdecznie zaprasza uczniów i rodziców na wieczorek poetycki zorganizowany z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie wiersze i pieśni patriotyczne, a także pokaz tańców narodowych w wykonaniu uczniów naszej szkoły.
Zapraszamy 28 kwietnia o godz. 19.00 do świetlicy Gimnazjum nr 42 przy ul. Gwiezdnej 2.

Zredaguj zaproszenie na otwarcie wystawy pt. Historia mody. Posłuż się fikcyjnymi danymi.

Bardzo serdecznie zapraszamy Szanownego Pana na uroczyste otwarcie wystawy pt. Historia mody, które odbędzie się 15 kwietnia 2005 roku o godz. 19.30 w sali widowiskowej Osiedlowego Domu Kultury przy ulicy Modrzewiowej 18. Wykład inaugurujący wygłosi znany projektant mody, Bruno Tymoncki, a krótki pokaz mody poprowadzi top-modelka, Julia Mikis.
Po uroczystości zapraszamy na poczęstunek.
Klub projektantów – amatorów przy Osiedlowym Domu Kultury

W imieniu członków Szkolnego Koła Sportowego zredaguj tekst zaproszenia na turniej szachowy dla rówieśników z zaprzyjaźnionej szkoły.

Koleżanki i koledzy!
W dniach 23 – 24 kwietnia w naszej szkole organizujemy międzyszkolny turniej szachowy i byłoby nam bardzo miło, gdybyście zechcieli się z nami zmierzyć!
Zapisy na turniej trwają do 15 kwietnia i przyjmuje je p. Mirosław Wróbel, nauczyciel WF-u w naszej szkole. On też udziela wszelkich informacji.
Nie dajcie się prosić – zmierzmy się i wyłońmy szachowego mistrza! Dla najlepszych czekają puchary ufundowane przez dyrekcję naszej szkoły.
Szkolny Klub Szachowy z Gimnazjum nr 3 w Wesołej

Napisz w imieniu organizatorów zaproszenie na wystawę poświęconą historii książki i piśmiennictwa.

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wystawę poświęconą historii książki i piśmiennictwa. Wystawa odbędzie się w Bibliotece Narodowej przy ul. Twardej w dniach 10 kwietnia – 15 maja br. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem wystawy – w planach wykłady na temat historii druku i piśmiennictwa, spotkania z pisarzami i tłumaczami oraz wiele wyjątkowych eksponatów – od egipskich papirusów, przez białe kruki, po ekskluzywne wydania współczesnych książek.
Zarząd Biblioteki Narodowej w Gdańsku

W imieniu kolegów z twojej klasy napisz skierowane do innych uczniów zaproszenie na wykład o wybitnych przedstawicielach Złotego Wieku Polski.

Uczniowie klasy IIIb bardzo serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych uczniów na wykład poświęcony sylwetkom najwybitniejszych przedstawicieli Złotego Wieku Polski, m.in. Jana Kochanowskiego, Mikołaja Kopernika i Jana Zamojskiego.
Wykład, przygotowany pod okiem nauczycieli języka polskiego, historii i geografii, wygłoszą Zosia Humczyk i Szymon Madej.
Zapraszamy w piątek, 18 maja o godzinie 16.00 do sali geograficznej w naszym gimnazjum.
Uczniowie klasy IIIb

 

Zaproszenie – co to za forma?

Zaproszenie to zazwyczaj niewielkich rodzajów karnecik. To bardziej oficjalna niż ustna forma zaproszenia kogoś np. na swoje urodziny, piknik czy imprezę w domu. Ale nie zawsze piszemy zaproszenie tylko w swoim imieniu! Może się okazać, że zapraszamy np. rodziców w imieniu klasy na przygotowane przedstawienie czy przedstawicieli jakichś instytucji na zorganizowaną w naszej szkole wystawę lub uroczystość poświęconą np. świętu patrona szkoły.

Pamiętaj o stałych elementach

Bez względu na to, do kogo kierowane jest zaproszenie, musi się ono składać z pięciu stałych elementów. Zapamiętaj pytania!

  • kto? (kto jest nadawcą, czyli kto zaprasza)
  • kogo? (kto jest adresatem zaproszenia, czyli kogo zapraszamy)
  • kiedy? (czyli kiedy odbędzie się dana uroczystość)
  • gdzie? (gdzie się odbędzie)
  • z jakiej okazji (czyli rodzaj uroczystości, na którą zapraszamy)

Oficjalne czy nieoficjalne?

Koniecznie zwróć uwagę, do kogo ma być skierowane Twoje zaproszenie. Czy będzie miało ono charakter nieoficjalny (gdy zapraszasz rodziców lub rodzinę, swoich znajomych), czy też oficjalny (gdy zapraszaną osobą jest ktoś, kogo nie znasz lub dorosła osoba – np. nauczyciel, dyrektor, rodzice innych uczniów).
Choć zaproszenie zawiera zawsze te same elementy, nie zawsze tak samo wygląda! W przypadku zaproszeń nieoficjalnych możesz sobie pozwolić na większą swobodę, przy zaproszeniu oficjalnym trzymaj się ściśle formułek!

Redagujemy zaproszenie

  • Pamiętaj, że każde zaproszenie musi rozpoczynać formułka: zapraszamy, serdecznie zapraszam, mamy zaszczyt zaprosić. Pisząc zaproszenie do kolegów czy koleżanek, możesz sobie pozwolić na odrobinę luzu i fantazji i napisać np. Koniecznie wpadnij…, Byłoby mi miło, gdybyś przyszła… Ale uwaga! To tylko wtedy, gdy piszesz do rówieśnika, którego dobrze znasz! Bezpieczniejsza jednak będzie formułka: zapraszam, i najlepiej jej się trzymaj.
  • W zasadniczej treści zaproszenia nie rozpisuj się! Zaproszenie jest krótką formą wypowiedzi, musisz więc ograniczyć się do konkretów – czyli poinformować o rodzaju uroczystości (czy jest to wystawa, wykład, bal czy może urodziny) oraz podać jej dokładny termin i miejsce. Dokładny – czyli datę z godziną, a miejsce z całym adresem (np. numerem sali czy mieszkania).
  • Jeżeli w czasie imprezy odbędzie się coś wyjątkowego – np. poczęstunek lub bardzo ciekawy wykład, możesz to zaznaczyć na zaproszeniu – zaproszenie ma przecież zachęcić do przyjścia. Pamiętaj tylko, żeby było to ujęte w zwięzły sposób.
  • Nie zapomnij o podpisie! Zaproszenie w żadnym wypadku nie może być anonimowe! Podpis zależy od tego, czy zaproszenie jest oficjalne, czy nie – w przypadku zaproszenia skierowanego do kolegi wystarczy podpisać się samym imieniem, jeśli jednak zaproszenie jest oficjalne, obowiązkowe jest imię i nazwisko.
    A co, kiedy nadawcą zaproszenia jest jakaś grupa, np. uczniowie? Oczywiście, nie podpisują się wszyscy po kolei! Wtedy wystarczy napisać ogólnie: uczniowie klasy IIa, Kółko poetyckie itd.

A na koniec…
…możesz dodać formułkę, w której wyrazisz nadzieję, że zapraszana osoba skorzysta z Twojego zaproszenia, np. Byłoby nam niezwykle miło, gdyby zechcieli Państwo przyjąć nasze zaproszenie…, Będziemy się czuli zaszczyceni, widząc Panią na naszej skromnej uroczystości.

Uwaga!
Pisząc zaproszenie, koniecznie pamiętaj o zwrotach grzecznościowych – wyrażają one szacunek do osoby, którą chcesz zaprosić. Wielką literą pisz więc: Pan, Szanowni Państwo, Droga Babciu.

Sprawdź, za co egzaminatorzy przyznają punkty!

Za realizację tematu, czyli:

  • wskazanie adresata (jeśli w poleceniu nie jest zaznaczone, żeby zaprosić konkretną osobę, wystarczy, że adresata nazwiemy ogólnie – np. Państwo, Pan…), nadawcy (jeśli nadawca został wskazany jednoznacznie w tekście, podpis pod zaproszeniem nie jest obowiązkowy), jednoznaczne określenie miejsca (dokładnie!), czasu (czyli dzień, miesiąc, godzina, może być rok) oraz celu (czyli na co zapraszamy).
    Nie może zabraknąć żadnego z tych elementów!
  • zastosowanie wyrazów o charakterze perswazyjnym. Co to oznacza? Że w zaproszeniu musi pojawić się przynajmniej jeden zwrot: zapraszam, serdecznie zapraszam.

Za kompozycję, czyli:

  • dostosowanie wypowiedzi do sytuacji komunikacyjnej. Zaproszenie musi charakteryzować się spójnością i zwięzłością, nie można jednak pominąć żadnego z pięciu elementów!

Za język i styl, czyli:

  • poprawność językową i stylistyczną. Bardzo ważne jest użyte słownictwo – musi być odpowiednie dla tej formy. Za użycie nieoficjalnych wyrazów w zaproszeniu skierowanym np. do dyrekcji szkoły stracicie punkty, uważajcie więc, do kogo Wasze zaproszenie ma być skierowane! Egzaminatorzy zwrócą także uwagę na odmianę wyrazów, budowę zdań pojedynczych i złożonych (nie powinny powtarzać się te same struktury zdaniowe). Pojawiające się w zaproszeniu kolokwializmy, wielosłowie, wieloznaczność czy nieuzasadnione powtarzanie wyrazów też będą kosztować stratę punktów.

Za zapis, czyli:

  • poprawną ortografię i interpunkcję

 

Zobacz:

Jak pisać zaproszenie

Piszemy zaproszenie i ogłoszenie!

 

Jak należy redagować zaproszenie?