Egipcjanie wierzyli w życie pozagrobowe. Mało tego – uważali, że nieważne jest życie doczesne. Dopiero po śmierci człowiek zaczyna prawdziwe, lepsze życie. Dlatego bardzo małą wagę przywiązywali do życia codziennego, a dużo myśleli o zapewnieniu sobie jak najlepszej przyszłości – po życiu. Nawet pałace ludzi bogatych i władców nie były urządzane ze zbyt wielką dbałością. Budowano je z nietrwałej suszonej cegły mułowej. Co innego piramidy! Jako mieszkania mające służyć zmarłym w wieczności musiały być trwałe i reprezentatywne. Zmumifikowane ciała zmarłych władców ukrywano w piramidach i zabezpieczano przed rabusiami licznymi pułapkami i korytarzami bez wyjścia. Nikt nie miał prawa zakłócać pośmiertnego życia faraona.

Piramidy mają kształt ostrosłupa, prawdopodobnie dlatego, że Egipcjanom kształt ostrosłupa wydawał się najtrwalszym dla budowli narażonej na tamtejsze warunki naturalne i atmosferyczne. W sumie mieli rację. Pionowe wieże czy świątynie znane z innych cywilizacji narażone były na zawalenie. Piramidy stoją od tylu wieków i pewnie nadal stać będą.

Kiedy budowano piramidy? Czy piramidy zachowały się do dziś?

Kamienne piramidy budowano w Egipcie od ok. 2800 do ok. 1600 r. p.n.e. Najstarsze piramidy egipskie mają budowę schodkową, np. piramida faraona Dżesera w Sakkarze wzniesiona ok. 2780 r. p.n.e.

Do dziś zachowało się ponad 70 piramid. Żadna jednak nie utrzymała się w stanie, w jakim ją zbudowano. Wpłynęły na to warunki atmosferyczne, upływ czasu, grabieże oraz traktowanie bloków piramid jako materiały budulcowe.

Kto budował piramidy? Jakimi narzędziami posługiwali się budowniczowie piramid?

Piramidy budowała ludność egipska. Kiedy wylewał Nil, chłopi nie mogli zajmować się robotami polowymi. Wtedy faraon powoływał ich do pracy na rzecz państwa, m.in. do budowania piramid. W starożytnym Egipcie nie było podatków – zamiast nich ludność musiała wykonywać ciężką pracę. Ktoś jednak musiał taką piramidę zaprojektować, a potem nadzorować prace budowlane. Najstarszą piramidę w Sakkarze zaprojektował Imhotep, piramidę w Gizie – Hemon.

Trudno dziś uwierzyć, jakimi narzędziami dysponowali Egipcjanie. Nie znali jeszcze koła ani żelaza. Wszystkie przydatne urządzenia wykonywali głównie z drewna i kamienia oraz posługiwali się linami.