Hiob to bohater Księgi Hioba Starego Testamentu. Stary Testament to zbiór pism judaistycznych, najstarsze teksty powstały w XIII wieku p.n.e., a proces narastania pism zakończył się w I wieku p.n.e.
Hiob jest w europejskiej kulturze symbolem cierpienia, wiary w dobroć i sprawiedliwość Boga, symbolem stałości nawet w największych cierpieniach, godności człowieka. To tzw. typ Chrystusa cierpiącego niewinnie. To poruszająca postać, która jest wciąż obecna w naszej kulturze, był to też częsty wątek w starochrześcijańskiej i średniowiecznej sztuce.
.
Historia Hioba
- Szczęśliwe życie Hioba
Hiob jest człowiekiem zamożnym, ma duży majątek (zwierzęta: owce, wielbłądy, woły, oślice; liczną służbę). Ma szczęśliwą rodzinę: siedmiu synów i trzy córki. Jest wiernym i kochającym sługą Bożym, najwybitniejszym człowiekiem spośród ludzi Wschodu. Jego życie ulega jednak totalnej zmianie…
- Pierwsza rozmowa szatana z Bogiem
Szatan nakłania Boga do poddania Hioba próbie wiary. Według szatana Hiob tak nienagannie wielbi Boga, bo Bóg nie szczędzi mu darów, Hiob wielbi Go za otrzymane dobra.
- Utrata rodziny i majątku
Hiob traci dobytek (zbójcy, ogień), dom i dzieci (wicher z pustyni zawalił dom na dzieci). Jednak Hiob nadal wielbi Pana.
- Druga rozmowa szatana z Bogiem
Szatan znów chce wypróbować Hioba.
- Utrata zdrowia
Hiob traci zdrowie, to co jest tak ważne w naszym życiu (zawsze z różnych okazji życzymy sobie nawzajem zdrowia). Hiob jest chory na trąd. Choroba sprawia, że jest samotny. Żona mówi, żeby złorzeczył Bogu i umierał, Hiob jednak nie zgrzeszy.
- Odwiedziny trójki przyjaciół Hioba
Przybywają do niego przyjaciele: Elifaz, Bildad, Sofar, by go pocieszać (ale „marni z was wszystkich pocieszyciele”).
- Rozmowa z przyjaciółmi – odmienne zdania
Przyjaciele uważają, że pomiędzy czynami a nagrodą i karą istnieje ścisła zależność, że cierpienie jest owocem grzechu i że Hiob powinien się upokorzyć. Mowy przyjaciół Hioba odzwierciedlają tradycyjną naukę w Izraelu o odpłacie będącej udziałem sprawiedliwego oraz o karze dla niesprawiedliwych. Bóg błogosławi dobrych i karze złych. Hiob nie zgadza się z nimi, wie, że w niczym nie zawinił. Hiob traci oparcie w przyjaciołach, ze wszystkim musi sobie radzić sam, bez wsparcia.
- Odpowiedź Boga
Bóg gani przyjaciół Hioba, gdyż nie mówili o Nim prawdy.
- Szczęśliwy koniec
Bóg oddaje Hiobowi cały majątek w dwójnasób i przywraca go do dawnego stanu. Hiob ma jeszcze siedmiu synów i trzy piękne córki. Dożywa on stu czterdziestu lat w szczęściu i zdrowiu.
Zobacz:
Jakie problemy podejmuje słynna Księga Hioba?
Omów różne postacie cierpienia i postaw wobec niego, jakie występują w Biblii.