Porównaj kosmogonię biblijną i kosmogonię mitologiczną starożytnych Greków.

Wstęp

Wyjaśnij słowo „kosmogonia”. Jest to stworzenie świata, a dokładnie, tłumacząc grecki termin, powstanie, narodziny kosmosu, czyli świata.

 

Rozwinięcie

Na co zwrócić uwagę?

  • Ważne jest, kto stwarza świat i w jaki sposób oraz czy świat powstaje jednorazowo, czy etapami. Zauważ również, w wyniku czego świat powstaje – miłości, a może walki?
  • Kolejne zagadnienie dotyczy powstania człowieka – jak ono wygląda w obydwu tradycjach?

Teraz uporządkuj argumenty

  • W antycznej Grecji świat wyłania się samoistnie z Chaosu, w Biblii zostaje powołany do życia przez wolę i miłość Boga za pomocą słowa-logosu.
  • W obydwu mitologiach świat nie powstaje od razu, lecz stopniowo.
  • W antyku świat kształtuje się poprzez walkę kolejnych pokoleń bóstw; najpierw są Uranos i Gaja, potem Kronos i Rea, wreszcie Zeus, jego bracia i siostry. Bogowie zajadle walczą o władzę, detronizując własnych ojców, Rea ratuje swoje dzieci przed ich krwiożerczym ojcem, bogowie walczą także z tytanami.
  • W Biblii stworzenie świata jest rozciągnięte na sześć dni, ale jest aktem dobroci i miłości Boga. Świadczy o tym powtarzający się po każdym dniu tworzenia werset „I widział Bóg, iż było dobre”.
  • W Grecji to tytan Prometeusz tworzy ludzi z gliny pomieszanej ze łzami i na przekór bogom wykrada dla nich ogień – możemy go interpretować jako ludzką duszę, w Biblii to Bóg tworzy pierwszych ludzi, Adama i Ewę na swój obraz i podobieństwo, dając im duszę nieśmiertelną.

 

Zakończenie

Obydwie wersje stworzenia świata zdecydowanie się różnią, świat grecki jest domeną walki i przemocy, świat biblijny jest światem miłości, mimo że jest to surowa miłość ojcowska.

Błyskotliwy paradoks: w Biblii Bóg stworzył ludzi na swój obraz i podobieństwo, a w mitologii greckiej to ludzie stworzyli na swój obraz i podobieństwo bogów!

 

Zobacz:

KOSMOGONIA

Jak Biblia przedstawia stworzenie świata? Biblijna kosmogonia.

Kosmogonia biblijna i mitologiczna – dwie wizje stworzenia świata

10. Dokonaj porównania kosmogonii mitycznej i biblijnej

Porównaj kosmogonię mityczną i biblijną