Jaka była rola paryskiej Kultury w życiu Polaków?

Zacznij:
Paryska Kultura przez lata była pismem, które przemycane przez granicę traktowane było jak cenna relikwia, zaspokajało głód dobrej, nowoczesnej literatury i kształtowało światopogląd Polaków. Kultura była uważana za jedno z ważniejszych w życiu kulturalnym kraju pism.

Rozwiń:
Ten miesięcznik (a początkowo kwartalnik) wydawany był na początku w Rzymie (od lipca 1947 r.), zaś od 1955 r. miał siedzibę w Maisons-Lafitte koło Paryża. Jego redaktorem naczelnym aż do śmierci był Jerzy Giedroyc, współredaktorem, który miał duży wpływ na kształt pisma był (przez kilkadziesiąt lat) Gustaw Herling-Grudziński. Zamieszczenie tekstu w Kulturze było przez twórców traktowane jako nobilitacja; tam publikowali znakomici pisarze emigracyjni, jak Jerzy Stempowski i Andrzej Bobkowski. Na łamy pisma trafiały teksty tzw. „wysokie” – o dużej wartości artystycznej i moralnej. Już w latach 50. Kultura była czołowym pismem polskiej emigracji, znanym wśród elit kulturalnych Zachodu.

Twórcy Kultury popierali obalenie totalitarnego komunizmu, zjednoczenie Europy, bronili praw człowieka, opowiadali się za pluralizmem politycznym, występowali przeciwko doktrynerstwu. Jedynie w kwestii religii były między nimi spore rozbieżności – Czapski był bardzo religijnym człowiekiem, natomiast Giedroyciowi i Jeleńskiemu sprawy wiary były obojętne.

Stałe działy Kultury to Archiwum polityczne, Sprawy i troski (problemy emigracji), Kraj (wydarzenia we współczesnej Polsce), Najnowsza historia Polski (prostowanie wiedzy o najnowszej historii kraju, fałszowanej przez władze PRL) oraz Listy do redakcji.

Zakończ:
Zasługą pisma jest także rozpropagowanie gatunków prozy dyskursywnej, takich jak esej czy dziennik – drukowano Dzienniki Gombrowicza, eseje Stanisława Vincenza, Leszka Kołakowskiego, Jerzego Stempowskiego.

 

Najważniejsze postacie:

  • Jerzy Giedroyc,
  • Gustaw Herling-Grudziński,
  • Konstanty Jeleński,
  • Jerzy Stempowski,
  • Stanisław Vincenz,
  • Zofia Hertzowa.