Smartfon obecnie służy nie tylko do komunikacji, nierzadko również jest urządzeniem, w którym przechowujemy dane, w tym te poufne. Telefon komórkowy staje się cyfrowym portfelem, który należy możliwie maksymalnie zabezpieczać, aby gromadzone na nim informacje były poza zasięgiem osób trzecich, wirusów oraz wypadków losowych.
Instalowanie aplikacji
Aby telefon był bezpieczny w momencie instalowania na nim aplikacji, należy wybierać tylko te, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł. W abonamentach operatorów sieci komórkowych (np. Virgin Mobile) są sklepy, w których dostępne są autoryzowane aplikacje zabezpieczone przed złośliwym oprogramowaniem.
W przypadku instalowania programów pochodzących z innych źródeł warto wyposażyć swój smartfon w program antywirusowy. Takie programy często mają dodatkową funkcję, np. optymalizującą pracę całego mobilnego systemu.
Wyloguj się i ustaw blokadę ekranu
Wylogowywanie się z aplikacji jest kluczowe, szczególnie, gdy często przebywasz w zatłoczonych miejscach. Wyrobienie nawyku: „log out” może ustrzec cię przed poważnymi konsekwencjami, szczególnie w przypadku kradzieży telefon.u Dlatego zawsze pamiętaj, aby się wylogować ze skrzynki mailowej, portali społecznościowych czy bankowego konta.
Rezygnacja z funkcji blokady pozostawia otwartą drogę każdej osobie, która wejdzie w posiadanie twojego telefonu. Oprócz tego narażasz urządzenie na przypadkowe uruchomienia różnego rodzaju funkcji co może prowadzić np. do rozładowania baterii. Aby temu zapobiec, wystarczy ustawić wzór, symbol, PIN lub odcisk palca.
Aktywuj lokalizator urządzenia
Telefony pracujące w systemie Android mają funkcję Android Device Manager. Jest to lokalizator, który nie będzie śledził twoich ruchów, ani monitorował tras, lecz pozwoli odnaleźć zgubione lub skradzione urządzenie. Do jego poprawnej pracy konieczne jest włączenie dostępu do lokalizacji. Ponadto w systemie Android dostępne są też darmowe aplikacje, które nie zakłócają wydajności smartfona a zwiększają bezpieczeństwo zapisanych w nim danych.
Darmowe Wi-Fi
Korzystając z publicznych sieci, np. w restauracjach, centrach handlowych czy innych miejscach łącz się tylko z tymi sieciami, które wymagają podania hasła, nawet jeżeli jest ono ogólnie znane. Dostęp do niezabezpieczonego hasłem internetu może wiązać się z zagrożeniem. Osoby, które zajmują się przechwytywaniem prywatnych danych bez wiedzy i zgody użytkowników często tworzą własne sieci, które imitują Wi-Fi dostępne w danym miejscu. Możesz też korzystać z VPN-u, czyli aplikacji, która umożliwia tunelowe łączenie się z Internetem, a tym samym zabezpiecza twoje dane przed dostępem osób trzecich.
Czytaj także: Telefon komórkowy dla dziecka – jak wybrać?