Świadomość ekologiczna wytwórców i użytkowników wpływa na ostateczny kształt ogromnej liczby produktów dostępnych na rynku. Nie inaczej jest z obuwiem. Wraz z rosnącą popularnością życia w duchu eko obuwie staje się jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska. Co ważne, wpływa na to nie tylko producent, ale także my i nasze przyzwyczajenia. Co to oznacza? Przekonaj się!

Jak wygląda proces produkcji Twoich butów?

Produkcja obuwia ma widoczny wpływ na emisję gazów cieplarnianych – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Dlatego wiele firm zmienia podejście do procesu tworzenia butów, tak aby zmniejszyć ślad węglowy. Na jakie sposoby mogą to zrobić?

Po pierwsze niektórzy wytwórcy zaczynają stosować zaawansowane metody odzysku surowców. Mowa między innymi o wodzie czy odpadach poprodukcyjnych. Woda jest filtrowana i zamiast trafiać do ścieków, zostaje ponownie wykorzystana do wytworzenia kolejnych partii obuwia. Po drugie liczy się też zastosowanie określonych materiałów. Produkcja obuwia skórzanego pozwala na pełniejsze wykorzystanie surowców odzwierzęcych. Dzięki temu zakłady przetwórstwa mięsnego nie muszą pozbywać się skór w procesie utylizacji – zamiast tego są one przetwarzane na produkty obuwnicze.

Gdzie są produkowane buty poszczególnych marek?

W kontekście ekologii lokalizacja zakładów produkcyjnych ma ogromne znaczenie. Zdecydowana większość wyrobów największych gigantów obuwnictwa powstaje w Chinach, Wietnamie czy krajach Bliskiego Wschodu. Dla osoby niezainteresowanej dbaniem o środowisko taka lokalizacja nie ma większego znaczenia, jednak ekologiczna wrażliwość motywuje do wyboru producenta lokalnego. Dzięki zakupowi butów z miejscowego rynku zmniejszamy emisję gazów cieplarnianych powstających wskutek transportu. Poza tym w przypadku garbarni oraz zakładów produkcyjnych znajdujących się w Europie można mieć większą pewność, że ich pracownicy mają zapewnione godziwe warunki pracy.

Jak często potrzebujesz nowych butów?

Przy okazji dyskusji o środowisku trzeba koniecznie wspomnieć o sięganiu po używane obuwie. W wielu miejscach można kupić naprawdę świetnej jakości buty w niższych cenach i w zadowalającym stanie. Co ciekawe, niektórzy sprzedają niemal nowe buty, które były założone jedynie raz czy dwa. Obie strony takiej transakcji dbają o środowisko. Sprzedający nie wyrzuca prawie nowego obuwia do śmieci, a kupujący wybiera towar już obecny na rynku, tym samym nie przyczyniając się do zwiększenia i tak dużego popytu na nowe buty. To świetny sposób na to, by zatroszczyć się o środowisko.

Dlaczego warto dbać o swoje obuwie?

Na zmniejszenie śladu węglowego wpływa również umiejętne użytkowanie obuwia. W przypadku tych produktów recykling stanowi duży problem. Ze względu na występowanie w składzie metali ciężkich i trudności z podziałem ich na poszczególne rodzaje buty często zalegają latami na wysypiskach śmieci. Dlatego kluczowe znaczenie w kontekście troski o środowisko ma rozsądne korzystanie z już posiadanych par butów.

Możesz przyłożyć się do tego, by Twoje obuwie zbyt szybko się nie zużywało. Zrobisz to poprzez pielęgnację skóry, umiejętne czyszczenie czy korzystanie z butów dopasowanych do konkretnego zastosowania. Liczy się też właściwe przechowywanie obuwia, czyli składowanie ich w pudełkach i wypychanie gazetami lub korzystanie z prawideł. Nie zapominaj też o solidnym czyszczeniu i konserwacji obuwia po sezonie.

Dlaczego warto stawiać na obuwie wysokiej jakości?

Na ekologię w branży obuwniczej wpływa także jakość wyrobów. Marki znane z najwyższego poziomu produkcji mają też często certyfikaty potwierdzające dbałość o środowisko. Konsument, który chce swoimi wyborami zmniejszać ślad węglowy, powinien sięgać po buty wysokiej jakości. Dlaczego? Głównym powodem jest ich większa trwałość, przekładająca się na dłuższy okres używania. Dla środowiska lepsze jest to, by sięgnąć po droższe, ale lepszej jakości buty, niż kupować tańsze modele, ale robić to częściej.

Obuwie najwyższej jakości zostanie z Tobą na dłużej. Odpowiednio pielęgnowane, może cieszyć przez wiele lat. Nawet osoby intensywnie eksploatujące swoje buty mogą zauważyć, że obuwie o lepszej jakości pozostaje funkcjonalne o wiele dłużej.

Jak widać, zarówno producenci, jak i konsumenci mają ogromny wpływ na środowisko. Mądrze wybieraj swoje obuwie, a przy okazji zatroszczysz się o planetę!

Szeroki wybór obuwia znajdziesz w sklepie Armodo.pl.