Do nauki języka angielskiego coraz częściej wracają osoby dorosłe. To specyficzna grupa kursantów, z którymi pracuje się nieco inaczej niż z dziećmi i młodzieżą. Warto wykorzystać w pracy z nimi gotowe arkusze z ćwiczeniami, czyli esl worksheets, które pomogą przekazać uczącym się niezbędne informacje w uporządkowany i jednocześnie interesujący sposób.

Dlaczego dorośli decydują się na kursy językowe?

Osoby dorosłe, które zapisują się na kursy językowe, najczęściej chcą przypomnieć sobie język z czasów, kiedy uczyli się go w szkole. Dzięki temu udaje im się podnieść kompetencje zawodowe. Chcą znaleźć lepiej płatną pracę, czasem nawet otworzyć się na rynki zagraniczne.

Na wielu stanowiskach menedżerskich w dużych korporacjach znajomość języka angielskiego jest obowiązkowa. Wielu zatrudnionych tam potrzebuje konwersacji, by swobodnie rozmawiać z przedstawicielami firmy z zagranicy. Inni muszą uczestniczyć w kursach branżowych, które prowadzone są tylko po angielsku, więc najpierw muszą poznać ten język.

Różnice pomiędzy nauką angielskiego dzieci i dorosłych

Osoby, które prowadzą english lessons z osobami dorosłymi zauważają, że choć problem ze skupieniem się też u nich występuje, na pewno o wiele łatwiej jest im utrzymać koncentrację. Stąd też zresztą zajęcia z angielskiego dla najmłodszych trwają od 30 minut w grupach najmłodszych. Starsze dzieci uczą się maksymalnie godzinę. Osoby dorosłe uczestniczące w kursach językowych mogą pracować przez 3 jednostki lekcyjne (3 × 45 minut) w pełnym skupieniu. Jednocześnie w czasie zajęć nie trzeba wprowadzać dodatkowych elementów, które pozwoliłyby im skupić uwagę.

Osoby dorosłe, które przychodzą uczyć się angielskiego, są o wiele bardziej świadomie celu, który im przyświeca. Dzieci i młodzież zapisywane są na kurs przez rodziców i nie zawsze samodzielnie podjęły decyzję, że chcą doskonalić swój angielski. Dorośli faktycznie chcą zdobyć nowe kompetencje.

Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że bez względu na grupę wiekową, esl worksheets powinny być ciekawe pod względem treści i jednocześnie pozwolić na skuteczną naukę języka.

Gotowy scenariusz, czy improwizacja?

Osoby, które zdecydowały się na prywatne english lessons oczekują, że nauka przyniesie im wymierne efekty. Dotyczy to szczególnie osób dorosłych, które chcą szybko zobaczyć efekty swojej pracy. Dlatego też lektorzy powinni się po gotowe, przygotowane przez metodyków
esl worksheets. To nie tylko skróci ich czas przygotowywania się do zajęć, ale też zapewni, że nauka będzie skuteczna.

Gotowe zestawy ćwiczeń i arkusze zadań wprowadzają kursantów w świat ciekawej i pełnej inspiracji wiedzy. Praca na interesujących tekstach źródłowych sprawia, że lekcje są wciągające i przynoszą uczącym się dodatkowe korzyści. Lektor języka obcego nie może pozwolić sobie na improwizację. Z kolei stworzenie interesującego scenariusza zajęć od podstaw zajmuje sporo czasu. Gotowe arkusze gwarantują, że zajęcia będą spójnie i obejmą swoim zakresem wszystkie niezbędne elementy.