Logistyka to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, która odgrywa kluczową rolę w globalnym handlu i dostawie towarów. Jeśli jesteś młodym człowiekiem z zamiłowaniem do organizacji i chęcią zrozumienia procesów transportowych, to kariera w logistyce może okazać się strzałem w dziesiątkę. W tym przewodniku omówimy, jak skutecznie przygotować się do wkroczenia do branży logistycznej.
Rozważ technikum logistyczne
Jeśli jesteś jeszcze w trakcie nauki w szkole średniej lub dopiero będziesz wybierać szkołę, to warto rozważyć wybór technikum logistycznego. Tego typu szkoły oferują specjalistyczne przedmioty z zakresu logistyki, które pomogą Ci zrozumieć podstawy tej dziedziny. Dowiesz się, jak działa eksport z USA, poznasz poszczególne etapy łańcucha dostaw i zdobędziesz zawód, który pozwoli Ci na lepszy start w branży logistycznej. Jeśli nie chcesz zmieniać szkoły, to zawsze możesz zdecydować się na zaoczne technikum logistyczne już jako absolwent np. liceum ogólnokształcącego. W takim przypadku kurs o dostawie towarów z USA i innych aspektach logistyki ukończysz w ciągu zaledwie dwóch lat.
Wybierz odpowiednie przedmioty maturalne
W przypadku planów dotyczących studiowania logistyki koniecznie dobrze zastanów się nad wyborem przedmiotów maturalnych. Sprawdź wymagania interesujących Cię uczelni, a także weź pod uwagę własne możliwości. Przepustką do przyszłej kariery przy dostawie lotniczej towarów z USA i innych zadaniach logistyka prawdopodobnie będą przedmioty ścisłe. Równie ważne w spedycji USA-Polska mogą być języki obce. Oprócz tego postaraj się dobrze przygotować do obowiązkowych przedmiotów. Pamiętaj też, że matura rozszerzona jest ceniona przez uczelnie bardziej niż jej podstawowa wersja.
Studiuj logistykę
Studia z zakresu logistyki to solidna podstawa dla Twojej kariery zawodowej. Wybierz uczelnię oferującą program na miarę współczesnych wymagań rynku pracy. Obecnie ważne jest nie tylko poznanie teorii dotyczącej kontenerów 40HC i 20DC z USA czy też definicji ładunków skonsolidowanych z USA. Równie ważna jest praktyka, czyli możliwość poznania pracy logistyków od podszewki. Niektóre uczelnie w ramach współpracy z firmami zajmującymi się dostawą towarów do USA i innych krajów dają studentom szansę na odbycie wartościowych praktyk i stażów.
Pomyśl o studiach podyplomowych
Jeszcze przed rozpoczęciem studiów możesz dokładnie zaplanować swoją karierę w logistyce. Jeśli przykładowo interesuje Cię transport samochodowy w USA lub praca przy dostawie lotniczej towarów z USA, to po licencjacie lub uzyskaniu tytułu inżyniera możesz rozpocząć studia podyplomowe z konkretną specjalizacją. To doskonały sposób na pogłębienie wiedzy w wybranej dziedzinie i zostanie w niej ekspertem, co może być przepustką do szybkiego rozwoju kariery w logistyce.
Znajdź ciekawe kursy i szkolenia
Rozwijaj się nie tylko w ramach formalnego systemu edukacji, ale także poprzez udział w różnego rodzaju kursach i szkoleniach. W dziedzinie logistyki istnieje wiele specjalistycznych programów, które pomogą Ci zdobyć praktyczne umiejętności i ułatwią poruszanie się np. w świecie eksportu Polska-USA. Jako uczeń szkoły średniej lub początkujący student możesz zdecydować się na kursy online, dzięki którym szybciej zrozumiesz zasady działania wysyłki ładunków z Polski do USA, zarządzania zespołem czy też obsługi programów logistycznych.
Ucz się języków obcych
W branży logistycznej kontakt z partnerami międzynarodowymi to codzienność. Z tego powodu znajomość języków obcych to właściwie niezbędna umiejętność dla przyszłego logistyka. Język angielski jest obecnie wymagany przez większość firm, zwłaszcza jeśli działają w obszarze transportu różnego rodzaju towarów i palet z USA do Polski. Posługiwanie się innymi językami z pewnością będzie dodatkowym atutem. Warto zatem możliwie jak najwcześniej zainwestować czas i pieniądze w naukę języków obcych.
Pracuj nad charakterem
Logistyka to nie tylko znajomość procesów z zakresu eksportu USA i importu Polski, ale także umiejętność pracy w zespole, radzenia sobie ze stresem i podejmowania szybkich decyzji. Rozwijaj umiejętności interpersonalne, by stać się wartościowym członkiem zespołu logistycznego. Ponadto w logistyce kluczowe są umiejętności analityczne i organizacyjne, a także zdolność do rozwiązywania problemów. Ćwicz je, pracując nad projektami szkolnymi czy też uczestnicząc w praktykach zawodowych. Warto także rozwijać umiejętności obsługi oprogramowania specjalistycznego używanego w logistyce.