W szukaniu pracy ważna jest przede wszystkim wytrwałość, niezależnie od metody poszukiwań. Warto regularnie przeglądać ogłoszenia o pracę na portalach profesjonalnych, serwisach z ofertami, na stronach agencji pracy czy urzędu pracy i w prasie. Aplikować na nie można online lub osobiście.
Szukanie pracy przez internet i stacjonarnie – co lepsze?
Pracy w Opolu można szukać przez internet bez wychodzenia z domu, ale czy daje to tak samo dobre efekty jak osobiste roznoszenie dokumentów aplikacyjnych? Tak, o ile szuka się w sprawdzony sposób na dobrych stronach. Warto szukać ofert pracy na profesjonalnych serwisach społecznościowych, które zrzeszają specjalistów różnych dziedzinach. Często profile użytkowników przeglądają rekruterzy.
Bezpośredni kontakt z człowiekiem i przedstawienie swojej kandydatury możliwe jest też w przypadku agencji pośrednictwa pracy działających online. Najlepiej wybierać te agencje, które mają także stacjonarne biura, np. randstad.pl. Warto też upewnić się, że dana agencja działa legalnie, sprawdzając Rejestr Agencji Zatrudnienia (KRAZ), dostępny online.
Trzecią metodą szukania pracy jest aplikowanie na wybrane oferty publikowane na popularnych portalach z ogłoszeniami. W ten sposób najtrudniej wybić się wśród innych kandydatów, ponieważ pracodawca dostaje tylko CV i ewentualnie list motywacyjny, jednak nie może bezpośrednio poznać kandydata jeszcze zanim zaprosi go na rozmowę.
Szukając pracy, CV można zanieść osobiście w miejsca, w których chciałoby się pracować. Wizytę w firmie najlepiej poprzedzić telefonem. Podczas rozmowy warto zapytać o bieżące i przyszłe rekrutacje, a także przedstawić swoją kandydaturę i uprzedzić o dostarczeniu swojej aplikacji.
Praca z urzędu – teoria i rzeczywistość pomocy bezrobotnym przez PUP
Rolą doradców zawodowych w urzędach pracy, w tym także w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu, jest pomoc osobom bezrobotnym w znalezieniu zatrudnienia i aktywizacja zawodowa. Efektywność urzędników nie jest jednak zbyt duża, co pokazuje doświadczenie.
Urząd pracy jako instytucja może być pomocna w uzyskaniu stażu, dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub studiów podyplomowych. Zadaniem urzędu pracy jest także kierowanie bezrobotnych na bezpłatne szkolenia i kursy, a także umożliwienie udziału w różnych projektach dla konkretnych grup osób. Wszystko to ma ułatwić znalezienie pracy. Urzędy organizują targi pracy i biorą w nich udział – targi także mogą być wsparciem w sprecyzowaniu swoich oczekiwań wobec lokalnego rynku pracy.
Zobacz także: Rynek pracy a zmiany w energetyce