Mistrzostwa świata w piłce nożnej zbliżają się wielkimi krokami. Dla większości kibiców będzie to przede wszystkim czas śledzenia sportowego wydarzenia w telewizji. Widzowie na całym świecie rozsiądą się przed ekranami i posiłkując się niezdrowym prowiantem, dadzą się ponieść emocjom. Ale będą również tacy, którzy zarażą się piłkarską gorączką i przypomną sobie o urokach gry w piłkę. Osiedlowe boiska zaroją się amatorami futbolu i to nie tylko tymi najmłodszymi. Szykując się na czerwcowe szaleństwo, a także na nadchodzący sezon wakacyjny, warto zastanowić się nad doborem właściwego obuwia piłkarskiego. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, kupując buty do gry w piłkę.

 

Przeznaczenie butów piłkarskich

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę przeznaczenie, jakie przewidujemy dla naszych sportowych butów. Będzie ono zależało głównie od powierzchni, na której zamierzamy grać. Rynek obfituje zwłaszcza w różne modele męskich butów piłkarskich. Można wymienić między innymi obuwie przeznaczone na naturalną oraz sztuczną trawę, a także na halę. Poszczególne warianty będą różniły się przede wszystkim podeszwą i jej właściwościami. Ale nie tylko. Niuansów będzie znacznie więcej.

Buty na naturalną trawę występują w dwóch wariantach – podstawowym oraz przeznaczonym na mokrą murawę. W tych pierwszych najlepiej gra się na boiskach bardziej ubitych. Te drugie lepiej sprawdzają się na grząskim gruncie. Obie wersje występują pod postacią popularnych korków. Ostre wypustki zwiększają przyczepność piłkarskiego obuwia do powierzchni.

Nieco inny kształt przyjmują podeszwy męskich butów piłkarskich na sztuczną trawę. Korki mogą być mniej agresywne, lecz gęściej rozstawione. Obuwie tego typu świetnie sprawdzi się również na zmrożonym gruncie.

Sprawdź korki adidas w sklepie YesSport.pl

Korków całkowicie pozbawione są natomiast męskie buty piłkarskie na halę. Najczęściej ich podeszwa wykonana jest z elastycznego materiału, który nie brudzi powierzchni. Nadają się na parkiety, podłoża kauczukowe czy gumowe.

 

Poziom zaawansowania obuwia piłkarskiego

Buty piłkarskie adidas, Nike czy Puma występują w czterech różnych wariantach, jeśli chodzi o zastosowaną technologię. Wszystkie dostępne są zarówno dla zawodowych graczy, jak i amatorów. Wymienić można męskie obuwie piłkarskie profesjonalne, półprofesjonalne, półamatorskie oraz rekreacyjne. Poszczególne modele będą różniły się pod względem innowacyjności wykorzystanych rozwiązań, ale także – co oczywiste – pod kątem ceny.

Dzięki różnorodności ofert producentów każdy może znaleźć piłkarskie obuwie Nike, Puma czy adidas w sam raz dla siebie. Nieważne, czy gramy w zawodowej lidze, czy jedynie kopiemy piłkę po podwórku – odpowiednie buty zapewnią nam komfort i radość z gry.