Jeśli zastanawiasz się, co robić po filologii angielskiej, na pewno przez myśl przeszło Ci nauczanie. W końcu praca nauczyciela lub lektora języka angielskiego wydaje się jedną z najbardziej naturalnych dróg dla absolwentów tego kierunku. Jeżeli więc chcesz wiedzieć, czy na pewno warto, przeczytaj ten artykuł – omówimy tu, dlaczego praca nauczyciela języka angielskiego to dobry wybór!

Praca nauczyciela angielskiego – to nie tylko szkoła!

Gdy słyszymy słowo „nauczyciel” często pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi nam do głowy to szkoła. Jednak praca nauczyciela angielskiego to znacznie więcej.

Szkoły językowe, korepetycje, prywatne zajęcia czy nawet prowadzenie lektoratów na studiach – to jedynie kilka z możliwych opcji poza nauką w tradycyjnej szkole. Dlatego też warto zostać nauczycielem angielskiego – możesz pracować z dziećmi w różnym wieku lub dorosłymi, na różnych zasadach: indywidualnie, w małych lub dużych grupach, stacjonarnie w placówce, domu ucznia, danej firmie, lub zdalnie. Nie ma jednego utartego schematu, dzięki czemu możesz łatwiej dostosować pracę do swoich potrzeb i możliwości.,

Dodatkowo taki szeroki wachlarz możliwości zapewnia Ci większą stabilność i elastyczność zawodową – nie musisz polegać na jednym trybie zatrudnienia i możesz wybierać w ofertach zarówno pracy na cały etat, jak i dodatkowych źródeł zarobku.

Zarobki – jedne z lepszych na start!

Kolejnym ważnym argumentem, dlaczego warto zacząć pracę jako nauczyciel języka angielskiego, są zarobki. Wbrew pozorom, możesz otrzymywać atrakcyjne wynagrodzenie już na początku kariery. Już tłumaczymy dlaczego.

Choć stawki w szkołach państwowych są odgórnie ustalone, inaczej jest w wypadku szkół prywatnych, językowych czy w ramach korepetycji. Nawet początkujący lektor języka angielskiego może liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie, często większe niż w wypadku początkującego tłumacza, copywritera czy nawet pracownika korporacji.

Według serwisu wynagrodzenia.pl mediana wynagrodzeń dla poszczególnych kierunków kariery po filologii angielskiej wygląda następująco:

  • Początkujący nauczyciel języka obcego: 3990 PLN brutto
  • Nauczyciel mianowany języka obcego: 4860 PLN brutto
  • Nauczyciel dyplomowany języka obcego: 5730 PLN brutto
  • Lektor języka obcego: 5000 PLN brutto
  • Tłumacz języka obcego: 6390 PLN brutto

Już na pierwszy rzut oka widać, że lektorzy i nauczyciele zarabiają dobre pieniądze. Choć stawki dla tłumaczy wydają się wyższe, warto tu nadmienić, że we wszystkich przypadkach brano pod uwagę wszystkie języki obce, a w przekładzie różnice w stawkach pomiędzy językami są najbardziej widoczne. Realne zarobki tłumaczy języka angielskiego będą widocznie niższe od podanej wyżej mediany.

Musimy również wspomnieć, że lektorzy, w przeciwieństwie do, chociażby, nauczycieli, często nie pracują na pełny etat. Tudzież, w wielu wypadkach osiągają oni zarobki podobne lub wyższe do tłumaczy i nauczycieli mniejszym nakładem pracy – rynkowe stawki za godzinę zegarową pracy lektora języka angielskiego wahają się pomiędzy 60 zł a 90 zł, w zależności od doświadczenia i miasta.

Co ciekawe, badanie mediany pokazuje również, że sama praca nauczyciela jest opłacalna – w przeciwieństwie do powszechnego mniemania, każdy szczebel kariery wiąże się ze sporą podwyżką.

Praca nauczyciela języka angielskiego = satysfakcja

W pracy spędzamy często 40 godzin tygodniowo – olbrzymią część naszego życia. Dlatego tak ważne jest, aby sprawiała ona chociaż umiarkowaną przyjemność i dawała satysfakcję. Niestety, bardzo często tak nie jest – mnóstwo przykładów można znaleźć w korporacjach, gdzie wielu pracowników nawet nie wie, jak ich działania wpływają na rozwój firmy.

Praca nauczyciela się pod tym kątem wyróżnia – na przestrzeni tygodni i miesięcy dostrzegasz efekty swojej działań. Dzięki Twoim zajęciom rosną umiejętności językowe Twoich uczniów, a wraz z nimi Twoja satysfakcja i motywacja, które napełnią Cię energią i chęcią do dalszego szerzenia wiedzy.

Zostań nauczycielem angielskiego – warto!

Wiesz już, dlaczego warto, więc pora rozpocząć pracę nauczyciela angielskiego! Znajdź odpowiednią szkołę państwową, prywatną lub językową (np. https://universe.earlystage.pl/praca/praca-u-nas), zaaplikuj i spróbuj swoich sił w pracy z uczniami – przekonaj się sam o tym, jak świetny jest to wybór!