Managerskie studia podyplomowe znacznie różnią się od tradycyjnych kierunków na państwowych uczelniach. MBA (Master of Business Administration) to praktyczny program studiów skierowany do młodych managerów, którzy chcą rozwijać swoją karierę zawodową w szeroko rozumianym biznesie. Ukończenie takich studiów gwarantuje prestiżową pracę na stanowiskach specjalistycznych, managerskich oraz kierowniczych. Osoby, które pragną rozpocząć swoją edukację na studiach MBA powinny jednak odpowiednio się przygotować, aby móc z powodzeniem zakwalifikować się podczas rekrutacji.

Jakie są kryteria przyjęcia na studia MBA?

Potencjalny kandydat zyskuje możliwość kreowania przyszłości oraz rozwoju zawodowego na studiach MBA, dopiero po wcześniejszym pozytywnym rozpatrzeniu dokumentów rekrutacyjnych. Nie wystarczy jednak wyłącznie dokonać wpłaty, by cieszyć się najwyższym poziomem edukacyjnym w kraju.

  • Przede wszystkim konieczne jest dostarczenie świadectwa potwierdzającego ukończenie szkoły wyższej, przynajmniej na poziomie licencjackim.
  • Drugie, bardzo istotne kryterium, to minimum 3-letnie doświadczenie zawodowe, najlepiej już na stanowiskach managerskich. Dobrze jest więc przygotować wszelkie rekomendacje oraz certyfikaty potwierdzające umiejętności kierownicze.
  • Ostatnim kryterium, który ma decydujący wpływ na pozytywny wynik rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna.
    Nie ma niestety złotych rad jak się do niej przygotować, jednak z pewnością jest to idealny moment, aby wyjaśnić, dlaczego zdecydowaliśmy się na studia MBA oraz jakiej wiedzy potrzebujemy, by móc kontynuować swój rozwój zawodowy. Najlepiej jest powołać się na swoje dotychczasowe doświadczenie oraz wskazać jak studia MBA pomogą nam wspiąć się po szczeblach w hierarchii biznesu. Mile widziane są ambitne wypowiedzi, pełne zaangażowania i pewności siebie.

O czym należy pamiętać przy składaniu dokumentów?

Podczas aplikacji na studia MBA, od kandydatów wymagane jest profesjonalnie przygotowane CV. Życiorys powinien być dopasowany do programu studiów, na które składamy dokumenty. Warto wskazać w nim swoje sukcesy i osiągnięcia zawodowe, tak aby wyróżnić się wśród pozostałych aplikantów. Ponadto, bardzo ważna jest estetyka dokumentu, w tym również przyjemne w odbiorze zdjęcie, którego celem jest wzbudzenie zaufania. Im ciekawiej zaprezentowane formularze aplikacyjne, tym większa szansa na przyjęcia na studia managerskie. Warto w tym miejscu ponownie wspomnieć o zebraniu listów rekomendacyjnych, które pozwolą na analizę profilu zawodowego w oparciu o potwierdzone przez pracodawcę ambicje i mocne strony kandydata.

Częste błędy popełniane podczas procesu rekrutacyjnego

Podstawowym błędem z jakim spotyka się kadra rekrutacyjna są niewystarczające kompetencje kandydata. Studia MBA są dla managerów, specjalistów w swojej branży oraz właścicieli małych i średnich firm, tak więc mimo przejawiających ambicji wśród debiutantów na rynku pracy, nie zostaną oni zakwalifikowani. Innym błędem, który może zaważyć na decyzji jest niewłaściwa prezentacja na rozmowie kwalifikacyjnej lub też nieco abstrakcyjny życiorys. Należy pamiętać, by informacje były w pełni autentyczne, bez koloryzowania faktów, a całe CV prezentowało się szczerze i miarodajnie.