Inwestycja w rozwój osobisty dla każdego z nas może oznaczać coś innego. Dla jednych może być to krótki kurs, warsztaty czy szkolenie dla drugich studia podyplomowe. Należy jednak pamiętać, iż wybór sposobu kształcenia powinien zależeć od naszych indywidualnych potrzeb i celów zawodowych. I choć studia MBA uważane są za najbardziej prestiżową formę kształcenia i są cenione przez pracodawców na całym świecie, to w niektórych przypadkach wystarczające są mniej wymagające, ale równie wartościowe metody zdobywania umiejętności i wiedzy. Dlaczego zatem warto inwestować w siebie? Odpowiedź w artykule!

Czym są studia podyplomowe MBA?

Master of Business Administration to studia podyplomowe skierowane dla kadry menedżerskiej z doświadczeniem zawodowym. Historia MBA sięga XIX wieku, jednak do Polski ten model studiów przywędrował znacznie później, bo w latach pięćdziesiątych XX. Dziś są niezwykle popularnym sposobem na poszerzanie wiedzy w zakresie kształtowania umiejętności zarządzania oraz przywództwa w biznesie.

Programy MBA przeznaczone są dla osób z doświadczeniem zawodowym, które chcą rozwijać swoje umiejętności kierownicze, przygotowują się do objęcia wyższych stanowisk w firmie lub planują się przebranżowić.

Rodzaje MBA

  1. Podstawowe MBA – przeznaczone dla młodej kadry menedżerskiej z niewielkim doświadczeniem.
  2. Studia MBA Executive – skierowane dla menedżerów i liderów z przynajmniej kilkuletnim doświadczeniem zawodowym.
  3. MBA specjalistyczne – przeznaczone dla specjalistów w konkretnych branżach, takich jak finanse, zarządzanie zasobami ludzkimi, marketing czy przedsiębiorczość.
  4. Studia MBA Globalne – ukierunkowane dla kandydatów, którzy wiążą swoją przyszłość z biznesem międzynarodowym.

Kto może iść na studia MBA?

Przede wszystkim kandydat na studia podyplomowe MBA musi mieć wyższe wykształcenie. W przypadku podstawowego MBA wystarczy tytuł licencjata, natomiast osoba aplikująca na EMBA obowiązkowe są studia wyższe.

Czynnikiem sukcesu szkół MBA jest odpowiedni dobór kandydatów, dlatego średni wiek studentów przypada na około 30 lat. Nie dzieje się tak bez powodu, gdyż jedną z idei studiów MBA jest wymiana doświadczenia pomiędzy uczestnikami, a nauka opiera się na pracy w grupach i wspólnych dyskusjach. Osoby bez lub z niewielkimi umiejętnościami menedżerskimi niestety niewiele wniosą do wspólnej pracy w porównaniu z kandydatem z wieloletnim doświadczeniem.

Dla kogo studia podyplomowe MBA?

Studia podyplomowe Master of Business Administration to przede wszystkim okazja na poszerzanie nie tylko wiedzy teoretycznej, ale również praktycznej. Ponadto ukończenie studiów to szereg innych korzyści, do których należą między innymi:

Zmiana pozycji zawodowej

Nowe kwalifikacje zawodowe, nauka języka obcego to pierwszy krok do osiągnięcia wyższego stanowiska.

Wyższe wynagrodzenie

Wyższe stanowiska to poprawa zarobków. Wynagrodzenia absolwentów MBA w Polsce są wyższe od studiów, chociażby magisterskich.

Rozwój osobisty

Studia MBA skoncentrowane są na praktycznych umiejętnościach, ale również kształtują tzw. umiejętności miękkie, czyli odporność na stres, asertywność, komunikatywność czy pracę w grupie.

Rozwój sieci kontaktów

Poznanie nowych osób z różnych branż i środowisk może zaowocować bliską współpracą i biznesowymi kontraktami.

Zmiana kariery zawodowej

Wiedza nabyta podczas studiów otwiera wiele możliwości i ścieżek zawodowych, dlatego mogą być świetnym sposobem na przebranżowienie.

Kariera w Spółkach Skarbu Państwa

Absolwenci studiów podyplomowych MBA zwolnieni są z egzaminu dla kandydatów na członków rady nadzorczej.

Ile kosztują studia podyplomowe?

Czynnikiem decydującym o wyborze studiów podyplomowych są możliwości finansowe kandydata. Studia MBA są studiami prestiżowymi, dlatego ich koszt poza granicami naszego kraju może wynosić nawet 100 tysięcy złotych. Przeciętne studia w Polsce wymagają inwestycji do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak finansować studia MBA?

Sposobów na sfinansowanie jest kilka. Pierwszym i podstawowym są środki własne, czyli oszczędności. Kolejnym sposobem może być kredyt, jednak oferta kredytowa dla studentów MBA, mimo że już funkcjonuje, niestety nie jest jeszcze dobrze rozwinięta na naszym rynku. Pozyskanie środków daje też współfinansowanie studiów przez pracodawcę, który decyduje się na finansowanie, widząc potencjał w nowoczesnej wiedzy lub w nowych kontaktach biznesowych dla firmy.

Uczelnie ubiegające się o pozyskanie środków z Europejskiego Funduszu Społecznego mogą również umożliwić studentom odbycie kształcenia po obniżonych kosztach.

Inne formy kształcenia

W Polsce rośnie zainteresowanie studiami MBA, ponieważ kładą nacisk na ćwiczenia praktyczne, dyskusję, wiedzę i doświadczenie, które pozwalają na pogłębienie wiedzy oraz zdobycie umiejętności praktycznych.

Studia MBA to jedna z wielu form kształcenia menedżerskiego. Istnieją również inne sposoby na rozwój umiejętności z zakresu zarządzania. Szkolenia i kursy organizowane przez różne instytucje również mogą w znaczący sposób pomóc w rozwoju zawodowym. Współpraca z doświadczonymi menedżerami pracującymi na wysokich stanowiskach kierowniczych pomoże uzyskać cenne doświadczenie i umiejętności w zarządzaniu

Podsumowanie

Inwestycja w siebie, czyli rozwijanie swoich umiejętności i zdolności jest bardzo istotne dla rozwoju kariery zawodowej. Studia podyplomowe MBA to jedna z wielu form kształcenia pozwalająca na pogłębienie wiedzy i zdobycie specjalistycznych kompetencji w danej dziedzinie. Dlatego decydując się na studia podyplomowe, warto wybrać program, który odpowiada naszym celom i potrzebom zawodowym.