Kosmetologia to znakomita ścieżka kariery dla tych, którzy pasjonują się pielęgnacją, urodą i zdrowym stylem życia. Warto jednak wiedzieć, jakie przedmioty trzeba zdać na maturze, aby podjąć naukę na tym kierunku. W poniższym artykule przyjrzymy się wymaganiom dotyczącym matury na kierunku kosmetologia oraz przedstawimy ofertę studiów licencjackich w dziedzinie kosmetologii na przykładzie Powiślańskiej Szkoły Wyższej w Kwidzynie.

Wymagania maturalne

Aby ubiegać się o miejsce na studiach z kosmetologii, konieczne jest posiadanie świadectwa ukończenia szkoły średniej oraz zdanie egzaminu maturalnego. W Polsce, na większości uczelni, zwłaszcza na uczelniach publicznych, brane są pod uwagę wyniki egzaminów z następujących przedmiotów:

Język nowożytny (poziom B1) — znajomość języka obcego jest istotna, ponieważ kosmetologia to dziedzina, która czerpie z międzynarodowej wiedzy i trendów.
Biologia — zdanie egzaminu z biologii jest kluczowe, ponieważ kosmetologia ściśle wiąże się z naukami przyrodniczymi. Wiedza z biologii pozwala lepiej zrozumieć funkcje skóry, układu pokarmowego oraz procesy zachodzące w organizmie, które są istotne w kontekście pielęgnacji.
Chemia — zdanie egzaminu z chemii jest ważne, ponieważ jest kluczowym elementem kosmetologii. Pomaga zrozumieć skład chemiczny kosmetyków, ich działanie na skórę oraz reakcje chemiczne zachodzące podczas różnych zabiegów kosmetycznych.

W przypadku większości uczelni prywatnych nie ma minimalnego progu punktowego ani dodatkowych egzaminów, co sprawia, że proces rekrutacji jest prosty i szybki.

Oferta studiów licencjackich z kosmetologii w Kwidzynie

Jednym z przykładów uczelni, na której można rozpocząć studia kosmetologiczne, jest Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie (PSW), która oferuje program studiów licencjackich z zakresu kosmetologii, przygotowując absolwentów do pracy jako specjaliści w dziedzinie pielęgnacji, urody i zdrowego stylu życia.

Trwające sześć semestrów studia mogą być realizowane w formie stacjonarnej lub niestacjonarnej, a całkowita liczba godzin zajęć wynosi 3660.

Program studiów kosmetologicznych na PSW skupia się na wszechstronnym przygotowaniu studentów do wykonywania różnorodnych zabiegów kosmetycznych, pielęgnacyjnych, upiększających i leczniczych. Oprócz tego, studenci zdobywają wiedzę z obszaru nauk medycznych, zdrowego stylu życia oraz podstaw flebologii i podologii. Uczelnia ze swojej charakterystyki medycznej, kładzie olbrzymi nacisk na zajęcia praktyczne właśnie w obrębie nauk medycznych. Dzięki temu podejściu zdobędziecie wiedzę praktyczną nie tylko z dziedzin kosmetologicznych, ale i klinicznych- medycznych, co jest bardzo pożądane przez pracodawców XXI wieku.

Aby rozpocząć studia licencjackie kosmetologia w Kwidzynie, konieczne jest posiadanie świadectwa ukończenia szkoły średniej oraz zdanie egzaminu maturalnego. Uczelnia nie nakłada dodatkowych wymagań odnośnie konkretnych przedmiotów na maturze, co daje studentom swobodę wyboru niezależnie od profilu edukacji.

Proces rekrutacji na PSW jest klarowny i wygodny. Cała procedura odbywa się online, poprzez platformę rekrutacyjną uczelni. Wystarczy zarejestrować się, wypełnić formularz aplikacyjny i przesłać niezbędne dokumenty w formie elektronicznej, takie jak oświadczenia o ubezpieczeniu zdrowotnym, elektroniczne zdjęcie legitymacyjne, dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej oraz zaświadczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do podjęcia studiów na danym kierunku.

Absolwent kosmetologii

Studia kosmetologiczne przygotowują do pracy w różnych dziedzinach branży kosmetycznej. Absolwent posiada szeroką wiedzę, zarówno ogólną z zakresu nauk medycznych, jak i specjalistyczną dotyczącą kosmetologii pielęgnacyjnej, leczniczej, receptury kosmetycznej oraz środków zapachowych.

Po ukończeniu programu studiów, absolwenci dysponują umiejętnościami diagnozowania stanu skóry oraz przygotowania odpowiednich zabiegów kosmetycznych. Potrafią wykonywać zabiegi pielęgnacyjne, lecznicze i upiększające, posiadają wiedzę na temat technologii produkcji kosmetyków i wiele więcej.

Absolwenci studiów licencjackich z kosmetologii są przygotowani do pracy w gabinetach dermatologicznych, kosmetycznych, firmach produkujących kosmetyki, spa & wellness, a także do prowadzenia własnej działalności, oferując usługi związane z pielęgnacją, upiększaniem i leczeniem skóry.

Zawód kosmetologa to specjalizacja, która pozwala na połączenie wiedzy z dziedziny nauk medycznych, chemii, i medycyny estetycznej, aby pomóc klientom w poprawie wyglądu i samopoczucia. Osoby rozważające studia z kosmetologii powinny posiadać zdolności manualne, poczucie estetyki, empatię, oraz chęć ciągłego doskonalenia się. Kosmetologia to dziedzina, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem, a studia na tym kierunku mogą otworzyć wiele możliwości zawodowych.

Wciąż się zastanawiasz? Przeczytaj więcej na temat tego co robi się na studiach kosmetologii: https://powislanska.edu.pl/co-sie-robi-na-studiach-kosmetologii/