Wiele osób w podeszłym wieku choruje i nie jest w stanie samemu poradzić sobie w codziennych czynnościach. Rodzina też nie zawsze ma możliwość, aby cały czas być w domu z taką osobą. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie opiekunki. Znalezienie odpowiedniej to jednak nie lada wyzwanie. Jak szukać i czym się kierować przy wyborze opiekunki osób starszych?

Praca opiekunki to jedna z najcięższych i najbardziej wymagających prac, zwłaszcza jeśli podopieczny to osoba z poważnymi problemami ze zdrowiem. To zajęcie, którego nie powinny wykonywać osoby przypadkowe, jednak takie, które mają do tego predyspozycje i odpowiednie cechy charakteru i dla których będzie to praca z powołania, a nie tylko sposób zarobienia pieniędzy. Jak znaleźć najlepszą opiekunkę dla starszej osoby?

Gdzie szukać opiekunki?

W pierwszej kolejności najlepiej jest poszukać opiekunki w Internecie, przeglądając oferty osób zgłaszających takie usługi lub samemu dać ogłoszenie, że poszukujemy opiekunki. Warto szukać na specjalnych portalach dla opiekunek osób starszych, jak np. www.opiekunki24.pl. Można tam znaleźć profile opiekunek, opinie na ich temat, forum dyskusyjne czy specjalistyczne artykuły poradnikowe. Bez problemu znajdziemy też firmy, które zatrudniają opiekunki, wcześniej dokładnie sprawdzając potrzeby i upodobania danego seniora. Takie oferty są szczególnie cenne w przypadku osób starszych o ograniczonej sprawności ruchowej lub przewlekle chorych. Korzystając z pomocy takiej firmy należy jednak być ostrożnym. Niepokój powinno wzbudzić przedstawienie konkretnej ceny za usługę. Profesjonalna firma bowiem powinna najpierw zrobić wywiad dotyczący stanu zdrowia podopiecznego. Należy też wystrzegać się firm, które proponują opiekę bez spotkania, tylko przez telefon i pamiętać o tym, że szczegółowy zakres usług powinien być zawarty w umowie. Jeśli tego nie ma, powinno to wzbudzić nasze podejrzenia. Szukając opiekunki warto również popytać wśród znajomych, być może ktoś akurat zna odpowiednią osobę i mógłby kogoś polecić.

Jak wybrać najlepszą osobę?

Kandydata na opiekuna dla bliskiej nam osoby starszej musimy dobrze poznać, dlatego ważne jest, aby osobiście spotkać się z każdą osobą. W celu selekcji warto wcześniej przeprowadzić krótką rozmowę telefoniczną podczas której zapytamy o takie sprawy, jak dyspozycyjność kandydata czy jego oczekiwania finansowe. Może się bowiem okazać, że rozmija się to z naszymi oczekiwaniami, a wówczas nie ma sensu tracić czasu na spotkanie. Po zrobieniu selekcji należy umówić się z kilkoma kandydatami na rozmowę. Podczas niej po pierwsze konieczne trzeba dowiedzieć się, jakie dana osoba ma doświadczenie w pracy z osobą starszą i jak sprawdziła się w tej roli. Najlepiej jeśli kandydat ma możliwość przedstawienia nam referencji od poprzednich pracodawców, które potwierdzą jego umiejętności. Bardzo ważne jeśli dana osoba posiada kierunkowe wykształcenie lub chociaż odbyte kursy opieki nad osobą starszą. Jednak nie jest to sprawa najważniejsza. Rozmawiając z daną osobą musimy czuć, że jest to właściwa osoba na właściwym miejscu, z odpowiednim podejściem do seniora. Warto więc posłuchać intuicji. Podczas rozmowy z kandydatem zwracajmy uwagę na mowę ciała czy sposób bycia danej osoby. Zwróćmy uwagę na to, czy potencjalna opiekunka naszego seniora dobrze mówi o byłych podopiecznych. Warto też zapytać opiekunki, dlaczego wybrała taki zawód. Najlepszą opiekunką będzie osoba z prawdziwym powołaniem do tego zajęcia.

Wybierając opiekunkę powinniśmy też zwrócić uwagę na jej cechy charakteru. Osoba odpowiednia na to stanowisko powinna posiadać szereg cech fizycznych i psychicznych potrzebnych w tym zawodzie. Konieczny jest też dobry stan zdrowia. Kandydat na opiekuna powinien być silny, pozbawiony nałogów i odporny psychiczni,e żeby dobrze sobie radzić ze stresem i umieć panować nad emocjami. Ponadto ważne są takie cechy jak cierpliwość, komunikatywność, zaradność, asertywność, odpowiedzialność czy wrażliwość i empatia, które pozwalą na zrozumienie potrzeb i oczekiwań podopiecznego. Musi on czuć się w towarzystwie swojej opiekunki dobrze i swobodnie oraz jej ufać, dlatego ważna jest wrodzona serdeczność i ciepło oraz okazywanie seniorowi szacunku.

Wybierając opiekunkę warto przede wszystkim wziąć pod uwagę potrzeby seniora i jego dobro. Słuchajmy jego opinii na temat opiekunki i uważnie obserwujmy jego reakcje na nią. Nie zaszkodzi jeśli przynajmniej na początku będziemy kontrolować pracę opiekunki. Trzeba jednak robić to dyskretnie.