To kim jesteś, teraz zawdzięczasz swoim własnym wyborom, których dokonałeś tydzień, rok czy dziesięć lat temu. Dlatego pamiętaj: cokolwiek robisz, pracujesz na swoje przyszłe sukcesy… lub problemy.

Dobrze by było, żeby w życiu, gdy podejmuje się ważne dla siebie decyzje, zaczynał głośno dzwonić alarm. Wtedy wiedzielibyśmy, że należy uważać, bo oto decydują się nasze losy. Z barku odgórnego alarmu musisz sam zainstalować go sobie w psychice. Na każdym kroku, gdy zaczynasz lub chcesz zacząć coś robić, odpowiedz sobie na pytanie: dokąd to mnie zaprowadzi?

Każde, nawet te najdrobniejsze decyzje, które podjąłeś dziś, mogą mieć w przyszłości swoje konsekwencje.

  • To właśnie dziś wypite piwo może zaowocować twoim alkoholizmem.
  • Dziś źle (bo w złości) zakończona rozmowa z dziewczyną może w przyszłości zdecydować o tym, że nie będziesz umiał budować trwałych i zdrowych związków.
  • Nocka zarwana nad książką może sprawić jutro, że już zawsze będziesz się zapracowywał nie zwracając uwagi na wymogi swojego organizmu.
  • Brak odpowiedniej dawki snu w zeszłym tygodniu zaowocuje utrwaleniem się nawyku niedosypiania, a za kilkanaście lat… zawałem.
  • Sposób odrabiania (z zapałem czy na odczep) pracy domowej z angielskiego przyczyni się do tego, jaki będzie ogólny styl twojej pracy.
  • Wybranie drogi życiowej poniżej swoich możliwości zapewni ci wieloletnią frustrację

Jeśli uda ci się do każdej decyzji nabrać właśnie takiej perspektywy, będziesz zawsze wiedział, co robić. Wystarczy pamiętać tylko o tym, że każde działanie wywołuje jakąś reakcję. A jaką? To prawie zawsze jest do przewidzenia.

Bezwzględne działanie zera

Każdy człowiek obraca się w kilku sferach: praca, życie prywatne, zdrowie, czas wolny, bliscy, rozwój duchowy… Jeśli którakolwiek z nich jest zerem, pustką… przecież sam wiesz, jak działa zero w mnożeniu. W życiu rzadko kiedy mamy do czynienia z sumami. Nie wierz, że samą wysokopłatną lub wysoko satysfakcjonującą pracą osiągniesz duże zyski życiowe. Nic z tego, jeśli inna sfera życia będzie zerem. Chcesz zapobiegać przyszłym problemom? Zrób to szerokim frontem i nie zaniedbaj żadnej sfery.

Sprawy najczęściej zaniedbywane

  • Zdrowie – bez komentarza.
  • Kontakty towarzyskie — żyjesz między ludźmi i musisz mieć czas, żeby wykształcić w sobie zdolność tworzenia wartościowych związków. Pamiętaj o prawie pierwszych połączeń: jak się nauczysz kochać, lubić, kłócić, zrywać, będziesz potem powtarzał w nieskończoność. Dlatego warto od razu nauczyć się dobrze.
  • Styl pracy – szczególnie groźne jest nadmierne napięcie w sprawach nauki, niezdolność do pohamowania w porę własnych ambicji.
  • Utrwalone złe nawyki emocjonalne – obrażanie się, pielęgnowanie złości, strach przed przegraną, podejmowanie wyzwań poniżej poziomu swoich możliwości.