Zastanawiałeś się, dlaczego niektórzy czytają książki 10 razy szybciej niż Ty? Może znają technikę szybkiego czytania?
1. C i e k a w e, c z y z m ę c z y ł e ś s i ę, c z y t a j ą c t o z d a n i e…
2. A to już chyba jest mniej męczące?
Które ze zdań czyta się łatwiej?
Czy wiesz, że…
Ustanowiono rekord świata w szybkim czytaniu. Zrobiła to amerykańska studentka. Przeczytała 30 tysięcy słów na minutę!
Nie ogłaszamy konkursu, kto pobije ten rekord. Za to zdradzamy Ci receptę na podkręcenie Twojej umiejętności czytania (ze zrozumieniem, ma się rozumieć!). „Czytaj powoli i uważnie!” – krzyczy mama. A tymczasem nie zawsze wolne czytanie jest lepsze od czytania prędkiego. A więc – do dzieła!
1. Oczywiści najpierw tekst. Trening zacznij od prostego tekstu (opowiadanie, powieść). Otwórz książkę na dowolnej stronie.
2. Skup wzrok na środku linijki tekstu (środkowej części wiersza). Możesz sobie nawet w tym pomóc jakimś wskaźnikiem (ołówkiem czy długopisem). Lub ołówkiem narysować linię wzdłuż całej strony.
3. Oducz się szeptania. Unikaj ruszania ustami.
4. Nic tak nie wybija z rytmu jak wracanie wzrokiem do słów czy linijek już przeczytanych. Nie rób tego!
5. Możesz stopniowo zwiększać trudność tekstów, na których ćwiczysz (tekst naukowy).
6. Nie zatrzymuj się na pojedynczych słowach. Rób tak, by – jakby za jednym zamachem – przeczytać całe zdanie, a nawet akapit tekstu.
7. Ważne! Nie siadaj do czytania wkurzony czy zmęczony. Nie ma mocnych – czytanie wtedy idzie opornie. Oczywiście przyjmij wygodną pozycję, ale nie leż.
8. Pewnie znasz tę scenkę: wzrok na tekście, myśli poza nim (na podwórku, w szkole lub na zakupach). Unikaj takich chwil. Myśl, o czym czytasz.
9. Zabaw się w tekstowego detektywa. Wytrop przewodnią myśl autora. Pomoże w tym sprytny i zwyczajny zabieg – przed rozpoczęciem czytania przejrzyj szybko (tak orientacyjnie) tekst, przekartkuj książkę.
10. Rób przerwy. Koniecznie. I to nie w obojętnie jakim momencie. Po zakończeniu większego fragmentu, rozdziału. Zamknij książkę, pomyśl, o czym przeczytałeś, co było w tekście najważniejsze.
11. Możesz notować. Niech to będą takie gryzmołki lekturowe tylko dla Ciebie. Po przeczytaniu rozdziału zapisz jego najważniejsze punkty.
Udowodniono, że…
Jeśli codziennie będziesz przeprowadzał trening według naszych jedenastu punktów, na pewno wytworzysz i utrwalisz umiejętności szybkiego czytania. Twoje rozumienie tekstu może polepszyć się o 45, 75 proc.! A tempo odczytywanych informacji może nawet wzrosnąć 3 razy!
Oczywiste, ale ważne!
- Inaczej czyta się powieść, inaczej utwór poetycki. W innym tempie, z różną trudnością. Inaczej czyta się instrukcję obsługi DVD, inaczej – tom wierszy. Jasne więc, że niektóre teksty będą sprawiały Ci więcej trudności, inne mniej.
- Można czytać dynamicznie. Co to znaczy? Nie przesadzaj z szybkością czytania przy tekstach trudniejszych. Im trzeba poświęcić więcej uwagi i czasu. Przy łatwiejszych (np. opisy przyrody) przyspiesz tempo.