Piękne, uduchowione postacie. Widzimy je na religijnych obrazach, wierzymy, że opiekują się nami.

Święta, anielska cierpliwość
Skąd to określenie?
Mieć do kogoś anielską cierpliwość – tak czasem mówimy. Ktoś rozrabia, jest nieznośny i po prostu daje w kość, a ktoś inny znosi to z cierpliwością wręcz nieziemską. No po prostu anielską. Bo anioły to istoty łagodne, spokojne, stworzone po to, aby służyć Bogu, a i nam, ludziom, pomagać w życiu i kontakcie z Bogiem.

Lucyfer też był aniołem
Kiedyś, zanim stał się szatanem. Jedną z tragiczniejszych opowieści biblijnych jest ta o strąceniu aniołów. Część aniołów uniosła się pychą, zbuntowała przeciwko Bogu. On ich surowo ukarał, strącając z nieba i czyniąc najgorszymi istotami na świecie – diabłami.

Święty Michał Archanioł toczy walkę z aniołami wygnanymi z nieba. Na obrazie utrwala moment, kiedy spadające anioły przeistaczają się w diabły (widać już diabelskie, nietoperzowe skrzydła).
A w ten sposób o strąceniu aniołów pisał (i śpiewał) Jacek Kaczmarski w bardzo dynamicznej i poruszającej piosence:

Tam stali oni, tam stali oni, tam stali oni i stał on.
Skrzydła im ścierpły w długiej niewoli.
A wokół skroni, a wokół skroni
Nie mają już aureoli.
(…)
Udowodniono (…) wszystkim bunt
I wszyscy dzisiaj będą strąceni.
W twarzach znajomych, w twarzach znajomych
Nie blask niebiański się mieni.
(…)
Więc egzekucja, więc egzekucja, więc egzekucja dokonana
Anioł szatanem nazwie brata.
.Na chwałę Pana
I wieczną rozpacz świata

Archanioł, czyli anioł wyjątkowy
Archaniołów było wg Biblii zaledwie kilku. To ci najbliżsi Bogu, najdoskonalsi, najważniejsi spośród aniołów. Pamiętamy zwłaszcza o Archaniele Gabrielu, który zwiastował Maryi Pannie – powiadomił Ją, że to Ona właśnie została wybrana przez Boga i zostanie matką Jezusa Chrystusa.


Fra Angelico, Zwiastowanie

Spójrz na obraz:
Tkliwa scena. Maryja z pokorą przyjmuje wiadomość, strojny i piękny Archanioł Gabriel kłania się jej. Potężny promień światła to znak Niepokalanego Poczęcia. W tle scena wygnania z raju pierwszych rodziców (a raczej ich delikatnego wyprowadzenia przez innego archanioła, Świętego Michała Archanioła).

Anioł Stróż – wspaniały opiekun
Wierzymy, że każdy z nas ma swojego Anioła Stróża, który chodzi za nami krok w krok i pilnuje, aby nic złego nam się nie stało. Dlatego też najczęściej pierwszą dziecięcą modlitwą jest właśnie ta skierowana do Anioła Stróża („Aniele Boży, Stróżu mój. Ty zawsze przy mnie stój itd.”)

Aniele, pójdę za Tobą
Obraz Jacka Malczewskiego z 1901 r. (okres Młodej Polski). Obraz nawiązuje do utworu Teofila Lenartowicza Za aniołem:

Aniele! Pójdę za tobą,
Matkę i ojca zostawię,
I brata, z którym się bawię,
Nic a nic nie wezmę z sobą.
I wieczną rozpacz świata.

Walka Jakuba z aniołem
Jeden z bohaterów Starego Testamentu ośmielił się walczyć z aniołem. Walczył, bo za wszelką cenę chciał otrzymać Boże błogosławieństwo. Wprawdzie wcześniej zgrzeszył (podstępem zdobył błogosławieństwo należne bratu), ale odpokutował swą winę i dlatego nie zawahał się zdecydowanie dopominać o to, na czym mu bardzo zależało. I Jakub walkę z aniołem wygrał. Choć wyszedł z niej okaleczony.

O kim możemy powiedzieć, że jest cierpliwy jak anioł?
O mamie – zazwyczaj każda mama ma ogromną cierpliwość do swojego dziecka. O opiekunce, niani, nauczycielce – oczywiście, pod warunkiem że faktycznie obdarzone są wyjątkową cierpliwością.

Anioł na opak
Wśród Twoich lektur jest opowiadanie Stanisława Mrożka Wina i kara. Groteskowa opowieść o pewnym trochę niegrzecznym chłopcu i jego nietypowym Aniele Stróżu, który pewnego dnia stracił cierpliwość do podopiecznego i zamiast go delikatnie upominać i strzec przed niebezpieczeństwami, zaczął wymierzać mu iście diabelskie kary. Kopniaki, ciosy, szturchańce. Jaki był finał tej historii? Sfrustrowany, gnębiony chłopiec zbuntował się i pewnego dnia wysadził w powietrze rodzinny dom.

Anioły czy aniołowie?
Która forma jest poprawna?
Obie są poprawne. Co więcej, poprawna jest również forma „anieli”.

  • Włosy anielskie – tak nazywamy choinkową ozdobę – długie, błyszczące nitki, którymi przystrajamy świąteczne drzewko.
  • Anielska uroda – czyli łagodna, delikatna, harmonijna. To określenie miłe dla kobiety, do mężczyzny już za bardzo nie pasuje.

Zobacz:

Różne ujęcia anioła w literaturze i sztuce.