Wszystko może zacząć się od takich tematów:

1. Który utwór Henryka Sienkiewicza poleciłbyś do przeczytania koleżance lub koledze? Uzasadnij swój wybór.
2. Tę książkę naprawdę warto przeczytać! Uzasadnij swój wybór.
3. Tę książkę zabrałbym na bezludną wyspę…
4. To jest ciekawa książka – recenzja z wybranej powieści współczesnej.
5. Napisz recenzję wybranego utworu literackiego lub filmowego, ukazującego człowieka o wielkim sercu.

 

Co powinno znaleźć się w recenzji?

Każdą recenzję pisze się inaczej, w zależności od tego, czy opisujemy dzieło literackie, filmowe, teatralne czy muzyczne. W każdej zwraca się uwagę na inne elementy. Ale wszystkie recenzje świata mają wspólny schemat.

  • Najpierw część informacyjna. Podstawowy zestaw informacji na temat twórcy dzieła – imię, nazwisko, kiedy żył, w jakim kraju, w jakich okolicznościach powstał utwór (jeśli to ważne). Tu może znaleźć się element streszczenia, czyli króciutko o treści, bohaterach i podstawowych problemach. Ale w recenzji omawianie powinno być bardzo krótkie.
  • Ocena dzieła. W tej części możecie chwalić, krytykować, wyrażać własne sądy, porównywać z innymi dziełami. To miejsce na Wasze zdanie o utworze, ale dla urozmaicenia możecie też przytoczyć cudze opinie (oczywiście z zaznaczeniem, że to cytat). Ta część jest zdecydowanie największa i to ona tak naprawdę decyduje o tym, że tekst, który napisaliście, można nazwać recenzją. Pierwsza część może bowiem znaleźć się w każdej innej pracy. Druga część powinna być najdłuższa – dwa razy większa od części informacyjnej.
  • Zakończenie. Króciutkie, może być nawet jednozdaniowe, a w nim podsumowanie, na przykład: Dlatego uważam, że ten film naprawdę jest godny obejrzenia.

 

Diabeł tkwi w szczegółach

Każdy ma swoje zdanie i lepiej lub gorzej potrafi ująć je w słowa. Ale z recenzją cała sztuka polega na tym, by swoje oceny wyrażać inteligentnie i nienapastliwie. A temu służą odpowiednie sformułowania, na przykład:

• Moim zdaniem ten film zasługuje na uznanie.
• Według mnie ekranizacja „Pana Tadeusza” jest dziełem równie wielkim jak sama epopeja.
• Uważam, że jest to najlepsza książka tego pisarza.
• Sądzę, że literatura nie straciłaby, gdyby ta książka nie została napisana.
• Podoba mi się ta książka ze względu na bardzo wyraziste kreacje bohaterów.
• Wydaje mi się, że film byłby dużo lepszy, gdyby tę rolę zagrał aktor bardziej charakterystyczny.
• Jestem innego zdania niż większość recenzentów…
• Dziwią mnie opinie moich kolegów, którzy krytykują ten film. Przecież to naprawdę wyjątkowe dzieło.

Można też tak:

  • Krytyka:
    słaby, rozczarował mnie, przereklamowany, oczekiwałem więcej, brutalny, wulgarny, pełen przemocy.
  • Pochwała:
    zachwycający, urokliwy, malowniczy, zapierający dech w piersiach, urzekający, wspaniały, rewelacyjny, spełnił moje oczekiwania, konsekwentny, wnikliwy.
  • Coś po środku:
    niezły, średni, trudno mu coś zarzucić, ale nie jest to arcydzieło, zgodny z oczekiwaniami.

 

Recenzja książki

Na co można zwrócić uwagę?

  • Fabuła: pełna napięcia, wciągająca, obfitująca w niespodziewane zwroty akcji, oparta na niespodziankach, wartka, oryginalna, pozbawiona wyraźnych powiązań przyczynowo-skutkowych, przedstawiana niechronologicznie, dynamiczna.
  • Bohaterowie: pozbawieni cech indywidualnych, wiarygodni, aktywni, schematyczni, czarno-biali, pełni życia, uczuciowi.
  • Język powieści: plastyczny, obfitujący w wyszukane środki stylistyczne, poetycki, artystyczny, realistyczny, oddający autentyczny styl wypowiedzi opisywanego środowiska, emocjonalny.
  • Przesłanie utworu: spostrzeżenia o świecie współczesnym, prawdy o człowieku, dające wiele do myślenia, wyraziste, zbyt dydaktyczne, pomaga kształtować poglądy, poruszające.

Najważniejsze elementy recenzji

  • Informacje podstawowe: tytuł filmu, reżyser, autor powieści, która została sfilmowana.
  • Skrócona do minimum informacja o czasach, w których cała rzecz się dzieje.
    Przedstawienie bohaterów filmu (nazwiska aktorów w nawiasie – bardzo krótko, bez zbędnych słów).
  • To też informacja, ale już przejście do oceny: pozytywne nastawienie do skrupulatności twórców, dbałości o szczegóły i do rozmachu.
  • Ocena gry aktorskiej, ze wskazaniem na tę postać, która wywarła największe wrażenie.
  • Ocena muzyki – wcale nie padło słowo „piękna”. Jej ocena zawiera się w tym, że oddaje nastrój, wzrusza (skuteczna, czyli dobra).
  • Wskazanie najlepszych scen w filmie.
  • Ocena podsumowująca, wskazująca jednocześnie na to, że zdania są podzielone.
  • „Bita śmietana”, czyli to, co dekoruje deser – dwa zdania kończące recenzję; bardzo ogólne, ale emocjonalne.

 

Recenzja filmu

W dziele filmowym trzeba dostrzec: pracę reżysera, grę aktorów, scenariusz, scenografię i oprawę plastyczną, muzykę. A jeśli to ekranizacja dzieła literackiego, dobrze dodać parę słów o pierwowzorze.

Temat: Recenzja filmu „Ogniem i mieczem”.

Film „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana powstał na podstawie książki Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Jest to największe i najdroższe przedsięwzięcie w historii polskiego kina.
Akcja filmu toczy się po śmierci Władysława IV i za panowania Jana Kazimierza, podczas powstania Chmielnickiego.
Na tym tle ukazane są przygody głównych bohaterów, a zwłaszcza Jana Skrzetuskiego (Michał Żebrowski). Skrzetuski poznaje i obdarza uczuciem Helenę Kurcewiczównę (Izabella Scorupco). Na przeszkodzie ich miłości staje wojna polsko-kozacka oraz zakochany w Helenie Bohun (Aleksander Domogarow), oficer kozacki.
Powstanie filmu poprzedziły długotrwałe przygotowania. Twórcy zadbali o najmniejsze szczegóły, poczynając od maści koni, po militaria, stroje. Do realizacji zaangażowano 150 aktorów polskich i zagranicznych oraz 10 tysięcy statystów.
Obsada aktorska została dobrana znakomicie, niektóre postacie są tak wyraziste, że na długo zostaną w pamięci. Jednym z takich aktorów jest Michał Żebrowski, który doskonale gra Skrzetuskiego.
Prawie cały czas słychać muzykę skomponowaną przez Krzesimira Dębskiego. Oddaje ona nastrój emocjonalny bohaterów i stanowi tło rozgrywających się wydarzeń, a co najważniejsze potrafi wywołać nastrój grozy lub wzruszenie.
W filmie obok doskonałych scen batalistycznych są także momenty wzruszające, pięknie uchwycone: śmierć Podbipięty, spotkanie Skrzetuskiego z Heleną czy darowanie życia Bohunowi.
Istnieją różne opinie na temat „Ogniem i mieczem”. Jedni mówią o nim jak o święcie narodowym, drudzy krytykują niemal każdy element. Uważam, że film jest wielkim osiągnięciem polskiej kinematografii i wywrze ogromny wpływ na rozwój kultury. Zgadzam się z opinią, że pojawienie się na ekranach tego filmu to prawdziwe święto.

Cieszę się, że nasi filmowcy docenili wreszcie pożytki płynące z marketingu. Oby dzięki wielkiej kampanii w mediach film ten nie został nigdy zapomniany.

 

 

Temat:
Która z postaci w filmie „Pan Tadeusz” podobała Ci się najbardziej? Opowiedz o niej w liście do przyjaciółki lub przyjaciela.

Zobacz:

Recenzja

https://aleklasa.pl/gimnazjum/c268-prace-pisemne/c313-jak-napisac-wypracowanie/czy-mnie-sie-podoba-slownictwo-do-recenzji

Recenzja książki, filmu, spektaklu teatralnego, wystawy plastycznej, koncertu

https://aleklasa.pl/gimnazjum/c268-prace-pisemne/c312-formy-wypracowan/recenzja-2

Recenzja powieści

Recenzja przedstawienia teatralnego