Czy zgadzasz się z twierdzeniem: Pieniądze często kosztują bardzo dużo?

Jaka forma?
Rozprawka.
Wskazują na to słowa: „czy zgadzasz się z twierdzeniem”. Inny modelowy początek tematu rozprawki: czy zgadzasz się z opinią, X czy Y, uzasadnij swoje zdanie.

Jak podejść do tematu?
Zastanów się, co to znaczy, że pieniądze kosztują bardzo dużo. Może to, że zarobienie ich kosztuje sporo wysiłku i samozaparcia. A może to, że ci, którzy mają duże pieniądze ponoszą wielkie koszty. Jakie? Psychiczne? Towarzyskie? Rodzinne? A może jakieś inne.

Przykładowy wstęp do takiego wypracowania

Co to znaczy, że pieniądze kosztują bardzo dużo? Co miał na myśli ktoś, kto wypowiedział to zdanie?
Pewnie fakt, że kto ma duże pieniądze, ponosi też duże tego koszty. Jeżeli je zarabia, to poświęca na to mnóstwo czasu, który mógłby spędzić z rodziną czy przyjaciółmi. Jeśli nawet je dostaje czy dziedziczy, to kwestia jak inwestować, by nie stracić, spędza mu sen z powiek.
To zapewne miał na myśli ktoś, kto wypowiedział to zdanie.
Czy miał rację?
Raczej tak.

Albo

Czy to prawda, że pieniądze kosztują bardzo dużo? Spędzają sen z powiek, zajmują nasze myśli, nasz czas, nie pozwalają myśleć o innych sprawach? Sądzę, że tak. Zgadzam się w pełni z tym twierdzeniem.

Lub

Czy pieniądze kosztują bardzo dużo? O, tak, jest wiele literackich, filmowych i historycznych przykładów, a nawet faktów z codziennego życia, które potwierdzają tę tezę. Bogacze często wiele tracą w życiu, mają poważne troski, nie są szczęśliwi. Z czego to wynika?

Dalsze kroki

  • Gdy ustalisz, co to znaczy, że pieniądze kosztują bardzo dużo – sformułuj swą tezę. Może brzmieć np.:
    Pieniądze rzeczywiście wiele kosztują. W pełni zgadzam się z tym twierdzeniem.
  • Następnie znajdź przekonujące argumenty do obrony tezy.
  • W zakończeniu powtórz i wyeksponuj ją jeszcze raz.

Przykładowe rozwinięcie

Zarabianie pieniędzy nie zawsze przychodzi łatwo. Wiele osób, by osiągnąć duże dochody, zaniedbuje relacje z bliskimi, życie rodzinne, towarzyskie i koncentruje się właśnie na osiąganiu dużych dochodów. Praca i pieniądze są dla nich ucieczką od rzeczywistości, formą zapomnienia. Takich przykładów współczesnych pracoholików jest wiele. Znamy też i z literatury ludzi, którzy koncentrując się na pieniądzach, zaniedbali bliskich.

Tytułowy bohater Skąpca Moliera czy Scrooge z Opowieści wigilijnej zapomnieli o ludzkich uczuciach, lojalności i serdeczności wobec rodziny: pieniądze faktycznie kosztowały ich bardzo dużo – zapłacili oddaleniem się od bliskich, wyzbyciem się ludzkich uczuć: miłości czy nawet współczucia.
Dążący do osiągnięcia dużych dochodów nie pamiętają też często nawet o… własnym zdrowiu, wolnym czasie, wypoczynku, śnie. Odmawiają prawa do przyjemności i relaksu nie tylko swym pracownikom, ale i sobie samym: nawet święta uważają za głupotę. Tak było z bohaterem Opowieści wigilijnej.

Wreszcie pieniądze kosztują bardzo dużo, bo zdarza się, że ludzie gromadzący ogromne sumy (wszystko jedno w skarpecie czy na koncie), rezygnują z podstawowych nawet przyjemności, dobrych warunków życia po to, by oszczędzać. Stają się oni skąpi nie tylko wobec innych, także wobec siebie. Mówiąc krótko – okradają sami siebie i swoich bliskich. Tak było z tytułowym bohaterem Skąpca.

Ludzie skoncentrowani na pieniądzach wpadają też często w inną pułapkę. Ci, którzy nie są chorobliwie oszczędni, często padają z kolei ofiarą konsumpcjonizmu, pragną coraz większej ilości luksusowych produktów, i w życiu koncentrują się jedynie na zarabianiu na nie, ewentualnie stają się zakupoholikami i niewolnikami swoich kart kredytowych. Pieniądze kosztują ich utratę zdrowego rozsądku i właściwej hierarchii wartości. Najważniejsze stają się dla nich luksusowe dobra, zakupy i potrzebne na nie pieniądze. Niejednokrotnie słyszy się nawet o świetnie zarabiających gwiazdach, dla których zakupy stają się niemalże celem życia (wystarczy wspomnieć choćby Victorię Beckham i inne postacie opisywane na łamach kolorowych czasopism).

Tak więc utrata bliskich, rodziny, własnego zdrowia, czasu na wypoczynek, skąpstwo bądź rozrzutność i życie ponad stan to niezwykle częste konsekwencje życia koncentrującego się wokół pieniędzy.

Jak zakończyć?

Nikogo chyba nie zdziwi, że po przedstawieniu powyższych argumentów nie zawaham się stwierdzić: tak, pieniądze często kosztują bardzo dużo. Dodam jeszcze, że niejednokrotnie stają się przyczyną konfliktów i niedomówień między znajomymi, przyjaciółmi, rodziną. Nie jest przecież dalekie od prawdy powiedzenie: jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

Lub

Na zakończenie powyższych rozważań pragnę dodać: nie jest daleka od prawdy obiegowa opinia, że pieniądze szczęścia nie dają. Kosztują bardzo dużo, bo wymagają nieustannego myślenia o nich, chronienia ich bądź dbania o ich inwestowanie, pomnażanie, a poza tym oddalają nas od ludzi. Jednych zaniedbujemy sami, inni odchodzą od nas, bo po prostu nie stać ich na utrzymywanie z nami kontaktów bądź nam zazdroszczą.Jeszcze inni dbają o nas, ale jedynie z wyrachowania: bogaty nigdy nie dowie się, kto przyjaźni się z nim dla pieniędzy, a kto bezinteresownie. Właśnie dlatego w pełni zgadzam się z opinią, że pieniądze naprawdę kosztują bardzo dużo.

Albo

Pieniądze rzeczywiście kosztują bardzo dużo. Mogą złamać naszą psychikę, oddalić nas od ludzi, całkowicie odwrócić naszą hierarchię wartości, wpędzić nas w rozmaite uzależnienia. Nie znaczy to oczywiście, że pieniądze, choć kosztują dużo, muszą złamać nasze życie.

Baza słownictwa związanego z pieniędzmi

  • pieniądze to nie wszystko
  • gromadzenie dóbr materialnych
  • konsumpcjonizm
  • chorobliwa oszczędność
  • skąpstwo
  • rozrzutność
  • uzależnienie od pieniędzy
  • zakupoholizm
  • życie ponad stan
  • konsekwencje życia koncentrującego się wokół pieniędzy

Postacie literackie, które kochały bogactwo

  • siostry Kopciuszka z baśni
  • Balladyna z dramatu Słowackiego
  • król Midas z mitu
  • Ebenezer Scrooge z Opowieści wigilijnej Dickensa
  • tytułowy bohater Skąpca Moliera

Zobacz:

Pieniądze – TEST

Pieniądze

Pieniądze (skąpstwo, chciwość) – motyw literacki

Pieniądze – cytaty