Marzenia pomagają człowiekowi żyć – uzasadnij tezę

Jaka forma?
Rozprawka.
Dlaczego? Wskazuje na to sformułowanie: „uzasadnij tezę”.

Co jeszcze sugeruje zwrot: uzasadnij tezę?
Że nie możemy z tezą polemizować (nie zgadzać się). Temat jest tak sformułowany, że musimy się z nim zgodzić. Nam pozostaje jedynie dobór argumentów – za tezą.

Jakie argumenty?
Zastanówmy się, dlaczego marzenia pomagają człowiekowi żyć:

  • dają nam nadzieję na lepsze życie,
  • poprawiają humor, gdyż przedstawiają wizje lepszego życia,
  • pozwalają człowiekowi lepiej myśleć o sobie, dają mu poczucie własnej wartości,
  • pomagają oderwać się od codziennych problemów, zapomnieć o trudnej sytuacji, kłopotach, jakie mamy w danej chwili,
  • rozwijają wyobraźnię, mogą stać się punktem wyjścia do twórczości.

Jak wzbogacić pracę?

  • przykładami z literatury i filmu
  • przykładami z życia codziennego i historii

Jak zacząć?

Marzenia niewątpliwie pomagają człowiekowi żyć. Gdyby nie one, trudniej by nam było funkcjonować.
O tym, jak wielką rolę mogą odegrać w naszym życiu marzenia, świadczy wiele przykładów z historii i literatury.

Albo

Trudno by było żyć bez marzeń. To one pomagają nam żyć i podtrzymują nas na duchu w trudnych chwilach. Mogę podać wiele przykładów ludzi, którzy przetrwali trudne chwile i osiągnęli coś tylko dzięki marzeniom.

Jakie przykłady postaci, które marzyły, możesz podać?

  • tytułowa bohaterka Małej księżniczki
  • Ania z Zielonego Wzgórza
  • Dedal

Przykładowe rozwinięcie

Marzycielkami oderwanymi od rzeczywistości mogły wydawać się pierwsze emancypantki, prekursorki współczesnego feminizmu. Walczyły o prawa wyborcze dla kobiet i o to, by kobiety mogły same stanowić o sobie, pracować, nie zależeć wyłącznie od mężczyzn. W ich czasach mogło to wydawać się jedynie mrzonką. A jednak efektem pracy pokoleń kobiet, do których należały George Sand czy Eliza Orzeszkowa, były właśnie prawa wyborcze dla kobiet, poprawienie ich sytuacji, wyjście z cienia. To przykład na to, że marzenia pomagały żyć i wierzyć w lepszy świat w trudnych czasach, zaowocowały też konkretnymi rozwiązaniami obyczajowymi, politycznymi czy ekonomicznymi, choć nie od razu.

Z kolei marzenia o wolnym kraju pomagały żyć tym, którzy jakoś musieli funkcjonować w niewoli, pod zaborami czy pod okupacją – działali w konspiracji, ginęli na froncie. Na pewno pomagały przetrwać i walczyć takim osobom jak bohaterowie Kamieni na szaniec. Gdyby nie to, że marzyli o niepodległej Polsce, ich walka, nierówna, bo przeciw silniejszemu wrogowi, i niebezpieczna, odebrałaby im szczęśliwą młodość – tymczasem dzięki marzeniom oni nie pozwolili sobie odebrać ani radości, ani przyjaźni.
Wreszcie przykładami marzycielek, którym oderwanie od rzeczywistości pomogło przetrwać nawet trudne chwile, były Ania z Zielonego Wzgórza i tytułowa bohaterka Małej księżniczki. To, że na biednym poddaszu Sara potrafiła pozostać księżniczką – szlachetną, dumną i honorową oraz doczekać szczęśliwszych chwil, spowodowały właśnie marzenia. Dzięki wyobraźni przenosiła się w inny, lepszy świat i choć mogło to wszystkich irytować, jej dawało siłę do przetrwania w trudnej i nieraz upokarzającej codzienności.
Marzenia Ani z Zielonego Wzgórza dodawały jej skrzydeł. Pragnęła zostać nauczycielką i to jej się udało. Dzięki marzeniom rozwinęła też swój talent literacki i udało jej się opublikować własne opowiadania. Marzenia o miłości, które snuła przez całe dzieciństwo, także się jej spełniły, choć nieco przewrotnie – księcia z bajki znalazła w rodzinnej miejscowości, w szkolnym koledze Gilbercie, a nie, jak sądziła, w bogatym i pięknym młodzieńcu z odległego miasta, Robercie Gardnerze, który pozornie wydawał się ucieleśnieniem ideału z dziewczęcych marzeń.
Marzenia, nawet te pozornie nieziszczalne, były bodźcem do różnych działań dla odkrywców, uczonych, wynalazców. Gdyby człowiek nie marzył o lotach, jak antyczny Dedal, Leonardo da Vinci czy współcześni konstruktorzy statków kosmicznych i samolotów, nigdy nie uniósłby się w przestworza. Przykładem niepoprawnej marzycielki jest też Maria Skłodowska-Curie, która wbrew rozsądkowi, łamiąc stereotyp kobiety swych czasów, kosztem wielkich wyrzeczeń (mieszkała bez wygód w maleńkim pokoiku, niedojadała i marzła), studiowała na Sorbonie. Gdyby nie marzenia, na pewno nie wytrzymałaby fatalnych warunków, w jakich przyszło jej mieszkać i się uczyć. Tymczasem upór w realizacji marzeń doprowadził ją do tego, że rozpoczęła działalność naukową i badawczą. Marzenia doprowadziły ją tam, gdzie żadnej kobiety dotąd nie było – na katedrę Sorbony. Marzyła o zgłębianiu tajników fizyki i chemii w Paryżu, a osiągnęła znacznie więcej – odkryła dwa pierwiastki i dwukrotnie (raz z mężem, raz sama) została uhonorowana Nagrodą Nobla. Tak więc marzenia wyznaczyły jej życiową drogę, a ich realizacja dała jej nieśmiertelną sławę.

Jak zakończyć?

Tak więc marzenia nie tylko pomagają żyć, ale też mogą prowadzić na szczyty sławy, popularności. Stają się bodźcem do działania, przyczyniają się do samorealizacji. Kto nie marzy, ten się nie rozwija, ten stoi w miejscu. Można to powiedzieć i o pojedynczych jednostkach i całych społeczeństwach.

Albo

Warto więc marzyć. Marzenia pomagają żyć zarówno w tym sensie, że ułatwiają przetrwanie trudnych chwil, jak i w tym, że wyznaczają nam świetlane drogi na przyszłość. Nawet jeśli się nie spełniają, dają nam chwile wytchnienia od szarej codzienności i nadzieję. Jest jednak wiele przykładów na to, że właśnie marzyciele, nie kto inny, osiągają wiele, a nawet więcej niż to, o czym marzyli. Potwierdzają to przykłady tak różnych osób, jak marzący o karierze sportowej Robert Kubica, o dostępie do nauki Maria Skłodowska-Curie czy o poprawie losu robotników Lech Wałęsa.

Jakie postaci historyczne zrealizowały lub próbowały zrealizować swoje marzenia?

  • Bolesław Chrobry
  • odkrywcy nowych lądów, np. Kolumb
  • Maria Skłodowska-Curie
  • powstańcy warszawscy
  • Lech Wałęsa i ludzie z Solidarności
  • Robert Kubica

Baza słownictwa związanego z marzeniami

  • marzyciel, rozmarzony człowiek
  • mrzonki – marzenia, które nie mogą się ziścić
  • być marzycielem
  • żyć marzeniami
  • ziścić marzenia
  • zrealizować marzenia
  • spełnić marzenia
  • wcielić swoje pomysły w życie

 

Zobacz:

Marzenia

Marzenia i marzyciele

Marzenia – idealizm