Najważniejsze przygody Odyseusza

 1. Opuszczenie Troi.

Odys dowodził dwunastoma okrętami greckimi. Burza oddzieliła jednak jego flotę od okrętów Agamemnona.

 1. Odys w mieście Ismar.

Odys dotarł do Kikonów pod Ismar i zburzył miasto. Ledwo udało mu się zbiec z towarzyszami przed zemstą ocalałych Kikonów.

 1. Kraina Lotofagów.

Krainę tę zamieszkiwali ludzie żywiący się kwiatami lotosu, które powodowały amnezję. Odys ustrzegł się przed nimi.

 1. Wyspa cyklopów.

Spotkanie z jednookim cyklopem – Polifemem (synem Posejdona). Tragiczna śmierć niektórych towarzyszy Odysa. Reszcie, w tym głównemu bohaterowi, udało się uciec. Opuścili jaskinię przywiązani do brzuchów baranów.

 1. Wyspa Eola (boga wiatrów).

Dzięki pomocy boga wiatrów Odys spokojnie płynął w kierunku Itaki. Jednak ciekawość towarzyszy spowodowała uwolnienie srogich wiatrów.

 1. Kraj Lestrygonów (ludożerców).
 2. Wyspa czarodziejki Kirke.

Czarodziejka Kirke poczęstowała gości ziołami zapomnienia. Potem załogę Odysa zamieniła w wieprze. Odys zdradził wówczas Penelopę, narodził mu się syn: Telegonos.

 1. W Hadesie – krainie umarłych.

Odys udał się do Tejrezjasza, aby ten wskazał mu drogę do domu.

 1. Syreny.

Pół kobiety, pół ptaki wabiły swym śpiewem żeglarzy i pożerały ich. Jednak Odys za radą Kirke pozalepiał woskiem uszy żeglarzy, a siebie kazał przywiązać do masztu.

 1. Scylla i Charybda.

Dwa potwory siedzące na dwóch brzegach cieśniny. Odys wybrał drogę bliżej Scylli, dzięki temu się uratował. Stracił jednak kilku towarzyszy.

 1. Byki Heliosa.

Wizyta na wyspie Trinakii, gdzie wbrew zakazowi żeglarze Odysa ukradli Heliosowi kilka krów. Za to bóg błyskawicą zatopił okręt Odysa. Zginęli wszyscy oprócz niego.

 1. Wyspa nimfy Kalipso.

Nimfa zakochała się w Odysie i więziła go na swej wyspie przez siedem lat. Kusiła ona bohatera wieczną młodością i nieśmiertelnością. Odszedł od niej, bo tak zdecydował Zeus.

 1. Kraina Feaków.

Odys w podziękowaniu za gościnę opowiedział królowi Alkinoosowi swoje przygody. Feakowie odesłali Odysa na brzeg Itaki.

 1. Powrót do Itaki.

Atena zamieniła Odysa w żebraka. Na początku poznał go tylko pies Argos. Jako żebrak Odys wygrał pojedynek o rękę ukochanej Penelopy. Dokonał też zemsty na zalotnikach, którzy okradali jego dom.

Zobacz:

Odyseusz – bohater literacki

Przedstaw w punktach dzieje Odyseusza

Odyseja do prac pisemnych

 

Odyseja – pytania i odpowiedzi