Hiob to prawdopodobnie postać historyczna, wspomina o nim prorok Ezechiel. To mieszkaniec krainy Us (w pobliżu Judei). Hioba poznajemy jako człowieka dojrzałego i szczęśliwego.
- Rodzina Hioba:
ma kochającą rodzinę – żonę, siedmiu synów i trzy córki.
- Majątek Hioba:
jest człowiekiem zamożnym – ma liczne stada wielbłądów, oślic, owiec, wołów.
- Wiara Hioba:
jest oddanym i kochającym sługą Bożym – bardzo religijny i bogobojny. Jest mężem sprawiedliwym i prawym, unika zła, czci Boga jak należy. Bóg szczyci się nim jako najwierniejszym sługą.
Hiob zostaje jednak wystawiony na ciężką próbę – Bóg odbiera mu wszystko, co posiadał: rodzinę, zdrowie, majątek, przyjaciół. Pozostaje mu tylko jego wiara, oparcie w Bogu. Hiob pomimo nieszczęść, jakie na niego spadły, nie odwraca się od Boga. Hiob udowadnia, że nie wielbił Boga za dary i dobra, którymi Ten go obdarowywał. Uważa, że skoro potrafił przyjmować dobro, musi też przyjmować zło. Hiob zdaje sobie sprawę, że w życiu ludzkim musi być cierpienie, trzeba umieć się z nim pogodzić. Człowiek pożąda w życiu szczęścia, miłości, dóbr. Kiedy to traci, buntuje się przeciw Bogu, ale nie Hiob – on przyjmuje to z pokorą i godnością. Sam walczy o swoją godność, odpiera racje przyjaciół, którzy nakazują mu uznać własną winę, przyjąć cierpienie jako karę za grzech (zgodnie z pojęciem sprawiedliwości starożytnego Wschodu). Hiob jednak jest niewinny. Wie, że Bóg go zna i On jeden może go osądzać. Wszyscy go odtrącili i jego jedynym oparciem był Bóg, którego darzył nieograniczoną miłością i zaufaniem. Hiob nie utracił wiary w sprawiedliwość boską, za co został wynagrodzony. Chwali Stwórcę, wystawia jego wielką moc, boską potęgę.
Hiob jest… sprawiedliwy, prawy, bogobojny, niewinny, głęboko wierzący, wytrwały, pogodzony z własnym losem, pokorny.
Hiob to postać, która do dziś wzrusza, porusza czytelników. Jego historia może być oparciem w ciężkich chwilach – na Hioba spadają wszystkie możliwe kłopoty: finansowe, zdrowotne, utrata rodziny i przyjaciół, ale on pozostaje ufny, nadaje sens swemu cierpieniu. To postać wciąż ważna, znane są liczne nawiązania do Hioba, np. Drugie szczęście Hioba Anny Kamieńskiej, Hiob 1957 Tadeusza Różewicza.
Zobacz:
Scharakteryzuj głęboką wiarę Hioba
https://aleklasa.pl/liceum/c111-jak-odpowiadac-z-polskiego/biblia/c414-biblia-2/przedstaw-dzieje-biblijnego-hioba