Odwołanie do cytatu zawartego w temacie

Jeśli w temacie pojawia się cytat, to pod żadnym pozorem nie wolno go zignorować! Nie trzeba znać autora najmądrzejszej nawet sentencji, trzeba natomiast pokazać, że zdanie jego rozumiesz i jakoś się wobec tej myśli ustosunkowujesz. Bardzo dobrym miejscem na te odniesienia jest wstęp. A przy okazji to także świetny sposób dla tych, którzy głowią się, jak zacząć.

 • Wstęp do pracy na temat: „Młodości! Ty nad poziomy wylatuj!” – Twoje refleksje na temat młodości.

  „Kiedy w czasach Mickiewicza publiczność poznała „Odę do młodości”, z której pochodzi umieszczony w temacie cytat, reakcje były krańcowo odmienne. Od płomiennego zapału młodych odbiorców po bezlitosną krytykę pokolenia starszego – za brak umiaru, zbytnią emocjonalność i nawoływanie do swoistej młodzieńczej rewolucji. Dziś słowa Mickiewicza „Młodości! Ty nad poziomy wylatuj!” są powszechnie znane i często cytowane.”
  Plusy:

  • krytyczny stosunek do słów starożytnego mędrca – dobrze uzasadniony;
  • odwaga wyrażania sądów niepopularnych, innych niż powszechnie obowiązujące.
 • Wstęp do pracy na temat: „Człowiek jest natury pielgrzymiej”.

  „Motyw wędrówki w tekstach kultury „Człowiek jest natury pielgrzymiej” – twierdzi Cyprian Kamil Norwid. Od wieków również pisarze uważali wędrówkę za metaforę ludzkiego losu. Czy słusznie? Człowiek dąży przecież do stabilizacji. Chce zakotwiczyć się w jakimś miejscu – własnym domu, mieście, państwie. Wśród bliskich ludzi, a nawet w miejscu pracy. Niemal przy każdej okazji życzymy sobie spokoju, gdyż on właśnie najczęś­ciej uznawany jest za upragniony cel naszego życia. Mimo to uważam, że Norwid ma rację.”
  Plusy:

  • autor nie traktuje wędrówki jedynie w sensie dosłownym (zmiana miejsca pobytu), lecz odczytuje ją w ciekawy, wieloznaczny sposób;

Zobacz:

Pisanie wstępów – Wykorzystanie cytatu, odwołanie do autorytetów

Pisanie wstepów – Wstęp artystyczny

Pisanie wstępów – Polemika z tematem

Piszemy wstęp cz. 1