Opisz krótko, jak wyglądał teatr w starożytnej Grecji.
a) Zacznij od tego, że…
W starożytnej Grecji teatr był bardzo silnie związany z życiem politycznym. Ponieważ panował tam ustrój demokratyczny, każdy miał prawo dobrze widzieć i słyszeć aktorów. Teatr musiał więc być bardzo duży.
b) Teraz opisz miejsca, w których Grecy lokalizowali teatry.
Starożytni Grecy budowali teatry u stóp wzgórz. Dzięki temu jedno przedstawienie mogło oglądać naraz wiele tysięcy widzów.
c) Nadszedł czas na opis poszczególnych elementów teatru starożytnych Greków.
Scena w starożytnym greckim teatrze znajdowała się u stóp pagórka. Składała się z orchestry, proskenionu i budynku zwanego skene.
- Orchestra miała okrągły lub wielokątny kształt i występował na niej chór (przeważnie 15 osób).
- Proskenion to z kolei wąskie i płaskie podwyższenie z tyłu orchestry, na którym występowali aktorzy (najwyżej trzech). To odpowiednik sceny w dzisiejszym teatrze.
- Za nim znajdował się budynek skene, w którym przebierali się aktorzy. Do skene aktorzy wchodzili też wtedy, gdy miały rozegrać się sceny, których nie wolno było pokazać publiczności bezpośrednio, np. morderstwa. Budynek skene przypominał wyglądem świątynię lub pałac.
d) Nie ma teatru bez widowni – opisz, gdzie siedzieli widzowie w teatrze greckim.
Widzowie zajmowali miejsca półkoliście na zboczu wzgórza tak, aby widzieć aktorów co najmniej z boku. Początkowo siedzenia były dostawiane dla dostojników, reszta publiczności stała. Potem pojawiły się drewniane, a na końcu – kamienne ławeczki.
e) Zaskocz nauczyciela.
Opowiedz mu o tym, że chociaż scenografia była w teatrze greckim uboga, to wykorzystywano w nim takie rekwizyty, jak np. łuk i strzały dla Apolla, maczugę dla Heraklesa, tron lub ołtarz. Proskenion wyposażony był w zapadnie (czyli opuszczane fragmenty podłogi, dzięki którym mogły pojawiać się nagle na scenie duchy), a efekty specjalne zapewniała m.in. machina do robienia odgłosów burzy (gliniane dzbany, napełnione kamieniami, które wysypywano do miedzianego naczynia).
f) Ważne!
Nie zapomnij dodać, że w teatrze starożytnych Greków nie było kurtyny.
g) Uważaj!
Odpowiedzi nie zaczynaj od opowieści o narodzinach teatru i tragedii, będzie to bowiem odpowiedź nie na temat. Pamiętaj jednak, że są to tak bliskie sobie tematy, że nauczyciel może Cię o nie zapytać. Dlatego powinieneś wiedzieć, czym jest dytyramb, tragedia i komedia oraz znać starożytnych dramatopisarzy (podpowiadamy: Ajschylos, Sofokles, Eurypides).
Zobacz: