Napisz charakterystykę Hrabiego Henryka (uwzględnij etapy przemiany bohatera).
Wstęp I
Hrabia Henryk (Mąż) jest głównym bohaterem dramatu Krasińkiego. Jest on potomkiem starego, znamienitego rodu arystokratycznego, to człowiek zamożny… Na pozór ma wszystko: piękną, młodą, kochającą żonę, majątek, talent poetycki. Jednak jakaś siła, która najpewniej tkwi w nim samym, pcha go do zła. I mimo tylu darów od losu Hrabia nie jest szczęśliwy.
Wstęp II
Hrabia Henryk jest nietypowym bohaterem romantycznym i nietypowym człowiekiem. Trudno powiedzieć, czy można czuć do niego sympatię. Trudno go jednoznacznie zaklasyfikować moralnie – z jednej strony to człowiek honoru, aby go ocalić, popełnia samobójstwo w obliczu klęski obozu, któremu przewodził. Z drugiej – jest tym, który rozbił życie rodzinne, skrzywdził kochającą żonę i doprowadził do jej obłędu i śmierci.
Rozwinięcie
Bohater nie sprawdził się w życiu rodzinnym – zniszczył je, choć mógł być szczęśliwy. Ożenił się z piękną i bardzo w nim zakochaną kobietą. Ale… Hrabia był poetą i życie rodzinne, przyziemne i prozaiczne szybko zaczęło mu ciążyć. Rezygnację z wielkich ideałów poetyckich odebrał jako klęskę. O potrzebie służenia poezji przypomniało mu widmo Dziewicy, pod wpływem jej uroku zapomniał o młodej żonie, którą ostatecznie opuścił w dzień chrztu syna – Orcia. Można powiedzieć, że bohater był człowiekiem egoistycznym, dla którego najwyższą wartością było własne dobro i chęć zaspokajania własnych potrzeb. Musiał dokonać wyboru: poezja czy rzeczywistość, obowiązek moralny czy twórczość. Jest odpowiedzialny moralnie za śmierć żony i nieszczęście dziecka.
Mąż ukazany w dwóch pierwszych częściach dramatu wydaje się bohaterem negatywnym, niesympatycznym, okrutnym egoistą. Dotyka go wiele nieszczęść osobistych, które w ogromnej części są jego winą. Niemniej tyle nieszczęść spadających na bohatera, nawet takiego, do którego nie czujemy sympatii, musi budzić współczucie. Hrabia był świadkiem śmierci obłąkanej żony, szybko postępującego procesu tracenia wzroku przez Orcia i jego nadwrażliwości. Dotyka go także klęska jako poetę: ideał, za którym gonił, piękna Dziewica, nie jest Życiem, lecz Śmiercią, nie jest ona symbolem prawdziwej poezji. Ponosi więc klęskę nie tylko jako mąż i ojciec, lecz również jako twórca. Tragedia rodzinna uświadamia Hrabiemu zgubne konsekwencje poetyckiego marzycielstwa i egocentryzmu.
Między innymi pod wpływem tej rodzinnej tragedii Hrabia wybiera nowe ideały życiowe. W wieku 36 lat (a więc nie jako bardzo młody człowiek!) przeżywa coś na kształt przemiany duchowej. Postanawia wstąpić na arenę działalności publicznej; z nieszczęśliwego poety, męża i ojca, zmienia się w przywódcę obozu arystokracji. Daje się poznać jako zupełnie inny człowiek: odważny, honorowy, budzący szacunek u wroga. Wykazuje się rozsądkiem i przezornością, gdy chce ocenić siły przeciwnika.
Hrabia umie walczyć w imię wartości, i ta cecha również zasługuje na podziw: choć stoi na straconej pozycji, nie zamierza poddać się bez walki. Choć ma świadomość upadku i braku perspektyw własnej klasy społecznej, postanawia przeciwstawić się rewolucjonistom w imię szacunku dla wiary i tradycji.
Na podziw zasługuje również odwaga Hrabiego, jego honor i nieprzekupność – odrzuca dumnie propozycję Pankracego, że ten ocali mu życie. Bohatera cechuje również odwaga cywilna: w sporze z ludźmi ze swojego obozu rzuca im w twarz bolesną prawdę o własnej warstwie społecznej. W obliczu klęski okazuje się niezwykle honorowym człowiekiem – popełnia samobójstwo, rzucając się z murów warowni.
Zakończenie
Ten bohater nie jest postacią jednoznaczną i trudno go jednoznacznie ocenić. Jednak wydaje się postacią mniej sympatyczną niż Kordian czy Gustaw-Konrad. Sprawił o wiele więcej zła, jego egoizm był przyczyną nieszczęść żony i synka.
Zobacz:
https://aleklasa.pl/liceum/c111-jak-odpowiadac-z-polskiego/romantyzm/c245-zygmunt-krasinski/o-czym-traktuje-nie-boska-komedia
https://aleklasa.pl/liceum/c155-powtorka-z-epok-literackich/c163-romantzym/nie-boska-komedia-zygmunta-krasinskiego
https://aleklasa.pl/liceum/praca-domowa-w-liceum/wypracowania-z-romantyzmu/czym-polega-nietypowosc-hrabiego-henryka-jako-bohatera-romantycznego