Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego Adama Mickiewicza – ich znaczenie w życiu polskich emigrantów.

Zacznij:

To dzieło, wydane w formie przypominającej modlitewnik, było adresowane do emigrantów, którzy po klęsce powstania listopadowego wyjechali do Francji. Miało im przynieść otuchę i nadzieję.

Rozwiń:

Księgi…były ułożone w formie wersetów prozy biblijnej i przedstawiały dzieje Polski interpretowane w duchu mesjanizmu narodowego – otuchę miała więc przynieść nadzieja na zmartwychwstanie. W pierwszej księdze Polska ukazywana jest jako naród wybrany przez Boga. Utrata niepodległości to kara za grzechy. W drugiej części zawarty jest swego rodzaju „katechizm” polskiego emigranta, zwanego pielgrzymem (to słowo ma u Mickiewicza znaczenie nobilitujące). Zadaniem było umacnianie wiary w zwycięstwo i powrót do Polski.

Zakończ:

Księgi… miały też umacniać poczucie wyższości Polaków nad egoistycznymi mieszkańcami Europy Zachodniej; Polska została ukazana jako jedyna ostoja wartości duchowych. Oczywiście obraz Polski i Polaków jest wyidealizowany. Rozdawane bezpłatnie dzieło trafiło do wielu emigrantów, ale nie zapobiegło wcale coraz bardziej zajadłym sporom i rozłamom w środowisku emigracyjnym.

.

Zobacz:

Czym były Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego Mickiewicza?

Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego Adama Mickiewicza