Jakie idee romantyczne po dziś dzień kształtują świadomość narodową Polaków?

Romantyzm to bardzo ważna epoka, jeśli chodzi o kształtowanie się świadomości narodowej Polaków. Składają się nań różne mity i wyobrażenia, którym początek dała literatura romantyczna, a które w świadomości narodowej przetrwały po dziś dzień. Należą do nich:

  • Koncepcja poety jako romantycznego wieszcza – głęboko zakorzenione przekonanie o szczególnej roli poezji i poety jako kogoś w rodzaju „sumienia narodowego”, które żąda od poety zaświadczania swym życiem tego, co głosi w swych wierszach.
  • Mit romantycznej miłości – w języku potocznym oznacza wielkie wzniosłe uczucie, piękne, ale nieszczęśliwe zarazem. Mit ten nieodwołalnie wiąże się z cierpieniem i niespełnieniem w uczuciu.
  • Postawa romantyczna – polegająca na nieliczeniu się z realiami i konsekwencjami swych czynów, stawianiu wszystkiego na jedną kartę i podporządkowaniu życia walce o jakąś naczelną ideę. Postawa romantyczna promuje honor i lojalność, neguje zaś kierowanie się w życiu korzyściami materialnymi.
    Postawa ta znajdowała swe odzwierciedlenie we wszystkich zrywach narodowych, a okazji ku temu w polskiej historii, niestety, nie brakowało. Przykładem są chociażby nie tak dawne przecież masowe ruchy opozycyjne wobec reżimu komunistycznego.

Zapamiętaj!
O tym, że postawa romantyczna nadal obecna jest w polskiej kulturze, świadczy chociażby to, że literatura romantyzmu powracała w twórczości wszystkich wielkich twórców ostatnich dekad: Witolda Gombrowicza, Andrzeja Wajdy, Czesława Miłosza, Jerzego Andrzejewskiego, Kazimierza Dejmka, Jerzego Grotowskiego i innych.

Zobacz:

Jaka sytuacja panowała w Polsce u progu romantyzmu? Wymień ośrodki życia kulturalnego.

Romantyzm polski

Romantyzm w Polsce

Jacy filozofowie wpłynęli na ukształtowanie się romantycznego światopoglądu?

Co nowego wniósł romantyzm do myślenia o sztuce? Wymień główne cechy romantycznej poetyki.