Wybór dobrego telewizora wcale nie jest prostą sprawą. Szukając idealnego modelu, trzeba uwzględnić wiele różnych czynników. Ważna jest przekątna ekranu, rodzaj matrycy, procesor, a także system operacyjny. W tym artykule skupimy się na ostatniej wymienionej kwestii. Od systemu operacyjnego zależy liczba i rodzaj dostępnych aplikacji, a także interfejs i łatwość obsługi. Co lepiej wybrać – Android TV czy Google TV? Wymieniamy najważniejsze różnice!
Android TV i Google TV – co to jest?
Odkąd smart TV stały się popularne, producenci telewizorów eksperymentowali z różnymi systemami operacyjnymi. Niektórzy pozostali przy własnych rozwiązaniach. Na przykład Samsung konsekwentnie produkuje telewizory z autorskim systemem Tizen. Podobnie LG używa w telewizorach własnego systemu webOS. Co innego – system Android. To rozwiązanie od Google przyjęło się jako wspólny system dostępny w urządzeniach od kilku producentów – między innymi Sony, Philips, Sharp, TCL.
Charakterystyczną cechą Androida jest dostęp do ogromnej liczby aplikacji z oficjalnego sklepu Google. Nowoczesne telewizory z Android TV oferują także obsługę głosową za pomocą asystenta Google, a także wbudowany Chromecast.
Ale co w takim razie kryje się pod nazwą Google TV? Tym mianem określa się po prostu nową wersję systemu wzbogaconą o dodatkowe możliwości. Google TV jest po prostu następcą Androida, jednak ma do zaoferowania sporo więcej niż tylko alternatywną nazwę.
Android TV czy Google TV – najważniejsze różnice
W pierwszej kolejności warto podkreślić, że Google TV ma wszystkie zalety Android TV. Również korzysta z dostępu do tysięcy aplikacji, ma Chromecast i funkcji obsługi głosowej. Na tym jednak nie koniec. Google TV jest bardziej intuicyjnym i wygodniejszym systemem. Podstawowe funkcje są bowiem rozwinięte dzięki korzystaniu z algorytmów sztucznej inteligencji.
Przede wszystkim Google TV, w przeciwieństwie do Android TV, może tworzyć spersonalizowane rekomendacje dotyczące preferowanych treści do oglądania. W starszej wersji systemu polecanych programów należało szukać w obrębie konkretnej aplikacji. Google TV idzie krok dalej. System może proponować interesujące programy na podstawie wcześniejszych zainteresowań – bez względu na platformę. W jednym miejscu znajdziesz listę ciekawych filmów i seriali, które mogą ci się spodobać – niezależnie od tego, czy są akurat na Netfliksie, HBO Max czy Disney Plus. Dzięki temu oszczędzisz sporo czasu, który normalnie trzeba by poświęcić na przeglądanie osobno oferty z każdego serwisu.
Nie zawsze musisz polegać na algorytmach. W Google TV można też samodzielnie tworzyć listy programów z różnych platform do obejrzenia na później. Jeśli zainteresował cię jakiś serial, a akurat nie masz na niego czasu, telewizor z Google TV może ci przypomnieć o potencjalnie ciekawych treściach, gdy przyjdzie na to odpowiednia pora.
Google TV to także lepsza ochrona dzieci przed nieodpowiednimi treściami, szybkie, bardziej wydajne działanie i wiele innych udogodnień.
Google TV czy Android TV – co wybrać?
W sklepach nie brakuje dobrych telewizorów Android TV lub Google TV. Nowsze modele mają ten drugi, nowocześniejszy system. Jeśli często oglądasz treści z wielu różnych platform albo chcesz skuteczniej chronić swoje dzieci przed nieodpowiednimi treściami, na pewno docenisz dodatkowe możliwości, które daje Google TV. Android TV również jest funkcjonalny, działa szybko i stabilnie, jednak nie ma tych wszystkich wymienionych wcześniej udogodnień. Za Android TV może jednak przemawiać cena – często modele sprzed kilku lat są zdecydowanie tańsze, co dla wielu osób ma istotne znaczenie.
Interesuje Cię dobry smart TV? Sprawdź telewizory TCL w sklepie MediaMarkt!