Komunikacja to sztuka, która wymaga nie tylko umiejętności słuchania, ale również szacunku, empatii i otwartości na drugiego człowieka.

Niestety wielu z nas nie potrafi jej opanować. Na co dzień łatwo ulegamy emocjom i pokusie używania języka, który rani i dzieli, a przez to sami sobie tworzymy bariery, uniemożliwiające nam budowanie zdrowych relacji międzyludzkich. To dlatego powstała koncepcja komunikacji bez przemocy – by pomóc nam zamienić bariery w mosty porozumienia.

Na czym polega porozumienie bez przemocy?

Komunikacja bez przemocy, czasem określana skrótem NVC (od ang. Nonviolent Communication), oznacza formę komunikacji opartą na otwartym dialogu, w którym każdy z uczestników rozmowy ma przestrzeń do swobodnego wyrażania swoich myśli bez obawy przed osądem i krytyką. W podejściu tym stawia się na konstruktywną współpracę zamiast destrukcyjnej rywalizacji, dzięki czemu obu stronom udaje się łatwo i szybko osiągnąć porozumienie na drodze mediacji, a więc bez sięgania po agresywne środki takie jak manipulacja czy krzyk. Komunikacja bez przemocy w swoim oryginalnym ujęciu została stworzona przez amerykańskiego doktora psychologii, Marshalla Rosenberga. To on opracował leżący u podstaw tej koncepcji model dialogu złożony z czterech elementów: spostrzeżeń, uczuć, potrzeb i próśb, które powinny być we właściwy sposób zarówno wyrażane, jak i odbierane w trakcie rozmowy. Taka kooperacja daje największe szanse na znalezienie kompromisu i wypracowanie rozwiązania, spełniającego oczekiwania obu stron.

Jak nauczyć się dobrej komunikacji?

Każdy, kto chce opanować komunikację bez przemocy, może zrobić to samodzielnie, studiując książki doktora Rosenberga i próbując wprowadzać w życie zawarte w nich rady, lub zapisując się na kurs NVC na szkolaempatii.pl, gdzie będzie mógł nabyć i ćwiczyć tę umiejętność pod okiem uznanych ekspertów w dziedzinie psychologii. Kurs NVC jest oczywiście nieco bardziej zaawansowanym sposobem doskonalenia sztuki komunikacji, ponieważ pozwala lepiej zgłębić i zrozumieć jej subtelności oraz niuanse, a także skorygować ewentualne błędy popełniane w trakcie nauki. Wsparcie doświadczonych mentorów gwarantuje, że uczestnicy szkolenia z NVC opanują zarówno teorię, jak i praktykę, a to najlepszy fundament trwałej zmiany w sposobie komunikacji.