Perfumy to nieodłączny atrybut kobiecości. Kobiety za pomocą zapachu podkreślają swój indywidualny sposób bycia, cechy charakteru, a często także nastrój. Perfumy, tak samo jak ubiór, podkreślają styl. Jeśli chcemy, aby konkretny zapach kojarzył się innym właśnie z nami, warto rozważyć zakup perfum z tak zwanym ogonem. Co oznacza to określenie?

Czym jest ogon w perfumach?

Ogon to określenie, które wskazuje na to, że dany zapach jest bardzo trwały i długo pozostaje na skórze. Gdy znajdziemy się w bliskim otoczeniu innych osób, zapach jest wyczuwalny dość mocno, a gdy oddalimy się, woń nadal przez dłuższą chwilę pozostaje w miejscu, w którym byliśmy. Ta aromatyczna ścieżka ciągnie się za nami właśnie niczym ogon.

Jakie zapachy będą miały najsilniejszy ogon?

Na rynku perfumeryjnym można spotkać się z flakonami, które kryją w sobie różne rodzaje zapachów. Wbrew pozorom nie każde pachnidło nosi miano perfum. Istnieją jeszcze wody toaletowe, wody perfumowane, wody kolońskie, czy mgiełki zapachowe.

Czyste perfumy to takie, które zawierają w sobie nawet 60% olejków eterycznych. Najczęściej możemy spotkać się jednak z takimi, których zawartość olejków oscyluje w okolicach 40% i rozpuszczona jest w około 90% alkoholu. Oczywiście logiczne jest to, że im większe będzie stężenie olejków w danym flakonie, tym bardziej intensywna będzie smuga zapachu, która będzie się za nami ciągnąć. Perfumy damskie z ogonem to rozwiązanie, które jest warte uwagi. Chcąc podkreślić swoją osobowość, zdecydowanie warto przyjrzeć się takim propozycjom.

Czy perfumy z ogonem zawsze muszą być nachalne?

Wokół perfum z ogonem narosło na przestrzeni czasu wiele mitów. Niektórym osobom kojarzą się one z niezbyt eleganckim przesadzaniem z intensywnością zapachu. Bardzo mocno zdefiniowane wonie rzeczywiście nie zawsze mogą przypaść do gustu naszemu otoczeniu i używanie ich w dużej ilości może wywołać efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego.

Współczesne perfumy z ogonem, zwłaszcza te wysokiej jakości, nie muszą być wcale uciążliwe. Warkocz perfum może być delikatny i subtelny. Najbardziej pożądane zapachy na rynku to te, które zwracają uwagę swoim niecodziennym charakterem, a nie tylko intensywnością.

Trwałe perfumy z ogonem – w jakiej grupie zapachów można je znaleźć?

Na rynku możemy wyróżnić kilka głównych grup zapachowych – kwiatowe, owocowe, cytrusowe, pudrowe, wodne, mydlane, orientalne, czy drzewno-korzenne. W niektórych tych grupach o wiele łatwiej jest stworzyć zapachy z silnym efektem ogona, w innych jest to utrudnione.

Aby perfumy pozostawiały po sobie smugę, ich cząsteczki powinny być odporne na szybkie rozpraszanie się. Muszą być jednocześnie na tyle trwałe, aby nie odrywać się od powierzchni naszej skóry, ale też wystarczająco ciężkie, aby nie ulatniały się w powietrzu. Przykładowo, zapachy określane jako wody kolońskie, mają dość małą ilość olejków eterycznych w stosunku do alkoholu, przez co bardzo ciężko jest uzyskać w nich efekt ogona.

Równie trudne może być uzyskanie ogona w przypadku woni kwiatowych. Zapach kwiatów jest na tyle subtelny i dyskretny, że zazwyczaj otula nas delikatną mgiełką. Znacznie większe prawdopodobieństwo uzyskania ogona odnajdziemy w perfumach orientalnych i korzennych. Przy okazji są one bardzo wyraziste i idealnie sprawdzają się w porze jesienno-zimowej, kiedy to perfumowe ogony są najbardziej pożądane.