Szkoda Ci czasu na studiowanie przez kilka kolejnych lat nowego kierunku, a chciałbyś się rozwinąć lub poszerzyć kompetencje zawodowe? Bywa, że nie możesz sobie na to pozwolić z różnych względów. Co możesz zrobić w takim przypadku?

Określ swoje potrzeby

Przede wszystkim zastanów się nad tym, czego potrzebujesz. Czy chcesz rozwinąć kompetencje miękkie lub zdolności handlowe? Co Cię zmotywowało do podjęcia działań w kierunku nabycia nowych umiejętności? A może z konkretnego kierunku interesuje Cię tylko wąska dziedzina? Dokładne określenie i wypisanie tego, na czym Ci zależy, może wydawać się banalne i niepotrzebnie zajmujące czas, a jednak pomaga uporządkować myśli oraz podjąć konkretne kroki. Zaplanuj, ile czasu możesz maksymalnie poświęcić na naukę i dopiero wtedy rozejrzyj się za dodatkowymi aktywnościami.

Szkoła policealna

Szkoły policealne do doskonały wybór dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na studiowanie przez 5 lat, a jednak zależy im na solidnych podstawach do pracy w danej branży – często w bardzo praktycznej dziedzinie np. jako asystentka stomatologiczna lub technik masażysta. Jeśli zdecydujesz się właśnie na takie rozwiązanie, będziesz potrzebował około roku lub 2 lat. Do wyboru masz zwykle tryb dzienny, wieczorowy lub weekendowy, więc spokojnie możesz pogodzić to ze studiami lub pracą.

Kursy i szkolenia

Kursy i szkolenia są dedykowane osobom, które potrzebują w bardzo krótkim czasie poszerzyć lub posiąść wiedzę w danej dziedzinie. Ich zakres jest bardzo szeroki. Zwykle są związane z branżą, w której pracownik się specjalizuje. Kursy trwają od tygodnia do kilku miesięcy, natomiast szkolenie może być kilkudniowe lub nawet jednodniowe. Szkolenia bardzo często organizują i finansują pracodawcy i są prowadzone w formie otwartej. Poza szkoleniem mogą być prowadzone także warsztaty. Oczywiście im krótszy czas kształcenia, tym mniej się nauczysz, ale też tematy, które są poruszane, mogą być bardzo szczegółowe i specjalistyczne.

Studia podyplomowe

Studia podyplomowe trwają około roku. Najczęściej są poszerzeniem wiedzy w określonej dziedzinie, ale mogą również stanowić formę przekwalifikowania. Na studia podyplomowe możesz startować, jeśli masz już dyplom studiów. Co prawda wiążą się one z wyższymi kosztami niż kursy, ale niekiedy są koniecznością, jeśli chcesz awansować w pracy lub dostosować się do obecnych wymogów rynkowych.

Rozwój osobisty bez wychodzenia z domu

Jeśli nie stać Cię na dodatkowe zajęcia lub nie masz czasu na nie uczęszczać, możesz wygospodarować nawet jedną godzinę dziennie na samodzielne doszkalanie. W tym celu zaopatrz się w fachową literaturę i szukaj w internecie wartościowych, interesujących Cię informacji, które poszerzą Twoją wiedzę w konkretnej dziedzinie. Taka forma wymaga więcej samozaparcia i oczywiście sprawdza się w sytuacjach, kiedy nie musisz pokazywać dyplomu lub zaświadczenia, by udowodnić swoją wiedzę, a wystarczą jedynie zaprezentowane umiejętności.