Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało informacje na temat programu rządowego dotyczącego informatyzacji zajęć lekcyjnych. Oferuje aż 2500zł na zakup laptopa służącego prowadzeniu zajęć szkolnych. Dofinansowanie zakupu odpowiedniego narzędzia to spore ułatwienie dla nauczycieli, ale poza środkami ważna jest też wiedza na temat specyfikacji i funkcjonalności laptopów. Na jakie funkcje laptopa powinni zwracać uwagę nauczyciele?
Laptopy dla nauczyciela – na czym polega program?
Proces informatyzacji szkolnictwa trwa już od ładnych paru lat. Nauczyciele coraz częściej wzbogacają proces dydaktyczny materiałami cyfrowymi. Od czasów pandemii nierzadkim zjawiskiem są zajęcia ujęte w trybie hybrydowym i zdalnym. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało na stronie rządowej informacje na temat programu dofinansowania na laptopa dla nauczycieli. Szczegóły dotyczące programu znaleźć można pod adresem https://www.mediaexpert.pl/poradniki/komputery-i-tablety/bon-na-laptop-dla-nauczyciela . Aby skorzystać z programu, trzeba pobrać i uzupełnić stosowny wniosek o dofinansowanie zakupu urządzenia do prowadzenia zajęć dydaktycznych. Z wypełnionym wnioskiem należy zgłosić się do dyrekcji szkoły, która przekaże wypełniony wniosek dalej.
Laptopy dla nauczyciela – specyfikacja
Podstawowym zagadnieniem, na które trzeba zwrócić uwagę w trakcie zakupu laptopa, jest jego specyfikacja. Prowadzenie zajęć szkolnych nie wymaga mocarnego sprzętu, który obsługuje profesjonalne programy graficzne i produkty cyfrowe. W interesujących nauczyciela widełkach cenowych znajdują się urządzenia, które cechują się określonymi parametrami. Szczęśliwie są one wystarczające do prowadzenia zajęć na platformach e-learningowych i wyświetlania prezentacji audio-wizualnych.
- Procesor. Zadowalającą moc obliczeniową oferują procesory klasy Intel. Mowa o Intel Core i5 lub i7. Proces odpowiada za odświeżanie stron.
- Karta graficzna. Prowadzenie zajęć wymaga od prowadzącego korzystania z aplikacji audio-wizualnych i programów do tworzenia prezentacji multimedialnych. Wśród laptopów w cenie do 2500zł znaleźć można urządzenia z zintegrowanym układem graficznym i kartami graficznymi do 4GB RAM.
- Pamięć. Najlepszym rozwiązaniem dla nauczycieli będą laptopy z 8GB pamięci RAM. Tak wydajna pamięć pozwala wykorzystywać, gromadzić i przechowywać materiały dydaktyczne, audio-wizualne i prezentacje.
- Dysk SSD. Pojemność dysku twardego standardowego laptopa służącego celom dydaktycznym powinna wynosić przynajmniej 256 GB.
- Bateria. Żywotność baterii jest kluczowa, ponieważ pozwala pracować bez podłączania zasilacza. Przyjmuje się, że bateria klasycznego notebooka do prowadzenia zajęć powinna starczyć na te 8-10 godzin pracy bez ładowania.
- System operacyjny. Na rynku dostępne są urządzenia sprzedawane „na sucho”, bez wgranego systemu operacyjnego i takie, które ten system mają zainstalowany. Zaleca się wybór laptopów z wgranym systemem Windows 10 lub 11.
W trakcie wyboru urządzenia do pracy, także do pracy z dziećmi, warto zwrócić uwagę na jakość podzespołów wybieranego sprzętu.
Laptopy dla nauczyciela – funkcje
Nauczyciele często korzystają z projektorów w trakcie wyświetlania prezentacji multimedialnych i treści dydaktycznych. Dobry laptop powinien mieć odpowiednią liczbę portów (przynajmniej dwa) i złącza HDMI. Standardem spotykanym wśród laptopów jest wejście pod USB-A, jakkolwiek można też znaleźć port pasujący pod złącza USB-C. W trakcie prowadzenia zajęć szkolnych przydatną funkcją jest wbudowana kamerka internetowa. Warto zwrócić uwagę na jej jakość. Służy ona komunikacji z uczniami w trakcie spotkania na platformach Teams czy Google Meet. Urządzenia wyceniane na 2000-2500zł dysponują wbudowanymi mikrofonami, które stoją już na całkiem przyzwoitym poziomie. Ostatnią funkcją, o której warto wspomnieć w kontekście laptopów dla nauczycieli, są zabezpieczenia. Przeciętne urządzenie na rynku poszczycić się może zainstalowanym oprogramowaniem antywirusowym, co zwiększa ochronę przed złośliwym oprogramowaniem.