Każdy, kto kiedykolwiek zrobił na prawdę dobre zdjęcie, wie, jakim wspaniałym uczuciem jest uchwycenie na fotografii ulotnego momentu rzeczywistości, który porusza. Natura, zwierzęta, krajobrazy, architektura czy portrety ludzi. Wielu młodych pasjonatów fotografii zastanawia się: czy jest to dobry plan na przyszły zawód? Sprawdźmy.

Chcesz być fotografem? O tym musisz pamiętać

Fotografia to nie tylko przypadkowe ujęcia, ale codzienna ciężka praca, by zdjęcia były coraz lepsze. Będziesz musiał/musiała nauczyć się pracować na skomplikowanym sprzęcie, niezwykle ważna jest też późniejsza obróbka i dopracowanie fotografii w programie graficznym. Musisz znać teorię koloru, perspektywy, stosować profesjonalne presety, a czasem retuszować nieudane kadry. Nauczysz się też pracować z lampą błyskową, blendą czy różnymi obiektywami.

Jeżeli jednak jest to twoja prawdziwa pasja, to cała część teoretyczna będzie tylko miłym dodatkiem do uwalniania twojej kreatywności podczas fotografowania. Próbuj, testuj i przekonaj czy to rzeczywiście fotografia jest dziedziną, z którą chcesz związać przyszłość.

Gdzie dziś może pracować fotograf?

Z pewnością własne studio to marzenie wielu adeptów sztuki fotograficznej. Można tam wykonywać np. niezwykle popularną w ostatnim czasie fotografię indywidualną, czyli taką, która ma być pamiątką na długie lata. Są to sesje rodzinne, kobiet w ciąży, biznesowe, wizerunkowe, a nawet przeznaczone do mediów społecznościowych. W studio masz do dyspozycji lampy, różnego koloru tła i akcesoria fotograficzne, które sprawią, że zdjęcia będą na prawdę atrakcyjne. Najpierw uwiecznisz wyjątkowe momenty, później wykorzystasz filtry do zdjęć, by poprawić kolory i inne drobne detale, aż w końcu zdjęcia trafią do zadowolonych klientów. Twoje marzenie zacznie naprawdę się spełniać.

Fotograf często pracuje również w plenerze – sesje weselne, narzeczeńskie, imprezy okolicznościowe. Musisz zawsze być w pełnej gotowości, nawet do pracy przez wiele godzin. W plenerze bardzo ważne jest ustawienie modeli, tło, ale też wydobycie szczerych i autentycznych emocji, które są ozdobą każdej fotografii.

Jak możesz rozwijać się już dziś? Ćwicz ujęcia i obróbkę

Ćwicz fotografowanie na sprzęcie, który posiadasz, nawet jeżeli jest to smartfon z dość kiepskimi parametrami aparatu. To, co naprawę rozwijasz to jednak zmysł obserwacji, estetyka i kompozycja. Przyjdzie czas na skomplikowane sprzęty, dziś zdobywaj wiedzę o fotografii na stronach pasjonatów, blogach czy kanałach na YouTube. Istnieje też wiele ciekawych książek na ten temat.

Umiejętność obróbki zdjęć możesz testować np. poprzez presety lightroom. To aplikacja na telefon i komputer, która pozwala na profesjonalne dopracowywanie fotografii. Sprawdzaj jaki styl, światło, kolory i kontrast będą pasowały do twoich ujęć.

Jeżeli jednak chcesz oszczędzać swój czas, zamiast po kolei zmieniać każdy parametr, to doskonałym sposobem są gotowe filtry do lightroom, przygotowane przez specjalistów. Nadają się do fotografii ludzi, krajobrazów, miast czy natury, bo wydobywają z nich to, co najpiękniejsze. Spory wybór presetów można znaleźć m.in. na stronie Foto-Filtry.pl, a dokładniej pod adresem: https://foto-filtry.pl/presety-lightroom/. Filtr nie zmienia fotografii, ale nadaje jej głębi, rozświetla, pozwala dostrzec więcej szczegółów.

Gotowy preset do zdjęć City Life od Foto-Filtry.pl

Załącznik:
preset-lightroom-city-life.jpeg

Przykładowy gotowy preset City Life od Foto-Filtry.pl

Zanim zaczniesz tworzyć profesjonalne portfolio, wykorzystaj możliwości internetu. Załóż np. konto na Instagramie, na którym cyklicznie będą pojawiać się nowe zdjęcia. Ciekawe presety instagram oferuje bezpośrednio w aplikacji, ale możesz również wstawiać fotografie już po profesjonalnej obróbce w lightroomie.