Paintball to już od dawna nie jest zabawa jedynie dla zawodowców i osób pasjonujących się militariami. Coraz częściej po marker do paintballa sięgają również całkowici amatorzy, którzy nie mają zielonego pojęcia, jak on dokładnie działa. Nic więc dziwnego, że znacznie częściej spotkać się można z zapytaniami, jakie są tak właściwie rodzaje markerów do paintballa.

Czym jest pistolet do paintballa?

Od czego należy zacząć omawianie rodzajów pistoletów do paintballa? Rzecz jasna warto poruszyć na początku temat tego, czym tak właściwie jest paintball. Jest to po prostu gra zespołowa, która polega na walce mającej imitować prawdziwe starcia przy użyciu broni palnej. Rzecz jasna do zabawy nie jest wykorzystywana ostra amunicja i prawdziwa broń, lecz markery.
Czym są markery do paintballa? Jest to specjalna broń, która przy pomocy sprężonego gazu jest w stanie miotać kulki wypełnione farbą. Gdy uderzą one w przeciwnika, pozostawią na nim ślad farby oznaczający trafienie.

Jakie są rodzaje pistoletów do paintballa?

Jak można się z łatwością domyślić, przez lata od powstania tej zabawy wykorzystywany do niej sprzęt mocno ewoluował i dziś mamy do dyspozycji wiele odmian pistoletów. Wśród tych najpopularniejszych wymienić trzeba przede wszystkim modele pneumatyczne, automatyczne oraz tzw. pomp. Czym się one pomiędzy sobą różnią?
Pierwsza wersja cechuje się zdecydowanie największą celnością, a także możliwością oddawania bardzo szybkich strzałów, lecz jednocześnie wymaga przeładowania po każdym strzale. Odmiana pneumatyczna jest z całą pewnością najpopularniejsza, a to z uwagi na prostotę działania — wykorzystywany jest sprężony gaz, najczęściej dwutlenek węgla. Ostatnim typem jest wersja automatyczna, która uważana jest za najbardziej zaawansowaną technicznie i wykorzystywana jest przez zawodowców.

Jakie jeszcze akcesoria są potrzebne do paintballa?

Jeśli poważnie interesujemy się możliwością zabawy w paintball, powinniśmy wiedzieć, że pistolet to nie wszystko, w co musimy się wyposażyć. Oprócz tego potrzebna jest do zabawy także specjalna odzież w tym maska do paintballa.
Wystrzelone kulki do paintballa uderzają w ciało z dość dużą prędkością, przez co mogą nie tylko być źródłem bólu, lecz także mogą stanowić pewne zagrożenie. Z tego też powodu konieczne jest zakupienie specjalnej maski zabezpieczającej twarz oraz oczy. Warto również pomyśleć o kupnie wysokiej jakości rękawic, które ochronią dłonie przed niebezpieczeństwem.