Zegary są wartościowymi antykami, które będą się doskonale prezentować w różnych wnętrzach. W sklepach ze starociami można znaleźć modele w stylu secesyjnym, wiktoriańskim, biedermeierowskim, a także wielu innych. Jaki zegar wybrać i czym się kierować przy zakupie? Przedstawiamy nasze propozycje!

Zegary wiszące – antyki, które zyskały miano kultowych

Zegar wiszący cieszy się ogromną popularnością także i dziś. Wiele osób ceni go sobie ze względu na praktyczność – nie potrzeba na niego zbyt wiele miejsca. Jest kilka typów zegarów wiszących, do najważniejszych z nich należą:

  • płaskie zegary naścienne – najczęściej okrągłe, jednak zdarzają się też prostokątne lub modele z ozdobną ramą w finezyjnych kształtach, wykonywane są z drewna i metali szlachetnych;

  • zegary skrzyniowe z wahadłem – mają dość masywną budowę i spore wymiary, wykonane są z mahoniu, orzecha lub dębu, bardzo ciekawe są modele zegarów w stylu secesyjnym z witrażowymi wstawkami i wiktoriańskim z charakterystycznymi zdobieniami;

  • zegary z kukułką – to również czasomierze wykonywane z drewna ze specjalnym mechanizmem napędzanym wahadłem, który o pełnej godzinie emituje dźwięk przypominający kukułkę, oryginalne zegary wyprodukowane w Schwarzwaldzie mogą być sporo warte.

W jakie jeszcze zegary warto zainwestować?

Zegary kominkowe – antyki, które sprawdzą się w niewielkich wnętrzach

Zegary kominkowe mają niewielkie wymiary, dzięki czemu można jest postawić na komodzie, stoliku lub przy kominku – stąd wzięła się ich nazwa. Będą najlepszym wyborem dla osób, które szukają niewielkiego elementu dekoracyjnego do wnętrza.

Często wykonywane są nie tylko z drewna, ale też z porcelany, brązu i kamienia. Wśród antycznych zegarów kominkowych możesz znaleźć modele, które zaskoczą Cię oryginalnym designem. Niektóre z nich przypominają małe dzieła sztuki.

Warto zainwestować zwłaszcza w pozłacane zegary kominkowe w stylu empire, które dobrze prezentują się w eleganckich wnętrzach. Równie dobrym wyborem będzie zegar wykonany z malachitu z ozdobnymi elementami z brązu nawiązującymi do mitologii. Unikatowe czasomierze zrobione ze szlachetnych materiałów zawsze będą sporo warte. Tego typu zegary antyki znajdziesz na tej stronie: https://www.antyki-bronisze.pl/kategoria/zegary.

Kupisz je także stacjonarnie na Warszawskich Targach Antyków, które odbywają się w każdy weekend na rynku w Broniszach.

Zegary stojące – majestatyczny dodatek do wnętrza

Zegar stojący jest takim elementem dekoracyjnym, który trudno przeoczyć – niektóre modele mają nawet 2 metry wysokości! Z tego względu warto umieścić go w dużym i przestronnym pomieszczeniu, np. w salonie lub w biurze.

Zegary podłogowe najczęściej wykonywano z drewna w naturalnym, jasno lub ciemnobrązowym kolorze i wyposażano je w mechanizm wahadłowy. Co ciekawe, w Anglii ten model zyskał nawet własną nazwę, czyli „zegar dziadka”.

Wielbiciele klasyki powinni zwrócić uwagę na gustowne zegary biedermeierowskie lub inne modele zachowane w eklektycznej stylistyce z XIX wieku. Osoby, które wolą nietypowe dodatki do wnętrza mogą zainwestować w zegar art noveau lub oryginalny szwedzki zegar Mora z przełomu XVII i XIX wieku w skandynawskim stylu.

Przed wyborem zegara należy się zastanowić, gdzie będziemy go trzymać – chociaż zegary kominkowe antyki można postawić wszędzie, to duży czasomierz podłogowy może być już nieco większym wyzwaniem logistycznym.