Metryczka bohatera

Lektura: Opowieść wigilijna Karola Dickensa.

Kim był: londyńskim kupcem.

Najważniejsze wydarzenia w życiu:

  • zerwanie z narzeczoną,
  • śmierć współpracownika.

Moment przełomowy: pojawienie się w jego sklepie duchów w noc wigilijną.

Pierwsze święta Scrooge’a filantropa – szereg dobrych uczynków:

  • posłanie indyka rodzinie buchaltera,
  • przyjęcie do pracy jego syna,
  • odwiedzenie zaniedbywanego siostrzeńca.

Dalsze życie: życie filantropa.

 

W jakich motywach może pojawić się bohater?

Skąpstwo

Scrooge należy do bogatej galerii skąpców, sknerów, którzy najbardziej na świecie cenili złoto, z którego to powodu byli nieszczęśliwi i samotni.

Takie postacie spotkamy zwłaszcza wśród bezwzględnych bankierów, kupców i bogaczy.

W literaturze dziecięcej taką postacią jest np. pan Mudrowicz z Szaleństw panny Ewy Kornela Makuszyńskiego. Ów ponury i groźny człowiek był bezwzględny wobec swych dłużników, niewrażliwy na ich krzywdę. Budził jedynie strach i ludzką nienawiść. Dopiero uśmiech i serce dziecka – wrażliwej, optymistycznej i dostrzegającej w nim nieszczęśliwego człowieka Ewuni – obudził w nim sumienie, uśpioną wrażliwość i chęć pomocy innym.

W trakcie późniejszej nauki poznacie inne podobne postacie – tytułowego bohatera sztuki Moliera Skąpiec czy bohaterów powieści Balzaka (Eugenia Grandet, Ojciec Goriot).

Pieniądz, chciwość

Omawiając postać Scrooge’a, trudno nie pamiętać o motywie bogactwa, pieniądza, chciwości. Bohater Opowieści wigilijnej należy do osób, dla których pieniądze są najważniejsze. To właśnie postawienie w życiu na bogactwo czyni takich bohaterów jak on ludźmi niewrażliwymi, obojętnymi na los innych, niedostrzegającymi krzywdy, biedy, nieszczęścia.

Jest także druga strona medalu – ludzie tacy jak Scrooge nie są szczęśliwi, izolują się od ludzi, za swe skąpstwo płacą samotnością, troska o pieniądze odbiera im radość życia, a także ludzki szacunek i współczucie. Scrooge nie ma np. z kim spędzić świąt Bożego Narodzenia.

Prawda, iż pieniądze nie dają szczęścia, zawarta jest także w wielu baśniach, np. o Kocie w Butach, Kopciuszku, rybaku i złotej rybce.

Także mit o królu Midasie opowiada o władcy, którego marzeniem było to, by wszystko w jego otoczeniu zamieniało się w złoto – z tego powodu cierpiał głód i był narażony na stresy, wszystko bowiem w jego otoczeniu zamieniało się w przeklęty kruszec. Spełnienie marzenia stało się dla niego udręką.

Również bankier z Małego księcia, którego świat kręci się wokół pieniądza, nie jest, podobnie jak Scrooge, człowiekiem szczęśliwym.

Czasami żądza złota wiąże się z żądzą władzy: o koronie marzyła tytułowa bohaterka sztuki Słowackiego – Balladyna czy liczni bohaterowie baśni, np. siostry Kopciuszka. Ich nadmierna chciwość została jednak ukarana: złe siostry nie zdobyły korony, a Balladyna złamała wszelkie zasady moralne, za co spotkała ją kara niebios – śmierć od pioruna.

Wewnętrzna przemiana

Warto jednak pamiętać, że Ebenezer Scrooge, podobnie jak pan Mudrowicz z Szaleństw panny Ewy, przeżył metamorfozę i dzięki niej ze sknery, człowieka zamkniętego i niewrażliwego, zdziwaczałego i skąpego przerodził się w dobroczyńcę.

Inni bohaterowie, którzy przeszli wewnętrzną przemianę, to np. Jacek Soplica, bohater Pana Tadeusza, z dumnego zawadiaki przemieniony w pokornego mnicha czy Jurand ze Spychowa z Krzyżaków (przestał być dumnym, mściwym rycerzem, a stał się pokornym chrześcijaninem wybaczającym okrutnym wrogom).

Przemianę z poganina w chrześcijanina przeszedł bohater Quo vadis Sienkiewicza Marek Winicjusz, a ze zdrajcy ojczyzny, hulaki i zawadiaki we wzorowego żołnierza, narzeczonego, a potem męża i ojca rodziny przeistoczył się Andrzej Kmicic, bohater Potopu Sienkiewicza. Wszyscy wymienieni bohaterowie przeżyli przemianę z postaci negatywnych w pozytywne. Jednakże zdarzają się w literaturze i odwrotne przypadki, np. przypadek Makbeta, bohatera sztuki Szekspira, który z wiernego królewskiego wodza przeistoczył się w królobójcę albo metamorfoza bohatera Siłaczki, doktora Obareckiego – na studiach idealisty, w dorosłym życiu – konformisty.

Zło, egoizm, niewrażliwość

Scrooge należy do bogatej galerii postaci negatywnych, niewrażliwych na los innych, egoistycznych, ogarniętych jedynie żądzą pieniądza. Warto o nim pisać przy takich tematach, jak moralność, przemiana moralna czy hierarchia wartości (na szczycie tej hierarchii przed przemianą stał u niego pieniądz).

Scrooge jednak zatrzymał się w porę, przeszedł duchową przemianę. Balladynę żądza władzy i pieniędzy przywiodła do złamania wszelkich zasad moralnych i w efekcie do śmierci, która była karą niebios za niemoralne, bezwzględne i okrutne postępowanie z siostrą, matką, mężem i obcymi ludźmi.

Boże Narodzenie, Nowy Rok

Ważnym motywem, w którym pojawia się postać Scrooge’a, są święta.

Motyw ten ma nie tylko wydźwięk religijny. Bardzo częste w literaturze i filmie sceny świąteczne i noworoczne służą opisowi obyczajów, przywodzą na myśl tradycje, wartości rodzinne. To przy świątecznym stole bohater niejednokrotnie konfrontuje się z rodziną, ma okazję do przemyślenia swoich relacji z bliskimi. Święta i Nowy Rok stają się też okazją do rachunku sumienia, skłaniają do refleksji na temat: jaki jestem wobec bliskich i obcych?, jak postępuję?, czy jestem szlachetną osobą?, czy mam to, co w życiu najważniejsze? O właśnie takiej konfrontacji mowa w Opowieści wigilijnej. Do takiego właśnie wigilijnego rachunku sumienia zostaje skłoniony przez postacie duchów Ebenezer Scrooge.

Kolejna świąteczna i noworoczna konfrontacja to zderzenie bogactwa z biedą, człowieka zamożnego z człowiekiem ubogim. Taka właśnie konfrontacja następuje w utworze Dickensa. Z podobnym zjawiskiem mamy do czynienia np. w Chłopach Reymonta (święta bogatych gospodarzy i święta komorników) czy w baśni Andersena Dziewczynka z zapałkami, w której to uboga, zmarznięta, głodna tytułowa bohaterka umiera w noworoczną noc, podczas gdy obok świętują przy zastawionych stołach bogaci, syci, radośni ludzie…

Inne utwory, w których istotny jest motyw Bożego Narodzenia bądź Nowego Roku to np. Noelka Małgorzaty Musierowicz czy ostatnia powieść autorki JeżycjadyJęzyk Trolli, której akcja rozpoczyna się w sylwestra we współczesnym Poznaniu.

Warto też pamiętać, że święta i Nowy Rok są tłem dla wielu bajek o współczesnych kopciuszkach (np. Dziennik Bridget Jones – film i książka).

 

Inni negatywni bohaterowie

Prócz skąpców to np.

Tyran – zły władca

  • Kreon z Antygony;
  • Tytułowa bohaterka Balladyny;
  • Car z Reduty Ordona.

Zła macocha

Macocha z baśni, np. z Kopciuszka.

Zła córka

Tytułowa bohaterka Balladyny.

Niewierna żona

Bohaterka ballady Lilie.

Konformista służalec

Urzędnicy z opowiadań Czechowa.

Zdrajca

Janusz i Bogusław Radziwiłłowie z Potopu, Kuklinowski z Potopu .

Wróg

  • Zygfryd de Löwe z Krzyżaków;
  • najeźdźcy z ballady Świteź;
  • zły czarodziej lub zła wróżka;
  • zła wróżka z baśni, np. o śpiącej królewnie;
  • Lord Voldemort z powieści o Harrym Potterze.

 

Postacie skąpców w literaturze

  • Harpagon ze Skąpca Moliera,
  • Pan Mudrowicz z Szaleństw panny Ewy Kornela Makuszyńskiego.

Ludzie, którym pieniądze przysłoniły świat i złamały życie:

  • Król Midas z mitu (chciał, by wszystko w jego otoczeniu zamieniało się w złoto);
  • Bankier z Małego księcia (jedynie liczył pieniądze, nie znał innych wartości);
  • Balladyna (pieniądze i władza);
  • Siostry i macocha Kopciuszka (pieniądze i władza);
  • Bracia właściciela Kota w Butach;
  • Rybak z baśni o rybaku i złotej rybce.

Ludzie, którzy przeszli pozytywną przemianę wewnętrzną:

  • Jacek Soplica,
  • Jurand ze Spychowa,
  • Andrzej Kmicic,
  • Marek Winicjusz.

Zobacz:

Nakreśl sylwetkę Scrooge’a bohatera Opowieści wigilijnej

Opowieść wigilijna – pytania i odpowiedzi

Opowieść wigilijna na lekcji

Opowieść wigilijna – Karol Dickens

Opowieść wigilijna na egzaminie