Właśnie zakończyłeś edukację i postanowiłeś poszukać swojej pierwszej pracy? Nie masz jeszcze przygotowanego CV i nie wiesz jak się do tego zabrać? Jeśli zastanawiasz się, jak stworzyć CV – zapoznaj się z poniższym artykułem!

Zacznij od przedstawienia się

Życiorys musi zawierać Twoje dane osobowe i kontaktowe. Wpisz swoje imię i nazwisko, a także adres e-mail i numer telefonu. Dzięki temu pracodawca będzie wiedział jak się z Tobą skontaktować w celu zaproszenia Cię na rozmowę rekrutacyjną.

Jeśli chcesz się wyróżnić podaj też na górze dokumentu parę zdań o sobie – największe sukcesy czy cele zawodowe. Taka część CV nazywana jest podsumowaniem zawodowym. W sytuacji, gdy nie masz jeszcze zbyt dużego doświadczenia w pracy możesz tu napisać o swoich mocnych stronach lub umiejętnościach. Postaraj się, aby było to jak najbardziej powiązane z ofertą pracy, choć oczywistym jest, że na tym etapie życia nie będzie idealnie dopasowane.

Doświadczenie i wykształcenie

Skoro piszesz swój pierwszy życiorys to prawdopodobnie nie masz zbyt dużego doświadczenia, o ile w ogóle jakiekolwiek. Możesz w takiej sytuacji uzupełnić tę sekcję informacjami o praktykach, stażach lub uczestnictwie w kołach naukowych. Popularne jest również wspominanie w tej rubryce o odbytych wolontariatach.

Przy opisywaniu wykształcenia zacznij od ostatniej szkoły czy uniwersytetu (tego, który dopiero co skończyłeś). Jeżeli już jesteś po studiach, to nie podawaj szkoły podstawowej, czy nawet średniej. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczęszczałeś do klasy profilowanej, a jej kierunek jest powiązany z Twoim przyszłym zawodem. Wtedy poinformowanie o tym pracodawcy jest dodatkowym atutem.

Umiejętności i kursy

Oprócz wykształcenia i doświadczenia warto zawrzeć informacje o posiadanych umiejętnościach. Pomoże to pracodawcy stwierdzić, jak bardzo jesteś przygotowany do objęcia danego stanowiska, a dodatkowo zachęci do zatrudnienia właśnie Ciebie. Kompetencje, zarówno twarde, jak i miękkie, są niezwykle cenione przez przełożonych

Umiejętności możesz zdobyć na studiach, jak i podczas dodatkowych kursów. Jeżeli ukończyłeś jakieś ponadprogramowe zajęcia – wspomnij o tym! Możliwe, że dzięki takiej informacji wybijesz się spośród grona innych kandydatów.

Zainteresowania

Choć większość ludzi uważa, że ta sekcja jest nieistotna – w rzeczywistości warto ją zawrzeć. Informacja o tym, że interesują Cię dane aspekty Twojej pracy są dla przełożonego dobrą informacją. Dzięki temu wie on, że będziesz należycie pracował.

Z drugiej strony jeśli wpiszesz inne, ciekawe zainteresowania – nawet w sytuacji, gdy nie będą związane z zawodem, to pokażesz pracodawcy, że potrafisz się odciąć od pracy i zrelaksować. Taka umiejętność naładowania baterii jest równie ważna.

Dodatkowe sekcje

Oprócz wpisywania podanych wyżej informacji możesz dodać nowe sekcje. Często wykorzystywane są: certyfikaty czy wolontariaty. Jest to przydatne zwłaszcza, gdy byłeś aktywny, ale jeszcze nie masz zbyt dużego doświadczenia.

O czym nie zapomnieć?

Najważniejsze o czym musisz pamiętać, przygotowując CV, to klauzula o RODO. Jej zapis bez trudu znajdziesz w internecie. Jeśli nie umieścisz jej w swoim życiorysie – pracodawca nie będzie miał prawa wykorzystać Twoich danych w celach rekrutacyjnych, a więc także do zapoznania się z Twoim dokumentem i odezwania się do Ciebie w sprawie rozmowy rekrutacyjnej.

Jak zrobić CV?

Jeśli nadal zastanawia Cię to, w jaki sposób powinieneś przygotować dokument, możesz skorzystać z kreatora CV. Ten program online poprowadzi Cię przez cały proces, dzięki czemu z łatwością stworzysz swój pierwszy życiorys.