Charakterystyka porównawcza
Uwaga!
Bardzo popularny pomysł to opisywanie Hektora, potem Achillesa. Błąd! To ma być charakterystyka porównawcza! Bohaterów należy porównać na tych wszystkich płaszczyznach, które podlegają opisowi i ocenie w charakterystyce. Dopiero wtedy praca będzie zasługiwała na nazwę charakterystyki porównawczej.
Obie postacie należy przedstawić.
Obydwaj to królewscy synowie, z wysokich rodów, ale wrogowie. Obaj waleczni i dumni rycerze. Ich relacja – to konflikt i nienawiść. Hektor zabił ukochanego przyjaciela Achillesa – za to wódz wyzwie go na pojedynek. Pod wieloma względami sobie równi, z małym szczegółem – Hektor jest człowiekiem, Achilles – herosem, którego ciało (prócz pięty) jest nieśmiertelne.
Należy porównać wygląd obu bohaterów, cechy umysłu, charakteru.
Uwaga – kulminacyjne wydarzenie – to chwila ich pojedynku.
- Obaj młodzi i piękni – Homer podkreśla w opisie pojedynku wspaniały hełm Hektora ozdobiony czterema złotymi kitami. Warto pamiętać, że Hektor walczy w zbroi Patroklosa – przyjaciela Achillesa. Autor podkreśla wspaniałość rycerza, nazywając go boskim Hektorem i świetnym jeźdźcem. Stały epitet: „Hektor wiejący kitami”. Heroizm Hektora wdaje się większy – pozostawia żonę i synka, jest prawym rycerzem, który spełnia obowiązek. Szanuje wroga.
- Z ust Achillesa płynie pogarda i nienawiść. Sympatia współczesnego czytelnika jest zdecydowanie po stronie Hektora. W walce Hektor dzielnie stawia czoło Achillesowi – choć nie ma szans. Umierając, prosi o pogrzeb – co sytuuje wartości religijne i obrzędy wysoko w jego skali wartości. Umiera ze słynnymi słowami na ustach:
Jednak nie padnę bez walki, w śmierć nie odejdę bez sławy,
Dzieła wielkiego dokonam, zostanę w pamięci potomnych.
Na koniec
Jaki wniosek można wysnuć, porównując Achillesa i Hektora?
Być może gdyby los nie kazał im walczyć po przeciwnych stronach, mogliby być wspaniałymi przyjaciółmi, prawdziwymi bratnimi duszami, ponieważ mieli podobne cechy, wyznawali podobne wartości…
Zobacz:
Charakterystyka wybranego rycerza starożytnego (Hektor, Achilles, Odyseusz)
Hektor czy Achilles – który z dwóch helleńskich wojowników wzbudza Twój podziw, szacunek, sympatię?