Podróże wybranych bohaterów literackich i filmowych. Co im dały, czy były tylko zmienianiem miejsca pobytu, czy dały bohaterom coś więcej?

Podróż to przemierzanie drogi, podążanie do jakiegoś miejsca; przemieszczanie się, często po rozległych terenach. Podróżowanie to odwiedzanie wielu miejsc w poszukiwaniu czegoś; zdobywanie nowych wiadomości, osiąganie zamierzonych celów, to też napotykanie różnych problemów i ich rozwiązywanie. Skoro tak, to życie to też podróż. Czasem podróż może przybrać formę pielgrzymki, czyli drogi, którą się przebywa, zmierzając do miejsca świętego, może się też stać tułaczką, bezcelowym, nieustannym przenoszeniem się z miejsca na miejsce. Niestety, bywa, że podróż prowadzi do śmierci. Można to zobaczyć w filmie Thelma i Louise.

Bohaterowie Dzienników motocyklowych także zdecydowali się na podróż. Wyruszają, by poznać kontynent ich zdaniem niesłusznie podzielony. Po drodze oglądają biedę i ciężkie życie przygodnie napotykanych ludzi. Dłuższy pobyt zaliczają w ośrodku leczenia trądu na północy Peru, gdyż Ernesto, jeden z głównych bohaterów, chce się w przyszłości specjalizować w tego typu schorzeniach. Niby zwykła podróż, a bohaterowie wracają do rodzinnego miasta całkowicie odmienieni. Była to podróż w głąb siebie, poznawanie swojego charakteru, poznawanie własnego ja. Doszli do wniosku, że problemy życia codziennego okazują się tak błahe, gdy widzimy głód, cierpienie, nędzę, chorobę… Spotkali ludzi nieuleczalnie chorych, którzy mimo wszystko chcieli żyć. Nie poddawali się, choć ich dni były policzone.

Prosta historia Davida Lyncha już od początku ukazuje inną podróż. Straight, główny bohater postanawia ją odbyć, aby pojednać się z chorym bratem, którego nie widział przez 10 lat. Podróżuje przez kilka stanów, walcząc z własnymi słabościami i barierami, które stawia przed nim podeszły wiek. Jest silny, wie, że musi odwiedzić niegdyś tak ważną dla niego osobę; ukochanego brata. W chwili gdy rozmawia z nim tak naprawdę, odkrywamy najważniejszy sens jego podróży. Podróż przez życie i pamięć prostego człowieka; aż do najodleglejszych jej zakątków, czyli wspomnień z rodzinnego domu, dzieciństwa i zabaw z bratem; do pierwszych miłości, kłopotów w szkole, pierwszych owoców zakazanych. Prosta historia, a tak wiele uczy.

Jak widać, każda podróż nie jest tylko i jedynie przemierzaniem drogi. Jest to także podróż w głąb siebie, poznanie własnego ja, zmierzenie się z własnymi słabościami, przeżywanie wzlotów i upadków. Po odbytej podróży jesteśmy inni, odmienieni. Uczy nas ona bardzo wiele i jest niezapomnianym przeżyciem.

Życie to także podróż. Przez własne słabości, bariery aż do śmierci, która jest celem tej wędrówki. Jak ktoś kiedyś powiedział: „Życie to śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową…”.

Wielki plus za

  • Uwzględnienie podtytułu wypracowania i próbę interpretacji sensu podróży w życiu poszczególnych bohaterów filmowych.
  • Definicję podróży.
  • Uwagi o życiu jako podróży (dość popularne sformułowanie, ale brawa za uzasadnienie, dlaczego życie jest podróżą).
  • Wyraźny wstęp, rozwinięcie i zakończenie.

Przykład innego wstępu

Na czym polega podróż? Na przemieszczaniu się z miejsca na miejsce, odwiedzaniu nowych miejsc, pokonywaniu przestrzeni, ściganiu się z czasem lub przeciwnie – na smakowaniu pobytu w różnych miejscach. Kojarzy nam się z wakacjami, urlopami, wypoczynkiem i zwiedzaniem? Ale czy tylko? Przyjrzyjmy się podróżom kilku bohaterów filmowych.

Przykład innego zakończenia

Podróże to nie tylko przemieszczanie się z miejsca na miejsce, zwiedzanie i wypoczynek. To także ciekawe doświadczenie, konfrontacja z innymi kulturami, odmiennymi sposobami na życie, innymi ludźmi. Niekiedy prowadzące do całkowitych zmian na skali wartości danej osoby i metamorfozy człowieka.

Jakiego pojęcia warto było użyć

Kino drogi – to osobny już gatunek filmowy, oparty na tym, że akcja osnuta jest wokół podróży bohatera, który przemierza przestrzeń, a jednocześnie przekracza kolejne bariery w swoim życiu. Przykłady: Easy Rider Dennisa Hoppera, Dzikość serca Davida Lyncha i właśnie Thelma i Louise.

 

Słownictwo przydatne w takim wypracowaniu

Podróż można:

  • odbyć
  • rozpocząć
  • zakończyć
  • przeżyć

Z podróży można:

  • przywieźć pamiątki
  • mieć wspomnienia, wrażenia

W podróży można:

  • nauczyć się czegoś, przekonać się o czymś, zdobyć wiedzę o czymś/kimś
  • dojrzeć, dorosnąć
  • przeżyć przemianę, zmienić się
  • inaczej spojrzeć na swoje życie

Czego na pewno zabrakło w wypracowaniu

  • Odwołań do dzieł literackich – w temacie wyraźnie mowa o podróżach bohaterów literackich i filmowych. A nie tylko filmowych. Czytajcie dokładnie tematy wypracowań! To wypracowanie, choć niezłe, zostałoby uznane za napisane nie do końca na temat. Trzeba się było odwołać do choć jednego bohatera literackiego! Pisanie w takiej sytuacji tylko o bohaterach filmowych to gruby błąd!
  • Nazwisk reżyserów filmów:
    • Thelma i Louise, reż. Ridley Scott
    • Dzienniki motocyklowe, reż. Walter Salles
    • Prosta historia, reż. David Lynch.
  • Komentarza do filmu Thelma i Louise.
    Warto było choć napisać dwa słowa o tym filmie. Dla bohaterek podróż jest ucieczką od szarej codziennoś­ci, drogą ku wolności, wyzwoleniem od toksycznych układów z mężczyznami. Niestety, cena tej wolności jest bardzo wysoka – sytuacja wymyka się spod kontroli, bohaterki łamią prawo i w efekcie decydują się na śmierć.

Do jakich dzieł literackich można się było odwołać

  • Odyseja Homera – podróż nauczyła Odyseusza, jak ważna jest dla niego ojczyzna Itaka i rodzina, za którą bardzo tęsknił.
  • Podróże Guliwera Jonathana Swifta – podróż pozwala bohaterowi poznać różne miejsca, ale i różne systemy wartości, różne spojrzenia na rzeczywistość.
  • W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza – Staś i Nel dojrzewają w podróży, Staś uczy się zaradności i odpowiedzialności za młodszą przyjaciółkę, a poza tym przeżywa traumatyczne doświadczenie zabicia porywaczy. Oboje muszą sprostać przeżyciom nie na ich wiek, jak: terror, śmierć, niebezpieczne choroby, przemoc i morze ludzkich nieszczęść.

Zapamiętaj synonimy
podróż, wędrówka, tułaczka, pielgrzymka, peregrynacja, ­przemieszczanie się, pokonywanie przestrzeni

 

Zobacz:

Podróż – jak o niej pisać

Podróż

Podróżnicy – bohaterowie literaccy

Podróżnicy marzyciele